Takip Et

Yeni Ekonomi ve Yeni Kazanç Modelleri

Yeni ekonomi diye adlandırılan İnternet ekonomisi beraberinde getirdiği yeni kazanç modelleri ile dikkat çekiyor. Bilgiye erişim, iletişim ve eğlence amaçlı kullanımı dışında etkili bir ticaret kanalı olmayı başaran İnternet, ekonomi literatürüne e-ticaret ve yeni ekonomi kavramlarını katmayı da başarmış durumda.

Bugün, milyonlarca insan “ İnternet ’ten nasıl para kazanabilirim?” sorusunu soruyor ve dahası İnternet’in sunduğu küçük sermayelerle kendi işine sahip olma olanağını çok çekici buluyorlar. Bu sorunun birçok farklı cevabı olmasına karşın temel olarak kazanç modellerini 10 başlık altında toplamak mümkün. Siz de bir İnternet girişimcisi olmak istiyorsanız işte bilmeniz gereken 10 farklı yeni kazanç modeli:

1- Perakende ve/veya Toptan Online Satış: Bu modeli geleneksel ticaretin İnternet üzerinden yapılması olarak tanımlayabiliriz. Kaliteli bir web sitesi, ödeme ve teslimat alt yapısı, güvenlik ve hukuksal süreç dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar.

2- Üyelik Modeli: İnternet’in yaygınlaşmasıyla gelişmiş olan bu model, web sitesinin sunduğu olanaklardan faydalanmak için kişinin siteye üye olması ve buna karşılık para ödemesinden ibaret. Çoğu kişinin bildiği siberalem.com bu modele güzel bir örnek.

3- Stoksuz (Dropship) Satış Modeli: Bu modelde herhangi bir ürüne sahip olmanız gerekmiyor. Yapılması gereken tek şey tedarik alt yapısı sunan firmaların ürünlerini web sitenizden satmak. Ödeme ve teslimatı tedarikçi firma üstleniyor ve her satıştan size komisyon ödemesi yapıyor.

4- Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Modeli: Dropship modeline benzeyen bu modelde müşterinin sizin üzerinizden sipariş geçmesi beklenmiyor. Müşteriyi bir link ile ana siteye yönlendirmeniz ve satışın gerçekleşmesi komisyon kazanmanız için yeterli.

5- Reklam Modeli: Eğer çokça ziyaretçi çeken bir web siteniz varsa bu sizin para kazanmanız için biçilmiş kaftan. Google görüntülü reklam ağı ile anlaşarak ya da display reklam ajansları ile çalışarak iyi bir reklam geliri elde edebilirsiniz. Ödemeler genelde reklama tıklanma sayısı üzerinden ya da 1000 gösterim başına sabit bir ücret ile yapılıyor. YouTube üzerinde çok hit alan bir kanalınız varsa yine iyi bir reklam geliri elde etmeniz mümkün. Tabi ki video reklam modelleri biraz daha farklı çalışıyor.

6- Komisyonculuk Modeli: Bu kazanç modelinde belli bir işlem için alınan para ile gelir sağlanıyor. Mesela kredi kartı ile online ödeme alt yapısı sunan firmalar her bir işlem için belli bir komisyon kazanıyor.

7- Grup Satın Alma Modeli: Yakın geçmişte hızla doyuma ulaşan fırsat siteleri bu model için en iyi örnek. Bu modelde belli bir tarih ve hizmet/ürün için önceden ön talep toplanıyor ve belli bir sayıya ulaşan grup o hizmete/ürüne indirimli sahip olabiliyor. Örneğin 15 gün sonrasındaki bir sinema biletine 20 tl yerine 12 tl. den sahip olmak için 30 kişilik grup oluşturuluyor. Organizasyonu yapan web sitesi ise bu grubu götürdüğü işletmeye kişi başı 10 liradan ödeme yapıyor. Hem grup kazanıyor, hem işletmeci hem de organizasyonu yapan web site yöneticisi.

8- Özel İndirim Kulüpleri Modeli: Hemen belirtmeliyim ki bu kulüplere üye olmak için mutlaka başka bir üye tarafından referans olunması şartı var ve bu durum kulüp üyelerinin kendilerini özel hissetmesini sağlayan en önemli husus. Bir aidiat duygusu geliştiren web sitesi sadece seçkin markaların ürünlerini ve % 90'lara varan indirimlerle üyelerine sunuyor. Bu modelde web sitesi ciddi miktarda sağladığı sürüm ile kazanç elde ediyor.

9- Bilgi Toplama Modeli: Yine İnternet ile gelişmiş bu kazanç modelinde kişi ve kurumlara ait toplanan iletişim vb. bilgiler başka sitelerin pazarlama amaçlı kullanması için satılıyor. Her ne kadar son yasal düzenlemelerle izinsiz sms ve e-posta gönderimi yasaklanmış da olsa hala rağbet gören bir gelir modeli.

10- E-Dış Ticaret Komisyonculuğu: Bir Kobi ile anlaşıyorsunuz. Ürünlerini seçtiğiniz bir dış pazara satmak üzere İnternet’ten pazarlama faaliyetleri yürütüyorsunuz. Kobi ile komisyon sözleşmesi yapıyorsunuz. Aldığınız her siparişin üretiminden teslimatına tüm süreci denetliyorsunuz. Ve tek seferde binlerce dolar banka hesabınızda. Tabi ki bu kadar kolay değil ancak “broker” olarak adlandırılan bu kişiler gerçekten çok yüksek miktarda kazanç elde edebiliyorlar. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.