Takip Et
  • 4 Mart 2016, Cuma

Doğru karbonhidrat alımı

1- Açlığınızı kesmenize yardımcı olur

Açlık hissi diyetlerin devam etmemesi/bozulmasındaki en önemli sebeptir. Doğru yağ tüketimi ve düşük karbonhidrat alımı, sizin acıkmanızı geciktirecek ve diyetinizi bozmanızı engelleyecektir. Buna ek olarak, diyetlerinde karbonhidratı kesip, yağ ve protein alımını arttıranlar, daha geç acıkmakta ve günü daha az gıda tüketerek kapatmaktadır. Yani fazla yemenin otomatik olarak önüne geçilmektedir. Unutmayın ki açlık hissi her zaman doğru alarm vermez. Karbonhidrat tüketen vücutlar, daha çabuk acıkır daha geç doyarlar.

2- Diğer diyetlere oranla daha fazla kilo vermenizi sağlar

Karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmanız kilo vermeniz için gereken en etkili yoldur! Yapılan araştırmalar çok keskin bir şekilde gösterir ki düşük yağ diyeti yapanlara göre, düşük karbonhidrat diyeti yapanlar ezici bir üstünlük sağlar! Buradaki en önemli etken karbonhidratların vücutta oluşturduğu etki ve yıkımdır.

Sadece bununla kalmaz, düşük karbonhidrat diyeti vücudunuzdaki fazla suyu dışarı atmanıza yardımcı olur. Bunun sebebi ise insülin seviyeniz düşecek ve böbrekler fazla sodyumu dışarı atmak isteyecektir. Düşük karbonhidrat diyeti aslında kısa süreli sonuç almak için uygulanan bir beslenme sistemi değildir. Daha sağlıklı yaşamanız için, bir hayat biçimi olmalıdır.

3- Vücuttaki yağların yanmasında daha etkilidir

Vücudunuzdaki tüm yağlar aynı değildir. Farklı görevleri/etkileri vardır ve farklı yerlerde depolanırlar. En önemlileri deri altında bulunan yağlar ve iç organların etrafını saran yağlardır. İç organları saran yağların miktarı normal düzeylerin üstüne çıkar ise bu vücutta enflamasyon, insülin direnci ve diğer metabolik problemlere yol açabilir.

Düşük karbonhidrat diyeti bu bölgedeki ve/veya deri altındaki yağların yanmasında da daha etkili olduğunu göstermiştir.

4- Kandaki trigliserid seviyesini düşürmeye yardımcı olur

Trigliseridler bir tip yağ molekülleridir. Bildiğiniz üzere açlık trigliserid seviyeniz, ileride yaşayacağınız hastalıkların habercisidir. Bunlardan en önemlisi kalp rahatsızlıklarıdır. Trigliserid seviyesi yüksekliğinin en önemli sebebi basit şeker tüketimidir. Karbonhidrat alımını düşürdüğünüz zaman, kısa bir sürede göreceksiniz ki trigliserid seviyeniz de düşmüş olacak!

SPORSUZ KALAMAYIN... ALLAHA EMANET OLUN... 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.