Takip Et
  • 3 Eylül 2018, Pazartesi

DÖVÜŞ VE SAVUNMA SPORLARI ZARARLIMIDIR? FAYDALIMIDIR?

Bunun yanında yapılan egzersizlerle kısa sürede karar verme yeteneği Sporların insanlar üzerindeki psikolojik ve bedensel faydaları hepimizin malumudur. Bunun yanında savunma sporları bu noktada daha da farklı bir yere sahiptir. Uyuşturucu,

ve böylece bir çok şiddet olayının önüne geçilmesi noktasında olumlu neticeler vermektedir. Sporla alkol ve şiddetle mücadele konusunda savunma sporlarının özel bir yeri vardır.

Savunma sporları sanılanın aksine insanlara bir sakinlik kazandırmakta vücudunun sınırlarını keşfeden sporcular performanslarını geliştirmelerine engel olan alkol sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmaktadırlar.

ne sahip olan sporcular hayatlarında karşılaştıkları kritik durumlarda da baskı altında çabuk ve doğru karar verebilmektedirler.

Müsabaka esnasında(antrenman müsabakaları dahil) rakiple empati kurmak, rakibin fiziksel ve ruhsal özelliklerine göre strateji geliştirmek meslek hayatlarında da sporculara stratejik düşünme ve empati kurabilme özelliği kazandırmaktadır.

Temel motorik özellikler olan dayanıklılık, kuvvet, sürat, çabukluk, çeviklik, esneklik, hareketlilik antrenmanları devamlı olarak yapıldığında psikomotor kabiliyetlerin gelişmesini sağlamaktadır. Düzenli spor yapan sporcular ideal kilolarına ulaşmakta hantal ya da güçsüz bir vücuda sahip olmamaktadırlar.

Şeker, tansiyon, bel ve boyun fıtığı, kolestrol, kireçlenme gibi rahatsızlıkların sporcularda nadiren gözüktüğü ve sporun bu rahatsızlıklarla mücadele konusunda oldukça etkili bir yöntem olduğu bilinmektedir.

Dövüş sporları egzersiz açısından en kaliteli branşlar arasında yer almaktadır. Hem kardiyo dayanıklılık egzersizleriyle kilo vermeye yardımcı olmakta hemde yapılan antrenmanlar bel çevresi ve basenler öncelikli olmak üzere tüm vücudun sıkılaşmasını sağlamaktadır.

Yukarıda yazılı olanların tamamı değerlendirildiğinde sporla birlikte hem zihnen hem bedenen egzersiz yapılma söz konusu olmakta sporcular baskı altında doğru karar verebilme, çabuk düşünme, empati kurabilme kısacası özgüven ve kişisel gelişim sağlamaktadırlar.

 

Kısacası Dövüş sporları , kişi belirli gelişimini tamamladıktan sonra son derece faydalıdır.

Sporsuz ve sağlıksız kalmayın… Allaha emanet olun… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.