Takip Et

“Bitcoin” Çılgınlığı Artarak Devam Ediyor!

Kripto para olarakta bilinen dijital para Bitcoin, rekor üzerine rekor kırarak yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Ocak ayından bu yana değeri % 1500 artan Bitcoin şu sıralar 16.500 dolardan işlem görüyor. Özellikle son aylarda kırdığı rekorlar ile kendinden söz ettiren Bitcoin, dijital para piyasasının en ünlü kripto parası. Yatırımcıları için ne kadar bir fırsat olarak görünse de Bitcoin birçok riskleri de beraberinde getirmiyor değil.

Bitcoin, merkezi olmayan bir dijital para birimi. Altın, gümüş vb fiziki bir karşılığı henüz yok. Satoshi Nakamoto tarafından (gerçek adı olmadığı düşünülmekte) yaratılmış ve 3 Ocak 2009 yılından bu yana İnternet’te dolaşımdadır. Bitcoin’ler satın alınabilir, satılabilir ve diğer para birimleriyle takas edilebilirler. Bu para birimi herhangi bir kuruma, ülkeye ya da kişiye bağlı değildir. Bir tür yazılım olan Bitcoin, açık kaynak kodla yazılmıştır ve dolayısıyla herkese açıktır. Sistemin sahibi onu kullanan herkestir diyebiliriz. Kısaca Bitcoin bir ağ etkileşimidir. İnternet olan herhangi bir noktadan İnternet olan herhangi bir noktaya dijital para transferi yapılabilir. Kullanım koşulu, ön sözleşmeleri veya çeşitli şartları gibi sınırlayıcıları yoktur. Türkiye'de de sınırlı sayıda yerde Bitcoin'le ödeme kabul edilmektedir. Kripto para üzerine kaynak sitelerden olan www.coin-turk.com bu firmaları sürekli güncelliyor.

Bitcoin’ler, madenci denilen ücretsiz bir program tarafından üretilir. Burada madenciliğin nasıl yapıldığını uzun uzadıya anlatmayacağım. Fakat çarpıcı bir nokta olarak şunu söylemeliyim ki üretilecek Bitcoin’lerde belli bir sayı sınırı vardır. Toplamda 21 Milyon adet üretilecektir. Üretim hızını kontrol edebilmek için üretimin zorluk seviyesi de her geçen gün belirli protokoller çerçevesinde artmaktadır. Bu seviyeler ağdaki üretim yoğunluğuna göre belirlenir. Sınırlı sayıda üretilecek olması, çeşitli çevrelerde, değerinin sürekli artacağına dair yorumlanmaktadır. Bitcoin’de her kullanıcının dijital bir cüzdanı vardır ve Bitcoin transfer işlemleri madenciler tarafından doğruluğu ve eşsizliği kontrol edilerek onaylanır. Böylece aynı Bitcoin ikinci kez kullanılamaz. Bitcoin alım satımı hizmeti veren yerli ve yabancı pek çok platform bulunmaktadır. Bitcoin ile İnternet üzerinden alışveriş yapabilir veya ürettiğiniz Bitcoin’leri çeşitli exchange sitelerinde Türk Lirasına ve çeşitli ülkelerin para birimlerine çevirebilirsiniz. Ürünlerinizi Bitcoin ile takas ederek ticaret hayatınıza Bitcoin’i dahil edebilirsiniz. Bitcoin, şimdilik yönlendirilemeyen bir güç olarak karşımıza çıkıyor. Merkezi olmayan bu güç, doğal olarak finans piyasalarını, büyük bankerleri ve global ölçekli bankaları korkutuyor. Hatta nasıl ki kağıt para, altın paranın yerine geçmişse, dijital paranın kağıt parayı ortadan kaldıracağını düşünenler bile bulunmakta.

Ancak organize bir piyasasının olmaması ve arzını etkileyecek genel bir otorite bulunmaması nedeniyle sanal paralara güvenilemeyeceğini söyleyenlerin sayısı da yadsınamaz derecede. Gerekli teknolojik sisteme sahip birisinin bunları üretebileceği dahi dillendiriliyor. Yine sanal paralarda teknolojik altyapı kaynaklı risklerin olduğu veya kara para aklama gibi tehlikelerin söz konusu olduğu sıkça dile getiriliyor. Sanal paranın açık ve şeffaf olmadığının altı her seferinde çiziliyor. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bitcoin konusunda uyarıda bulunarak: "Bitcoin finans tarihinin en büyük balonu olan lale çılgınlığını geçmiş. Bu spekülasyondan uzak durmalı. Bitcoin fiyatı aniden aşırı derecede yükselebileceği gibi daha sonra çöküşe de geçebilir." demişti. Tüm bu risklere karşın Social Capital`den Palihapitiya: Bitcoin’in önümüzdeki 20 yıllık süre içinde değerinin 1 milyon dolar seviyesine ulaşacağını öngörüyor. Bunun yanısıra bu olan bitenin arkasında başka hesapların döndüğünü, örneğin Bitcoin şifrelerini kırabilecek yeteneklerin tesbit edilmesi (yetenek avcılığı) ya da dünyanın tek bir para birimine sürüklenmesi gibi sebeplerin yattığını iddia edenler de bulunmakta.

Sonuç olarak, Bitcoin bizleri geleceğin para birimine hazırlayan bir dijital para vazifesi görüyor olabileceği gibi herhangi bir otoriteye bağlı olmaması, kimlik bilgilerinin gizliliği gibi nedenlerle, bir gün hiç var olmamış gibi ortalıktan kaybolabilir de. Diğer yandan Bitcoin’deki değer artışında sabit arzın çok çarpıcı olduğunu söylemiştim. Şu an sabit olarak bilinen 21 milyon Bitcoin’in bir kaç yıl sonra artırılmayacağını bile kimse garanti edemez. Ve asıl can alıcı nokta, böyle bir durumda hesap soracak bir merciinin dahi olmaması. Bu nedenlerledir ki yatırımcıları dikkatli olmaya davet ediyorum. İlerleyen zamanlarda neler olacağını hep birlikte göreceğiz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.