Mehmet Ali ACAR

⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri

13 Ekim 2016, Perşembe

     

1- Sinsi ve yalancıdır İbrahim suresi 22. Ayet: "İş bitirildikten sonra şeytan onlara şöyle dedi: Allah size gerçek vadetti. Ben de size vadettim. Ben sözümden caydım. Benim (küfre zorlayacak)bir gücüm yoktu. Sizi sadece sizi (Küfür ve isyana) davet ettim sizde benim davetime koştunuz. O halde beni yermeyin, kendi kendinizi yerin ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz.”

 

2- İnsanlara korku vermeye çalışır. Ali İmran Suresi 175. Ayet “O şeytan sizi kendi dostlarından korkutuyor eğer inanmış iseniz onlardan korkmayın benden korkun.”

 

3- Müminlerin arasını bozmaya çalışır Maide Suresi 91. Ayet “Şeytan şarap ve kumar yolu ile aranıza düşmanlık ve kin sokmak sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak istiyor. İsra Suresi 53. Ayet “Kullarıma söyle en güzel sözü söylesinler (Puta tapanlara sert davranmasınlar) Çünkü şeytan aralarına girer.

 

4- İnsanları sözde onlara iyilik yaptığına ikna etmeye çalışır. Araf Suresi 20. Ayet “Şeytan çirkin yerlerini kendilerine göstermek için onlara fısıldadı (Hz. Adem ve Hz. Havva ile ilgili) Rabbiniz başka bir sebepten dolayı değil ikinizde birer melek ya da ebedi kalanlardan olursunuz diye sizi şu ağaçtan men etti.”

 

Araf 21. Ayet “Ve onlara 8Adem ile Havva’ya) elbette ben size öğüt verenlerdenim diye de yemin etti.”

 

5- Allah’ın adını kullanarak saptırmaya çalışır. Fatır Suresi 5. Ayet “Ey insanlar Allah’ın vaadi gerçektir sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı şeytan Allah’ın affına güvendirmek suretiyle sizi aldatmasın.”

 

6- Yalan vaatlerde bulunur. İbrahim Suresi 22. Ayet (Lütfen 1 maddedeki İbrahim Suresi 22. Ayeti okuyunuz)

 

7- Kuruntulara ve kuşkulara düşürmeye çalışır. Nisa 119. Ayet “Şeytan diyor ki: Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları boş kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim, Allah’ın yaratılışını değiştirecekler (Allah diyor ki) Kim Allah’ın yerine şeytanı dost edinirse muhakkak ki açık bir ziyana uğramıştır.”

 

8- Fakirlik korkusu vermeye çalışır. Bakara 268. Ayet “Şeytan sizi fakirlikle korkutur. Fakir düşeceğinizi söyleyerek sadaka vermenizden geri kalmanızı ister ve size çirkin şeyleri yapmayı emreder. Allah’ın size kendi tarafından lütuf vaat ediyor.”

 

9- Kibir vermeye çalışır. Sad Suresi 73. Ayet “Meleklerin hepsi tüm olarak secde ettiler, yalnız iblis etmedi büyüklük tasladı ve kafirlerden oldu(Rabbin ona) dedi ki ‘Ey İblis iki elimle bizzat kudretimle yarattığıma secde etmekten seni alıkoyan nedir, büyüklük mü tasladın yoksa yücelerden mi oldun’

 

10- Gösteriş için ibadet etmeye teşvik eder. Nisa Suresi 38. Ayet “Bunlar mallarını insanlara gösteriş için verirler ne Allah’a ne de ahiret gününe inanmazlar ve kim şeytanı yakın arkadaş edinirse işte bu kötü bir arkadaşlıktır.”

 

11- Duygusallık telkini yapar. Mümtehine Suresi 1. Ayet “Ey inanlar benimde düşmanım sizin de düşmanınız olan kimseleri dost edinmeyin. Onlar size gelen gerçeği inkar ettikleri Rabbiniz Allah’a inandığınızdan dolayı Resulü ve sizi(yurdunuzdan sürüp) çıkardıkları halde siz onlara sevgi (Belirtecek mektup) ulaştırıyorsunuz. Eğer benim yolumda savaşmak ve benim rızamı kazanmak için çıktınızsa içinizde onlara sevgi mi gizliyorsunuz. Oysa ben sizin gizlediğiniz ve açığa vurduğunuz her şeyi bilirim, sizden kim bunu yaparsa doğru yoldan sapmış olur.”

YORUM: Sevgili okurlar FETÖ’nün yıllar önce Vatikan’daki Papa’ya yazdığı mektubu hatırlayınız. Hangi niyetli yazdığını(Allah’tan gizlediği niyeti) en iyi bilen yüce Mevla’mızdır ve ‘ayeti kerime’ ifadesiyle sapkın ve sapık bir insan olduğu Kur’an’a göre ispatlanmıştır.

 

12- Detaylara saldırır. Bakara 67. Ayet “Musa kavmine Allah size bir inek kesmenize emrediyor demişti. Bizimle alay mı ediyorsunuz dediler. Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım dedi (Musa)

68 Ayet “Bizim için rabbine dua et. Onun ne olduğunu bize açıklasın dediler. Dedi ki (Musa) O diyor ki inek ne yaşlı ne de körpe, ikisinin ortasında bir inektir. Haydi, size emredileni yapın”

 

69. Ayet “Dediler ki bizim için Rabbine dua et renginin nasıl olduğunu açıklasın dedi. O diyor ki (Allah) rengi parlak sarı bir inektir, bakanlara sevinç verir.”

 

70.Ayet “Bizim için Rabbine dua et, onun nasıl bir şey olduğunu bize açıklasın zira o inek bize başka ineklere benzer geldi. Ama Allah dilerse mutlaka yol buluruz dediler.”

 

71. Ayet “Dedi ‘O şöyle diyor; o henüz boyunduruk altına alınmamış bir inektir. Yeri sürmez, ekin sulamaz, hiç alakası yoktur’ işte şimdi gerçeği deyip ineği boğazladılar az daha yapmayacaklardı.”

 

YORUM: Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları, Kur’an’a göre şeytanın özellikleri 12 madde halinde özetlendi. Karşılığındaki ayetler ile bu şeytanın özellikleri ispatlandı. Bunları ispatlayan Allah’ın peygamberimize vahiy yoluyla gönderdiği ayetlerdir. Bunların doğruluğunu hiçbir Müslüman tartışmadan, bu şeytanın özellikleridir diyerek, bu gerçeğin ışığında hayatını tanzim etmesi gerekir dünya hayatında yaşadığı müddetçe şeytan kendisine galip gelmesin. Zira şeytanın insan üzerinde galip gelmesi demek Müslüman kişinin ahiret hayatının perişan olması anlamına gelir. Dolayısıyla bir Müslüman Kur’an’ın kendisini ikaz ettiği şeytan ve benzeri yaratıklara karşı uyanık ve bilgili olmak zorundadır. Bu ikazları da ancak Kur’an’ı okuyarak anlayabilir. Bunun sonucunda hayatını dosdoğru tanzim ederek şeytanın tuzağına düşmemiş olur.

 

Sevgili okurlar, yukarıdaki 12 adet şeytanın özellikleri bir şeyleri ve bir kişiyi hatırlatıyordur. Günde on defa Allah’la konuşan günde 50 defa Peygamberi Hz. Muhammed’le sohbet eden her Cuma günü Bornova’daki vaaz verdiği camiye peygamberimizi davet edip, peygamberde onun davetine uyarak, Bornova semalarında peygamberi gezdiren bir sapığın herhalde Müslümanlık özelliklerini taşımadığını, şeytanın özelliklerinin çağdaş bir versiyonu olarak kabul edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Yeri gelmişken şunu söyleyeyim Türkiye’de yaşayan insanlarımız Allah’ın İslam’ını Kur’an vasıtasıyla öğrenmiş olsalardı böyle sapık cemaatler ve sapık FETÖ’ler Türkiye’de asla cirit atamazdı. O yüzden devletimize düşen bir vazife vardır; Bütün Türkiye’de eğitimde ve sosyal dini hayatımızda Allah’ın orijinal İslam’ını 80 milyon kişiye aktarmak zorundadır ki ilerleyen yıllarda böyle sapık cemaatler türemesin. Çünkü Allah’ın İslam’ı bir topluma doğru dürüst aktarılmazsa her zaman FETÖ misali sapık cemaatler ve tarikatlar topluma egemen olur. Bu çözüm yolunun en kısa zamanda gerçekleşmesi Türkiye’nin huzuru için hayati derece de önemlidir. Bu konuda yüzlerce misal verilebilir. Bunların içerisinde en önemli misali aktarmaya çalışacağım; Allah’ın İslam’ında alevi Sünni diye bir ayrım asla söz konusu değildir. Yarın mahşer gününde insanlar, Allah tarafından sen Alevi misin sen Sünni misin diye bir soruya tabi tutulmayacaklar. Allah insanları Müslüman olup olmadığı ve mükellefiyetleri noktasından hesaba çekecektir. Asırlardan ve özellikle yüzyıllardan beri bizim ülkemizde Alevi Sünni ayrımı ve gerginliği yapanlar, Müslüman toplumu ikiye bölmeye çalışanlar hangi taraftan olursa olsun asla Alalh’ın istemediği insan tiplemesidir. Allah’ın kanununda olmayan bir şeyi Allah’ın kanunuymuş gibi göstermeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Yüzyıllardan beri bu topraklarda Allah’ın İslam eğitimi verilmediğinden dolayı böyle bir ortam uluslararası emperyalist kötü düşüncelerin cirit atmasını sağlamıştır. Eğer Allah İslam’ı bu topraklarda yüzyıllardan beri hakim olsaydı bu gerginlik bu topraklarda asla gerçekleşmeyecekti ve uluslararası emperyalistlerde meydanı boş bulamayacaklardı. Bu açıdan siyasi iktidara yalvarıyorum, ne olur Kur’an İslam’ını Kur’an Müslümanlığını topluma iyi anlatın ki toplumda sapık düşünceli FETÖ’ler yok olsun ebediyen, bugünlere ulaşmak temennisiyle... Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?