Takip Et
  • 30 Nisan 2018, Pazartesi

MEYVELİ SODANIN ZARARLARI

Meyveli sodanın Zararları, bilinmesi gereken faydalı bilgilerdendir. Her tüketim maddesinde olduğu gibi yanlış kullanımda sodanın da çok sayıda zararı bulunmaktadır. Yanlış kullanımla şifa kaynağı olan çoğu şey birer zehire dönüşebiliyorlar. Soda mineraller açısından çok zengin bir içecektir. Özellikle meyvesiz, yani sade sodanın içerisinde bulunan mineraller daha verimlidir. Pek fazla işleme tabi tutulmadığı sürece bu şifa kaynağı gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Aynı şeyler meyveli sodalar için söylenemez. Son yıllarda meyveli sodalar için çok sayıda açıklamalar yapılmıştır. bu açıklamaların dışında meyveli sodanın zarar oranını artıran diğer faktörler ise içerisinde kullanılan ilave maddelerin neler olduğu ve meyvelerin ne denli kaliteli olduğudur. Şifayı zehire çeviren bir diğer faktör ise günlük kullanım oranlarıdır. Örneğin Günlük bedenin ihtiyacı olan mineral oranını aşacak miktarlar, her zaman için zarardır. Günde en fazla iki şişe içilebileceği söylenen soda miktarı on şişeye çıkartılırsa bu durumda midenin delinmesi söz konusu olabilir.

Fazla kullanımda midenin kendi özelliği olan asit üretimine ilave yapar ve mide yanması, kanaması, delinmesi, ve tembellik gibi sorunlara yol açabilir.

İçerisinde bulunan şekerden dolayı vücudu şekere bağımlı yapar ve buda şeker hastalığına yol açabilir. Şeker hastalarının kullanması sakıncalı olabilir.

Çocukların kullanmamasında fayda vardır.

Yapılış aşamasında kullanılan karbondioksit gazından dolayı fazla kullanım sonucu bazı rahatsızlıklara yol açabilir.

Sade sodaya nazaran içerik olarak daha yapaydır ve bu durumda mideyi olumsuz etkiler.

Yine uzmanlarca yapılan açıklamalarda uzun yıllar tüketilir ise kansere sebep olabilmektedir.

Tansiyon sorunu yaşayanlar için içimi önerilmemektedir.

Kanda bulunan oksijeni tükettiği için buna bağlı olarak birçok sorunla karşılaşılabilir.

Günlük kullanımda verilen miktar aşıldığında böbreklerde taş oluşumuna yol açabilir.

Meyveli Sodanın ZararlarıDoğal bir içecek olan maden suyunu meyvesiz tercih etmeniz önerilir. Tadı sizlere çok ağır geliyorsa İçerisine yarım veya bir adet limon sıkabilir, vitamin değerlerini yükseltebilirsiniz. Özellikle akşam yemeklerinden sonra hazmı kolaylaştırma adına bir adet içilmesi önerilir. Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de soda zayıflatır bilgisidir. Bu tamamen bir bilinçsiz tüketimin meyvesidir. unutmayalım sodanın zayıflatma gibi bir etkisi yoktur. bu doğru bilinen bir yanlıştır.. Bu nedenle bu yanlışı ilk kendimiz önleyelim. Günde bir şişe soda kafidir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.