Takip Et
  • 23 Ocak 2015, Cuma

Doğru diyet nasıl yapılır?

Zayıflamak için yapılan diyetin ve sporun kişinin halsiz bir ruh haline taşıması durumunun bir yerlerde yanlış yapıldığının habercisidir…

Zayıflamak için yapılan diyetin ve sporun kişiyi halsiz depresif bir ruh haline taşıması durumu,bir yerlerde yanlış yapıldığının habercisidir.

Zayıflama diyetine karar verildiği anda uygulamaya başlamanın doğru olduğunu düşünüyorum. “Bu süreci, sonunu beklediğiniz işkence haftaları gibi değil, doğru beslenme yolunda bir fırsat gibi görün. Uygulayacağınız beslenme programı kendinizi daha enerjik, hafif, mutlu ve keyifli hissettirmelidir. Eğer zayıflamak için yaptıklarınız sizi mutsuz ve halsiz yapıyor, depresif bir ruh haline getiriyorsa bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir.“

Karbonhidrat geçici mutluluk ve sonrasında pişmanlık sebebidir

Karbonhidrat tüketiminin kişinin enerjisini düşürür, bu durum yemek sonrası uyku haline ve çok çabuk acıkmaya neden olur. Çikolata ve şeker, hamur işi yedikten sonraki ilk 5 dakikalık haz ve sahte mutluluk; sonrasında enerjisiz, mutsuz ve vicdan azabı duyulan bir-iki saate mahkûm ediyorsa önemlidir. "Beslenme programınızı da hayatınıza dair aldığınız kararlar gibi yönetin, sakıncalı olduğunu bildiğiniz bir şeyi yerken yarım saat sonrasını ve sonuçlarını düşünün. Bu siz de kontrol duygusunu geliştirecektir. Bu sayede istediğiniz yiyecekten tadımlık, az miktarda yeme başarısı gösterecek ve kendinizi takdir etme şansını yakalayacaksınız. Sevdiğiniz yiyecekten tam porsiyon yediğinizde de tadımlık aldığınızda da aynı keyfi yaşarsınız, miktarın fazlalığının lezzete bir katkısı olmayacaktır.”

Zayıflamaya çalışırken yasaklar koyulmaması lazım.

"Unutmayın ki hiçbir yasak uzun süreli devam edemez. Zayıflamaya çalışırken kendinize yasaklar koymayın. Kısıtlayın ama yasaklamayın. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki yasaklar arzu doğurur. Birçoğunuzun başına gelmiştir, zayıflamaya çalışırken sadece yasak olduğu için, daha önce hiç aklınıza gelmeyen yiyecekleri canınız ister. Düşünmeden yediğiniz her şey, sonrasında pişmanlık ve vicdan azabına dönüşür. Başaramama psikolojisine kapılır, motivasyon ve kendinize güveni kaybeder, bir başka pazartesiye bırakırsınız, başlayıp da tamamlayamadığınız zayıflama diyetinizi."

 

Başarılı olmak için inanmak zorundasınız

Zayıflamaya çalışırken başarı için inanmanın, kendine güven duymanın ve makul hedefler koymanın (haftada yarım ya da bir kilo) önemine dikkat edin. Kendinizi zayıflama değil, sağlıklı beslenme programı içinde düşünün. Sağlığınız için, günlük beslenmenizde zararlı yiyecekleri uzaklaştırıp, faydalı olanlara yer verin ve düzenli bir aktivite programı yürütün. Unutmayın ki aslında insan vücudu ideal kiloda kalmak üzere programlanmıştır. Biz dışardan yaptığımız yanlış müdahalelerle; hareketsiz yaşayarak, katkı maddeli, şekerli ve yağlı yiyeceklerle beslenerek bu düzeni bozuyoruz."

Hiçbir şeyi aceleye getirmeyin, ayakta atıştırmayın, tadını çıkarın. En küçük öğününüz bile şölen havasında geçsin. Tek başınıza yemek zorunda kalsanız dahi, özenli bir sofra düzeni hazırlayın ve yediklerinizin sadece midenize değil, ruhunuza da hitap etmesine özen gösterin. Unutmayın, beyniniz doymadan, midenizi doyuramazsınız. Acıkmadan yemeyin ve açlıktan korkmayın. Tok hissettiğinizde öğün atlayabilirsiniz. Zayıflamak için az da olsa sürekli bir şeyler yemek gerekmez, bu yanlıştan kurtulun. Öğün sayısı ve sıklığı herkesin ihtiyacına göre değişir, kendinizi kalıplar içine hapsetmeyin. Az yediğiniz öğünlerden sonra kendinizi takdir edin ve gurur duyun. Bu kendine güven duygusu, yemekten alacağınız hazdan çok daha fazlasını sağlayacaktır; bu mutluluğu yemeği bitirmeye çabalarken yok etmeyin.

 

Zayıf olmak için dikkat edilecek konular

Kendinizi sevin, önemseyin ve iç sesinizi dinleyin. Pişmanlık duyacağınız şeyleri yemeyin ya da yedikten sonra suçluluk duymayın. Bunun için, az bir miktarla yetinmeye çalışın, gerçekten yemek istediğinizden emin olun ve sonrasında aktivite ve diğer öğünde hafif beslenerek telafi edin. Sizin için uygun olan, keyif alacağınız, günlük hayatınıza dâhil edebileceğiniz bir spor programı yapın ve bunu kilo probleminizden bağımsız olarak, sağlıklı olmak için uygulayın.

Hayattan, yediklerinizden ve spordan keyif almayı öğrenin. Yemeklerinizi çok çiğneyin, yavaş yiyin, tadına varın ve şükran duygusunu içinizde hissedin.

Gerçekten aç olduğunuzda yemek yiyin (duygusal açlığa dikkat; onu yiyeceklerle gideremezsiniz) ve doyduğunuzu hissettiğiniz an tabağınızda kalsa dahi yemeği sonlandırın."

Sağlıklı kalın … Spor yapın… Allaha emanet olun…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.