Takip Et

Youtube Reklam Gelirleri İlk Kez Açıklandı!

Herkesin en az birkez duyduğu ve çoğumuzun yakından takip ettiği Youtube video paylaşım sitesinin reklam gelirleri hep merak edilen ve birçok kez sohbetlere mevzu olan bir konuydu. Youtube’in sahibi Google, Youtube reklam gelirleri hakkında ilk kez kamuoyuna bir açıklamada bulundu. Google tarafından yapılan açıklamaya göre Youtube 2019 yılında yayınladığı reklamlardan tam 15 milyar Amerikan Dolar’ı gelir elde etti.

Google’nin verdiği bu bilginin önemi sadece gelirin çok yüksek olması ile ilgili değil aynı zamanda Youtube’nin reklam gelirinin ilk kez açıklanıyor olmasıyla da ilgili. Dünyada ve Türkiye’de en popüler sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Youtube bu 15 milyar dolar reklam gelirini sadece 2019 yılında elde etti. Geçtiğimiz günlerde paylaşılan bu veri, Youtube’nin gelirini merak edenler için de ilgi çekiciydi. Bu açıklama önemliydi çünkü Google tarihinde ilk kez Youtube’nin ne kadar gelir elde ettiğini açıkladı.

Google’nin de bağlı bulunduğu çatı şirket Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai tarafından yapılan açıklamaya göre Youtube’nin 2019 yılında elde ettiği 15 milyar dolar reklam gelirine üstelik Youtube’nin ücretli hizmetleri de dahil değil. Yine Google tarafından yapılan açıklamaya göre YouTube, Google’ın toplamdaki gelirlerine sadece %10 katkı sağlıyor.

Umarım birçok ülkenin bütçesinden daha fazla gelire sahip “Google Cumhuriyeti” yine başka bir dev Facebook’un yaptığı hatalara düşmez... 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.