Takip Et
  • 15 Kasım 2015, Pazar

Diyetle ilgili bilinmesi gerekenler

Diyet Yaparken Öğle Yemeği ve Akşam Yemeği Menü Alternatifleri Nasıl Olmalı?

Diyetteyseniz sabah veya akşam öğün atlamamak ve düzenli beslenmek çok önemli. Ayrıca ara öğünleri de doğru şekilde tüketerek metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayabiliriz. Diyette öğünleri sınıflandıracak olursak, günün ilk öğünü olan kahvaltıda diğer öğünlere göre daha çok besin tüketebilmek mümkün. Bunun nedeni ise gün içerisinde en çok enerji veren öğün olması ve tükettiğimiz besinlerin kalorisini daha kolay yakabilmektir.

Öğlen yemek ve akşam yemeği ise kahvaltıya nazaran daha dikkatli beslenmemiz gereken iki ana öğündür. Özellikle diyette öğle ve akşam yemeğinde ne yemeli arasında zeytinyağlılar, yağsız ızgara tavuklar, mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış salatalar gibi besin değeri yüksek ancak kalorisiz besinler tüketilmelidir. Ayrıca diyet yaparken akşam veya öğle yemeği beslenme programı nasıl olursa olsun, kesinlikle yavaş tüketilmeli ve çok fazla çiğnemeye özen gösterilmelidir.

Diyette Nasıl Beslenmeli: Diyet yaparken en çok sorun yaratan öğün öğle yemeğidir. Genellikle okulda, işte veya günlük aktivitelerle uğraşıyor oluruz ve evimizden uzak olacağımız için tüketeceğimiz besinler sınırlı hale gelir. Dışarıdayken genellikle diyet ürünler satan restaurant veya cafe’lere denk gelemeyiz bu nedenle en iyisi öğle yemeğini evden götürmek olacaktır.

Diyette öğle yemeğinde ne yenmeli: Çok fazla yağlı ve mideyi rahatsız edici besinler olmamalıdır. Yemekten hemen sonra koşturmacalı bir tempo yaşanacağından, ağır yemekler tüketmek, dolu bir çamaşır makinesini hareket ettirmek gibi bir durum yaratacak ve midenize rahatsızlık verecektir.

Öğle yemekleri saat kaçta yemeli: Eğer kahvaltıdan sonra bir ara öğün yediyseniz saat 1 gibi yiyebilirsiniz. Tüketmediyseniz 12 gibi olabilir.

Diyette Akşam Yemeği Neler Yemeliyiz?

* Diyet yaparken akşam yemeğinin önemi büyüktür. Özellikle günün son öğünü olduğu için en çok dikkat etmemiz gereken öğün akşam yemeğidir.

* Ayrıca metabolizması yavaş çalışanların akşam yemeğinden önce tüketilecek olan ara öğünde yoğurt tüketmeleri önerilmektedir.

* Yemeğe ne kadar erken oturursak o kadar iyidir, akşam 19.00’dan sonra tüketilen akşam yemekleri enerji açığa çıktığında yakılamaz ve kilo olarak geri döner.

* Bu nedenle erken tüketilen ve yavaş yavaş çiğnenerek sindirimi kolay hale getirilen besinler, sağlıklı akşam yemeği menüsü içerisinde yer alır.

Akşam yemeği saat kaçta yenmeli: Akşam yemeğini kesinlikle saat 7.30 veya 8.00’e kadar geç bırakmayın. En son yiyeceğiniz saat 7 olmalı. Gece olur da acıkırsak 1 meyve veya yağsız yoğurt desteği yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.