Takip Et

Dünyada Çok Yaygın Olan DROPSHİP Sektörü Türkiye’de De Hızla Gelişiyor

Dropship kelimesinin tam bir Türkçe karşılığı olmamakla birlikte Dropship’e satış komisyonculuğu ya da satış ortaklığı da diyebiliriz. Bir ürüne ait stok tutmadan hatta ürünü hiç görmeden satmanıza olanak sağlayan bir sistemdir. Türkçe kaynaklarda stoksuz ticaret diye de geçmektedir ve dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla gelişmektedir.

 

Ülkemizde bu sistemden haberdar olanların sayısı çok az olsa da yurt dışında bu işi tam zamanlı olarak yapan ve ciddi kazançlar sağlayan insanların sayısı hiçte azımsanacak değil. Örnek olarak Ebay sitesinin istatistiklerine göre satıcıların %80'i Dropshipping yöntemiyle satış yapıyor. Bu iş için evlerinde küçük oda ofisler kurarak ve satışlarını takip etmek için sadece İnternet’e bağlı bir bilgisayarla birlikte bu işi yapan insanlar mevcut. Dropship'in en cazip yanı tedarikçi firmanın sizler için herşeyi düşünmüş olması. Size satacağınız ürün, piyasa değerinin oldukça altında bir fiyattan geliyor ve siz sadece satışını yapıyorsunuz. Hep söylediğim şey, karlı bir ticaret için önce satmalı sonra almalısınız. Bu sistemde aynı şekilde önce satışı yapıyorsunuz sonra ürünü alıyorsunuz. Böylece stoklama derdi yani bir başka deyişle sermaye gereksinimi ortadan kalkıyor. Ayrıca mal elimde kalır mı kaygısı da yaşamıyorsunuz. Çünkü sadece satışını gerçekleştirdiğiniz ürünü satın alıyorsunuz. Yani özetle "önce sat sonra al!" sistemi de diyebiliriz.

 

Biraz detaylandıracak olursak DropShipping size ait olmayan bir malı kendi karınızı koyarak satmaktır. İlk söylenildiğinde yasa dışı gibi gelebilir ancak başkasının malını onun izni ile satmak yüz yılardır toptancılar ve tüccarlar arasında süregelen ticaret yöntemlerinden bir tanesidir ve sizin için dropship olacak binlerce üretici ve tedarikçinin var olması işin en keyifli halidir.

 

Peki DropShipping Nasıl Çalışır?

Dünyada İnternet ortamında DropShipping yapan en büyük firmalardan olan eBay’in ve Türkiye’deki dropship firmalarının çalışma sistemleri 3 aşamadan oluşuyor.

 

1.Aşama : Satacağınız ürünleri sergileyeceğiniz platformları hazırlamak. Bu aşamada bir e-ticaret yazılımı satın alabilir, başka sitelerde dükkan kiralayabilir ya da sisteminizi yazdırabilirsiniz. Ancak bir çok dropship firması e-ticaret sitesini size temin etmektedir. Hatta tüm ürünlerin fotoğrafları ve teknik özellikleri yüklenmiş halde size hazır gelir.

 

2.Aşama : Çeşitli İnternet’reklamları ile sitenize ziyaretçi çekmeli ve bunları müşteriye dönüştürmelisiniz. Müşteri bir ürün satın aldığında ürünün ücreti kayıtlı olduğunuz DropShipping sisteminin havuzuna düşüyor. Para bu aşamada bekletilmektedir.

 

3.Aşama : Sitenizden aldığınız siparişe ait adres ve adet bilgilerini gören dropship firması ürünü faturası ile birlikte kargolayarak müşteriye ulaşmasını sağlıyor. Tedarikçiniz ürünü teslim ettğinde kendi parasını alıp sizin kar payınızı hesabınıza yatırıyor.

 

Satışını yaptığınız ürünün depolanması, paketlemesi, kargolanmasıyla uğraşmadan hatta ürünü bile görmeden para kazanmış oluyorsunuz. DropShipping modelinde yapmanız gereken tek şey ürünün reklam ve pazarlamasını yapmaktır. Özetlersek Dropshipin aşağıdaki avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

 

DropShipping Modelinin Avantajları

Hiç para harcamadan veya çok az bir sermaye ile işe hemen başlayabilirsiniz.

 

Ürün bayiliklerine ihtiyaç duymadan binlerce ürünü satabilirsiniz.

 

Personel gereksinimi yoktur.

 

Kargo operasyonuna ihtiyaç yoktur

 

Şirket kurmanıza gerek yoktur

Ürünleriniz satışı olmadan ürün alış bedeli ödemezsiniz

Depo ve stok maliyetleriniz olmaz.

Sipariş paketleme sarf malzeme maliyetiniz olmaz.

Kargolama ile uğraşmazsınız.

Ürün siparişi aldığınız anda siparişi gönderebilirsiniz.

Tek bir tedarikçi ile çalışmak zorunda değilsiniz. Ürün çeşidinizi istediğiniz kadar arttırabilirsiniz.

 

Dezavantajları ;

Görmediğiniz ürünü satmak zorunda kaldığınız için üçüncü bir kuruma güvenmek zorundasınız.

Envanter yönetimini yapamazsınız.

Sattığınız üründe stok problemi yaşayabilirsiniz.

Üçüncü bir kuruma bağlı olduğunuzdan müşterinize anında cevap veremezsiniz.

 

Burada reklam olmaması amacıyla Türkiye’deki Dropship firmalarının isimlerini vermeyeceğim ama İnternet’te arattırarark çok sayıda firmanın web adresine ulaşabilirsiniz. Haftaya görüşmek üzere... 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.