Mehmet Ali ACAR

Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1

24 Temmuz 2019, Çarşamba

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları, iki aydan beri AK Parti içinde siyasi polemik ve tartışmalar artarak devam ediyor ve bu tartışmalar öyle bir noktaya geldi ki Ali Babacan sonucunda AK Parti'den istifa etti ve muhtemelen Abdullah Gül destekli yeni bir oluşum başlatacak. Ahmet Davutoğlu ise ayrı ve bağımız olarak bir harekat başlatacağa benziyor.

İşte böyle bir siyasi manzara karşısında da bir yazar ve siyasetçi olarak bu konu ile ilgili yazı yazmayı kendime görev addettim. Üstelik yukarıda ismi geçen dört politik şahsiyetin üçü ile bir siyasi ilişkim oldu. Yıllarca birlikte siyaset yaptık bu üç devlet adamı ile. Bu üç kişiden iki siyasi kişi ile ileri boyutta ilişkilerim oldu. Bu kişiler Recep Tayyip Erdoğan ve Bülent Arınç'tı. Abdullah Gül bey ile sadece Refah Partisi MYK’sında üç sene birlikte mesai hukukum oldu.

Öncelikle bu dört kişinin siyasi yaşamlarından kesitler ve özetler verirsem daha sağlıklı olur düşüncesindeyim.

1. RECEP TAYYİP ERDOĞAN

T.C. devletinin idari ve siyasi yaşamına damgasını vuran devlet adamı özelliği bana göre tarihi bir gerçektir. 2023'e kadar iktidarda kalacağı kesinleşen bu devlet adamı yaklaşık olarak yirmi yıl iktidarda kalmış oluyor ve bu özelliği ile cumhuriyet tarihinde en fazla iktidarda kalan devlet adamı özelliği ile birinci olacak. İkinci Mustafa Kemal Paşa, üçüncü İsmet İnönü, dördüncüler Turgut Özal ve Süleyman Demirel olacak. Bunlardan Mustafa Kemal Paşa ve İsmet İnönü’nün demokrasi dışı bir rejim ile yönetilirken başkan olduklarını da hatırlayalım.

Bu noktalara Recep Tayyip Erdoğan nasıl geldi? 1980 öncesi MSP Gençlik Kolları İstanbul İl Başkanlığı ile başlayan bu siyasal yaşam 80 sonrası Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanlığı ve arkasından 10 yıl RP İstanbul İl Başkanlığı ile devam etti. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının kazanılmasında Erdoğan faktörü, Erbakan faktöründen daha fazladır. Daha sonra belediye başkanlığı devam ederken şiir okuma gibi rezalet bir suçlama ile belediye başkanlığı elinden alındı ve hapse atıldı. Üstelik Ziya Gökalp gibi ünlü bir Türkçünün şiirini okumasına rağmen. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan’dan kurtulmak için onun zindana atılması gerekiyordu. Şer güçlerin hesabı buydu. O zavallılar Allah’ın hesabını bilemediklerinden dolayı bunu dikkate almamışlardı. Halbuki Kuran’ı okumuş olsalardı Allah’ın hep mazlumların yanında yer aldığını öğrenmiş olacaklardı. 1999 seçimlerinden sonra Erbakan Hoca ile Erdoğan yollarını ayırdı, siyaset etmedeki farklı düşünceler içerisinde olduklarından dolayı 2001 yılında AK Parti'yi arkadaşları ile birlikte kurdu, partinin genel başkanı oldu ama milletvekili seçimlerine sokmadılar. Üç ay sonrası düzenlenen bir kanun ile ülkenin başbakanı oldu ve bugünlere kadar başkanlığı devam etti. Bundan sonrasını anlatmama gerek yok ama sadece şunu söylemem gereklidir, bu devlet adamını 16 yıl boyunca öldürmek kasti ile 50 tane suikast ve benzeri hamleler yapıldı, hiç birine Allah izin vermedi. Bu özelliği ile de Cumhuriyet tarihinde en fazla suikasta maruz kalan birinci devlet adamı özelliği de ortaya çıktı.

2. BÜLENT ARINÇ

42 senelik bireysel ve siyasal yaşamımda tanıdığım bu siyaset ve devlet adamı, siyasi stajını Erbakan hocamızın yanında yaptı. Odalar Birliğinden başlayıp 2000'li yılların başına kadar Erbakan Hoca ile kaderleri devam etti. Bu açıdan Arınç, siyasi çevrelerde ‘Küçük Erbakan’ olarak bilinir. Siyasetin birinci özelliği şudur: Siyaset politika üretme sanatıdır. Bülent Arınç bu açıdan demokrasi tarihimizde bu yeteneğe sahip üç beş politikacıdan birisidir. Ayrıca büyük çapta bir hitabet ustası olduğu konusunda kamuoyu hem fikirdir.

Bülent Arınç tam bir dava adamıdır, davaya yürekten bağlı sayılı insanlardandır. Turgut Özal Anavatan'ı kurarken kendisini kurucular arasında görmek istemesine rağmen davaya bağlılığından dolayı kabul etmemiştir. 1995 yılında parlamentoya giren sayın Arınç 2015 yılına kadar milletvekili, TBMM başkanlığı ve başbakan yardımcılığı gibi önemli görevlerde bulunmuştur. Hangi siyasi parti iktidarda olsaydı dahi bireysel siyasi yetenekleri ile siyasi görevlerde bulanabilecek olan sayın Arınç, bir dava kriterine göre siyasi yaşamını belirlemiş ve bunda da çok başarılı olmuştur. Siyasette bugün gelmiş olduğu noktaya insanların himmetleri ile değil tırnaklarını kazıyarak gelmiştir.

3. ABDULLAH GÜL

Abdullah Gül’ü Türkiye ilk defa 1991 yılında RP Kayseri Milletvekili olarak tanıdı. Bakanlık yaptı, Fazilet Partisi genel başkanlık yarışında Recai Kutan ile yarıştı, az bir rey ile genel başkanlığı kaçırdı ama bütün delegeleri tespit eden Erbakan hocamız olmasına rağmen. Daha sonra Erbakan Hoca ile yollarını haklı gerekçeler ile ayırdılar. AK Parti kurucuları arasında yer alarak bu davada önce başbakan sonra uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı ve en sonunda 2007 yılında TC Cumhurbaşkanı seçildi. 2014 yılına kadar Cumhurbaşkanı olarak kaldı. Bütün bu makamlara ulaşırken Erdoğan’ın himmeti en ön plandaydı. Yani Reis'in kendisini büyük çapta onara ettiği bir numaralı AK Partili damgasını kazandı. Siyasette gelmiş olduğu büyük makamlara tırnaklarını kazıyarak değil, Reis'in himmeti ile geldi.

4. ALİ BABACAN

ODDÜ’de en başarılı öğrenci damgasını ve mezuniyetini aldıktan sonra 35 yaşına kadar ticaret ve iyi eğitim etiketleri ile vakit geçirdi. 35'li yaşlarda Reis'in daveti ile AK Parti'de kurucu olarak yer aldı. Yine Reis'in himmetleri ile ekonomi bakanlığı ve dış işleri bakanlığı yaptı. Ekonomi bakanlığında çok başarılı oldu ama dış işleri bakanlığında aynı başarıyı gösteremedi. Bir iki yılandan beri parlamento dışında kaldı. Bunların sonucunda AK Parti'de muhalif bir isim olarak ortaya çıktı ve bugün itibari ile AK Parti ile hiçbir hukuki ve kalbi bağlılığı kalmadı. Muhtemelen yeni bir siyasi hareketin mimarı olarak ortaya çıkacağa benzer. Ali Babacan tıpkı Abdullah Gül gibi siyasette tırnaklarını kazıyarak gelmiş birisi değil, Reis'in himmetleri ile bu noktaya gelmiş birisidir. DEVAMI YARINYazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?