Takip Et
  • 4 Kasım 2016, Cuma

KIŞ GELİYORRRRR :) :)

Soğuk, yağışlı hava, azalan güneşli günler ve uzayan geceler… Kış mevsimi yaklaşmasıyla birlikte enerjimizin düştüğünü, daha depresif olduğumuzu düşünmeyen yoktur sanırım. Bunu hafifletebilmek için günlük yaşantımızda yapacağımız değişiklikler ile ilgili yazmak istiyorum bu hafta…

Depresyon, kızgınlık, huzursuzluk ve kaygı, kış aylarında en üst düzeye ulaşıyor. Ruh halimiz mevsimlerden etkileniyor. Kışla birlikte güneşin yaydığı enerji ve ısıdan mahrum kalırız. Bu nedenle kış aylarında, duygusal cevaplarda şiddetlenme, kendini huzursuz hissetme, iştahta oynamalar, uyku düzensizlikleri, çalışma ve verimde düşüşler sık olarak karşımıza çıkabiliyor. Kış karamsarlığına karşı faydalı olacağını düşündüğüm 6 önerim var.

1- Uykunuza dikkat edin

Aynı saatte uyuyup uyanmaya dikkat edin, her gece 7-8 saat uyumaya çalışın. Fırsat bulabilirseniz öğlen aralarında kısa bir uyku uyuyun. Daha az hareketlilik ve enerji harcamada azalma ruhsal, duygusal yaşamda da yavaşlamaya yol açar. Diğer yandan kış mevsimi insanları daha düzenli ve çalışkan, üretken bir döneme sokabilir. Kışın getirdiği çetin koşullar kişileri daha disiplinli, kontrollü, dikkatli ve özenli olmaya yöneltir.

2- Egzersiz yapın

Egzersiz, kış aylarının stresinden korunmak için de vazgeçilmez bir yol. İyi bir egzersizin etkisi gün boyunca sürer. Zihninizi açar daha olumlu düşünmenize neden olur. Spor yapamıyorsanız, mutlaka günde 30 dakika düzenli olarak yürüyüş yapmaya çalışın. Yürüyüş hem kilo kontrolüne hem de genel sağlığı korumaya yardımcı olur.

3- Sağlıklı beslenin

Sağlıklı ve dengeli beslenme hem ruh hem de beden sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Kış aylarında "karbonhidrat tutkusu" artar. Bu duygu durumu bozukluğu, hiç alışkanlığı olmadığı halde kişinin yağlı, şekerli ve hamurlu gıdalara yönelmesine neden olur. Bunlar da kilo almaya neden olabilir. Kışın rafine edilmiş ve işlenmiş gıdalardan (beyaz ekmek, pirinç ve şeker gibi) kaçının. Daha çok karbonhidrat (kepekli ekmek, esmer pirinç, sebze, meyve) tüketin. Günde 8 bardak su için. Sağlıklı beslenerek kan şekerinizi ve enerji düzeylerinizi dengede tutabilirsiniz.

4- Güneşli günleri kaçırmayın

Kış günleri diğer aylara göre daha kısa, karanlık ve soğuk olduğundan güneşli kış günlerinde dışarıda vakit geçirmeye özen gösterin. Restoranlarda pencere kenarında oturun. Evdeyseniz, evin güneşten maksimum faydalanmasını sağlayın.

5- Kendinizi şımartın

Kış aylarında kendinizi motive etmek için çeşitli aktivitelerde bulunun. Doğada geçireceğiniz hafta sonu gezisi, bir gün veya SPA keyfi ruh halinize çok iyi gelecektir. Hiçbir şey yapmadan her gün bir kaç dakika geçirmeyi deneyin. Kitap ve dergi okumayı ihmal etmeyin, erken yatağa girin, pozitif düşünme gibi zihinsel egzersizler, depresyondan korunmaya yardımcı olabilir. Kış sporlarını öğrenmeye çalışın. Kışın aktif olmak enerjinizi artıracak, moralinizi yüksek tutmanızı sağlar.

6- Sosyalleşin

Aileniz, arkadaşlarınız ve komşularınız ile vakit geçirmeye çalışın. Kışın özellikle ailemizle daha sağlıklı ve kuvvetli ilişkiler kurabiliriz. Evde oynanabilecek oyunlarla uzun kış gecelerini eğlenerek geçirebilirsiniz.

SAĞLIKLA VE SIHHATLE KALIN… ALLAH'A EMENET OLUN… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.