Dilek SUBAŞI

HANGİ SPORA, NE ZAMAN BAŞLAMALI?

3 Nisan 2018, Salı

     

Çocuğunuz profesyonel sporcu mu olsun istiyorsunuz? Yüzme, tenis, basketbol, voleybol, futbol, ritmik jimnastik, okçuluk… Acaba çocuğum hangi spor branşına kaç yaşında başlamalı? Çocuğumun kişiliğine uygun branş hangisi olacak? Hangi spor branşına yeteneği var? Yüzmeye kaç yaşında başlanır ve kaç yaşında profesyonel olunur? 3 yaşından itibaren başlangıç programları ile başlanabilir. 6 çok geç… Eğer temel eğitim tamamlandıysa, antrene edilme süreci başlar. Bu süreçte, 9 -10 yaş itibariyle dersek, 10- 12 yaş arası çocukların artık müsabık sporcu olmaları beklenir. Yüzme, çocukların kişiliklerine uygun bir branş mı? Yüzme branşı, yenme ve yenilmenin yoğun yaşandığı bireysel bir spor. Antrenman sorumluluğu ve yarışma güdüsü önemli. Bu bireysel bir branş ve sosyalliği yüksek, öz güveni güçlü çocuklar bu branşta öne çıkar. Bazen antrenör desteği ile sırf öz güveni gelişsin diye gelen çocuklar da oluyor ama sonrası tümüyle onların bu eğitime verdikleri tepkiye bağlı. Yani pedagojik formasyonu olan bir eğitmen ile öz güven gelişimi için çalışılabilir. Ama “Sporcu olsun, belki öz güveni gelişir” beklentisi sorgulanmalıdır. Bu gibi destek uygulamaların, çocuğun ihtiyaçlarını ve gelişimini takip eden bir uzman eşliğinde yapılması beklenir. Çocuğun yüzmeye yeteneği olup olmadığını nerden anlarız? Suyu çok seviyor ve korkmadan suda uzun zaman geçirebiliyorsa, antrenmanlar sırasında sızlanmadan tüm egzersizleri hevesle uyguluyorsa, kendinden de bir şeyler katıp, sürekli yarışmak istiyorsa, bu öğrencinin mutlaka değerlendirilmesi gerekir.

Tenise kaç yaşında başlanır ve kaç yaşında profesyonel olunur? 6 yaştan itibaren, başlangıç programları ile başlanabilir. Beden yaşı ve sunulan programda önemlidir. Eğer temel eğitim tamamlandıysa, antrenman süreci başlar. Bu süreçte 9 -10 yaş itibariyle dersek, 10- 12 yaş arası çocukların artık müsabık sporcu olmaları beklenir. Tenis, çocukların kişiliklerine uygun bir branş mı? Tenis branşı, aletli spor branşları içinde en revaçta olanıdır. Bireyseldir. Yenme ve yenilmeye tahammülü olmayan lider ruhlu çocuklara törpü, hırsını kontrol edebilen ve bunu pozitife çevirebilen çocuklar içinse mutlak başarı beklenecek bir branştır. Tek başına bir şeyler yapmayı öğrensin, öz güveni gelişsin” diyorsa, ilk aşama pedagojik formasyonu olan bir uzman eğitmenden çocuğun becerilerini ortaya çıkarabilecek ortamlar yaratmasını istemektir. Çocuklar, öğretmenin bireysel sporlarda daha rahat kontrol edebileceği şekilde, birebir doğru ortamı yakalar. Ama sonrasında, eğitim sürecinde takım sporlarına yönlenerek devam edip, edindikleri beceriyi sosyal ortamda uygulamaya başlayabilirler. Çocuğun tenise yeteneği olup olmadığını nerden anlarız? Raketle tanışmadan önce topla ve oyuncaklarla, raketle tanıştıysa ne kadar ilgi duyduğuna bakılmalıdır. Tenis, uzun ve zorluklu bir eğitim sürecidir. Çok hareketli ve sabırsız çocuklar için bu süreç çok zordur ama eğitici olabilir.

Basketbola kaç yaşında başlanır ve kaç yaşında profesyonel olunur? 6 yaştan itibaren başlangıç programları ile başlanabilir. Beden yaşı önemlidir. Eğer temel eğitim tamamlandıysa, antrenman süreci başlar. Bu süreçte 9 -10 yaş itibariyle dersek, 10- 12 yaş arası çocukların artık müsabık sporcu olmaları beklenir. Basketbol, çocukların kişiliklerine uygun bir branş mı? Basketbol branşı bir takım sporudur. 9 yaşından itibaren tüm çocuklara önerilir. Çünkü sosyalleşme ve paylaşma bu dönemde ve bu branşta en uygun paylaşım ortamıdır. Kural tanımlaması ve aidiyet hissi için takım sporları uzman hekimlerce de önerilir. Eğer çocuğunuzun, sosyalleşmesi için biraz desteğe ihtiyacı varsa veya lider ruhlu ama paylaşmayı bilmiyorsa, yenilmeye tahammülü olmayan her şeyde kendini başarılı olmak zorunda hisseden bir çocuksa, takım içinde tüm bunları bir dengeye oturtabilir. Çocuğun basketbola yeteneği olup olmadığını nerden anlarız? Top, her çocuğun elinde artık. Onunla neler yaptığına bir bakarsanız, kesin olarak anlayabilirsiniz. Sektirmeye çalışması, duvarla paslaşması ve gördüğü bazı becerileri kimse öğretmediği halde yapabiliyor olması bunlara örnektir (Topla akrobatik hareketler gibi

Voleybola kaç yaşında başlanır ve kaç yaşında profesyonel olunur? 8 -9 yaştan itibaren başlangıç programları ile başlanabilir. Beden yaşı önemlidir. Eğer temel eğitim tamamlandıysa, antrenman süreci başlar. Bu süreçte 12 -14 yaş itibariyle dersek, 12 -14 yaş arası çocukların artık müsabık sporcu olmaları beklenir. Voleybol çocukların kişiliğine uygun bir branş mı? Voleybol branşı, bir takım sporudur. 9 yaşından itibaren tüm çocuklara önerilir. Uyum önemlidir. İlk aşamada eğitim alırken, sosyalleşmede zamana ihtiyacı olan çocuklar zorlanabilir. Üstün teknik gerektirir. Genel becerileri zayıf olan çocuklarda eğitim süreci zorlu olabilir. Kontrol mekanizması ve kuralları tanımlama da önemli bir uyarandır. Çocuğun voleybola yeteneği olup olmadığını nerden anlarız? Öncelikle topu sevmesi ve top hakimiyeti ile ilgili belli becerileri olduğunu göstermesi gerekir. Küçük kas guruplarını, ellerini ve parmaklarını ritmik kullanabiliyorsa, lastik topla da olsa voleybol oynayabiliyorsa bizim için geliştirilebilir bir yetenek algısı doğar.

Futbola kaç yaşında başlanır ve kaç yaşında profesyonel olunur? 7 yaştan itibaren başlangıç programları ile başlanabilir. Beden yaşı önemlidir. Eğer temel eğitim tamamlandıysa, antrenman süreci başlar. Bu süreçte 9 -10 yaş ve 10- 12 yaş arası çocuklar profesyonelliğe adım atabilir. Buradaki profesyonellikten kasıt, lisanslı sporculuktur. Futbol çocukların kişiliğine uygun bir branş mı? Futbol branşı, bir takım sporudur. 9 yaşından itibaren tüm çocuklara önerilir. Sosyalleşme, paylaşım, uyum ve bir guruba ait olmaları için idealdir. Çocuğunuzun futbola yeteneği olup olmadığını nerden anlarsınız? Her çocuğun bir topu vardır. Bir de tuttuğu takım. Eğer çocuklar topu ayaklarıyla oynamayı tercih ediyorsa ve bu konuda yaşıtlarından farklı teknikler kullanıyorsa, bunu özellikle babalar fark eder. Şut atmak, top sürmek gibi beceriler öne çıkan belirtilerdir.

Ritmik jimnastiğe kaç yaşında başlanır ve kaç yaşında profesyonel olunur? 3 -6 yaşta başlanabilir. Beden yaşı, esneklik ve algı önemlidir. Eğer temel eğitim tamamlandıysa, antrenman süreci başlar. Bu süreçte 9 -10 yaş itibariyle dersek, 10- 12 yaş arası çocukların artık müsabık sporcu olmaları beklenir. Buradaki profesyonellikten kasıt, lisanslı sporculuktur. Ritmik jimnastik çocukların kişiliğine uygun bir branş mı? Ritmik Jimnastik branşı bireysel bir spordur. Üstün esneklik gerektirir. Esnek olmayan çocuklar için hem zorlayıcı, hem de sakatlık riski bulunan bir branştır. Yeteneği olan öğrencinin gelmesi önemlidir. Çocuğun, ritmik jimnastiğe yeteneği olup olmadığını nerden anlarız? Burada gözlemlenecek olan, esnekliktir. Bacaklarını açıp oturan veya oturmaya çalışan, köprüler kuran, taklalar atmaya çalışan çocuklar zaten çok kolay fark edilir. Esneklik, anne- babaların en kolay fark edeceği beceridir. Yeter ki doğru gözlemlensin

Okçuluğa kaç yaşında başlanır ve kaç yaşında profesyonel olunur? Okçuluğa başlangıç yaşı, verilen eğitime bağlıdır. Okul öncesi için hazırlanmış malzemeler ile 6 yaşındaki çocuklarla çalışabilir ama asıl yaş 9 -12’dir. Profesyonellik yaşı, yani müsabakalara başlama yaşı da, yine 10 – 12 yaş arasıdır. Okçuluk, çocukların kişiliğine uygun bir branş mı? Okçuluk, bireysel bir spordur. Dikkat gelişimi için çok değerli veriler bulundurmaktadır. Ancak çok hareketli çocuklar bu branşta mutlu olmayabilir. Sakin mizaçlı çocuklara en uygun branş okçuluktur da denebilir. Diğer hareketli ve yorucu branşlarda yorulan ve geri kalan çocukların, okçuluğun sakin havasında daha mutlu olacağı söylenebilir. Eğitilebilirliğine ve kontrollülüğüne bağlı olarak, hareketli çocukların dikkat dağınıklığı ve motivasyonu için de kullanılabilen okçuluk, iyi de bir kontrol sistemine sahiptir. Çocuğun, okçuluğa yeteneği olup olmadığını nerden anlarız? Herkes ok atabilir. Düzgün duruşu öğrettiği için, nasıl göründükleri çok önem arz etmez. Yaş standartlarındaki her çocuğa uygundur denebilir.

 

Sporsuz kalmayın. Allah'a emanet olun… Yazarın Tüm Yazıları
ÇOCUKLARA ÖDÜL VERMENİN FAYDALARI VE ZARARLARI
SPORDA MOTİVASYON ARTTIRACAK SÖZLER
HAMİLELİKTE ADAÇAYININ ZARARALARI NELERDİR?
İLK BAHARA GİRMEYE AZ KALDI DOĞRU YÜRÜYÜŞ TEKNİKLERİ NELERDİR?
Kas güçlendirici çaylar ve sporcuların yemesi gerekenler
DOĞRU DURUŞUN ÖNEMİ VE DURUŞ ŞEKİLLERİ
DOĞUM VE SPOR
AKŞAM SPORUMU YOKSA SABAH SPORU MU?
VÜCUT TİPLERİNE GÖRE HANGİ SPORLARI YAPMALISINIZ?
Soğuk havalarda spor yaparken ne giyilmelidir?
YÜKSEKLERE ÇIKTIKÇA OKSİJENİN AZALMASI VE ÇOĞALMASI
ÇOCUĞUM HANGİ SPORU YAPMALI?
BİTKİSEL YİYECEKLER VE KASLAR
DÖVÜŞ VE SAVUNMA SPORLARI ZARARLIMIDIR? FAYDALIMIDIR?
ŞEKER HASTALARI NASIL SPOR YAPMALIDIR?
Alzheimer belirtileri ve baş etme yöntemleri
SICAK ÇARPMALARINDA NE YAPILMALIDIR?
BÖCEK SOKMALARINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Sağlıklı beslenmek için size 8 önerim var
Korse giymenin faydaları ve zararları
SABAHLARI BAŞ AĞRISI NEDEN OLUR?
Yoğurdun zararları ve faydaları
KUSMANIN ZARARLARI
MEYVELİ SODANIN ZARARLARI
SAUNA EŞOFMANININ ZARARLARI
ENGELLİLER VE SPOR
HANGİ SPORA, NE ZAMAN BAŞLAMALI?
BAHAR ALERJİSİ VE NEDENLERİ
Hangi mevsimde hangi spor yapılır?
Fizik Tedavi ile ilgili bilinmesi gerekenler
EV AKARLARI
BASUR VE VARİSE SPORUN FAYDALARI
Halısahada yaşanan sakatlıklar
SPOR SAKATLANMALARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Erişkinlerde çarpık bacak
Yeterince uyuyor muyuz?
KIŞIN İÇİLEBİLECEK ŞİFALI ÇAYLAR
Sarımsağın faydaları
Soğanın faydaları
SES KISIKLIĞINA İYİ GELECEK YÖNTEMLER
VÜCUDUMUZU YENİDEN YARATMANIN YOLLARI
ÇOCUKLARDA SPOR
Yürüyerek de göbek yağlarımızdan kurtulabiliriz
Çarpık bacak ve tedavileri
BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR
LİMONLU SUYUN FAYDALARI
ALERJİLER VE TEDAVİLERİ
ARI SOKMASI VE ALERJİSİ
FITNESS YAPMANIN FAYDALARI
VİTAMİNLER NE İŞE YARAR?
YAZ AYLARI VE ASTIM
Diyet mi yoksa spor mu daha hızlı kilo verdirir?
SPOR VE ERGENLİK
RAMAZANDA VÜCUT GELİŞTİRME YAPILIR MI?
Oruç tutarken kilo verilir mi?
YAZ AYLARINDA SPORUN FAYDALARI
Treking nedir? Gerekli malzemeler nelerdir?
HANGİ YAŞTA HANGİ SPOR DAHA UYGUN OLUR?
TOZ ALERJİSİ VE BAŞ ETME YOLLARI
Down sendromlu kişilerde spor
Nezle ve tedavi şekilleri
Astım bronşit ve tedavisi
Limonlu suyun faydaları
SABAH SPORUNUN FAYDALARI
BAHAR ALERJİSİ OLANLAR DA SPOR YAPMALIDIR...
ASTIM VE SPOR
EVDE SPOR YAPMANIN PÜF NOKTALARI
SPORLU VE SAĞLIKLI HAYATLAR DİLERİM
Soğuk algınlığı ve korunma yöntemleri
SOĞUK HAVALARDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ
TÜP MİDE AMELİYATINDAN NE KADAR SÜRE SONRA SPORA BAŞLANMALIDIR?
UNUTKANLIĞA KARŞI SPOR YAPIN
HAYDİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE
DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNİN FAYDALARI NELERDİR?
Sağlıklı saçlar için beslenme önerileri
Mide bulantısına ne iyi gelir?
Şekeri Düşüren Yiyecekler
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMENİN YOLLARI
KIŞ GELİYORRRRR :) :)
SPOR SPOR SPOR
REFLÜ NEDİR?
HAMİLELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 6 KURAL
Grip ve soğuk algınlığından korunmanın yolları
DİYET VE SPOR :))
SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME
Sporun hanımlara faydaları
TÜP MİDE AMELİYATI
Herkez için koşu yöntemeleri
Yaz ve uyku
Diyetteki kişiler için için faydalı besinler
KALP ATIM SAYISI NE OLMALIDIR?
TATİL VE SPOR
Güçlü kaslar
Uyku ve spor
Yaz geldi diyetler yerini aldı
Beyin kanaması nasıl anlaşılır?
Yaza merhaba
Bitki çayları faydalı mı?
Güne gülücük ile başlayın
Hızlı kilo vermenin vücut için zararları
Sağlıklı kilo verimi
Sağlıklı atıştırmalıklar
Karın bölgesindeki yağları eritmenin ipuçları
Hızlı kilo vermek
Doğru karbonhidrat alımı
Sağlıkla kalmanın yolları :))
Detoksla ilgili bilinmesi gerekenler
Spor ve hayat
Obezite ve egzersiz
Hamilelikte uyku ve dinlenme
Selülit ile ilgili bilinmesi gerekenler
Sebzelerin diyete etkisi büyüktür...!
Diyette tatlı krizi
ÇATLAK NASIL ANLAŞILIR? TEDAVİSİ NASIL OLUR?
Menisküs ile ilgili bilinmesi gerekenler
selülit ile ilgili bilinmesi gerekenler
Diyetle ilgili bilinmesi gerekenler
SPA ve Wellness Nedir?
Dumbell ve spor
Tekvandonun çocuklar üzerindeki etkisi
Kışa hazır mıyız?
Çocuklarda obezite
Yaşlılarda spor
Sonbaharda spor
Sebzelerle sağlıklı beslenme
Spor küçük yaşta başlar
Doğru diyet yapmanın yolları
Sığ su bayılması
Sıcak havaların yoğun olduğu şu günlerde sıcaklara dikkat!
Yüzme sporunun faydaları
Yaz okullarının faydaları
Güneş çarpmasında ilk yardım
Kalp hastalarının dikkat etmesi gerekenler
Sıcak havalarda neler yapmalı?
Obezlik ve spor
Ramazanda oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz
Ramazan dieti için birkaç öneri
Zayıflamanın püf noktaları
Kan basıncı ve egzersiz
Soğuk ve yağmurlu havalarda spor
Sıcak havalarda spor
Kilo vermenin 10 altın kuralı
Astım hastaları spor yapabilir mi?
Lahana diyeti faydalı mı?
Evlilik öncesi ve evlilikte spor ve sağlık
Dilek' ten yaz diyeti için öneriler
Dilek Subaşı'dan mektup var...
Yaza merhaba diyeti
En basit spor yürümek
Sağlıklı kalmak mı istiyorsunuz?
Uykunun yaşamımızdaki önemi vazgeçilmezdir...
Kardiyo çalışmaları
Spor salonları, fitness ve vücut geliştirmenin faydaları
Kilo mu almak istiyorsunuz?
Doğru diyet nasıl yapılır?
Sporun faydaları mı dediniz!
FAZLA KİLOLAR MI DEDİNİZ...!
Genç ve güzel kalmak için neler yapılabilir
Karın kası için birkaç küçük ipucu
Vücut geliştirme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar
Pilates mi ?
Modaya mı uyuyoruz yoksa spor mu yapıyoruz?
Kışın beslenme nasıl olmalıdır?
Spor, sigarayı bırakmaya yardımcı olur mu?
Spor ve Sigara
Kas yağdan daha ağırdır ama insanı ince gösterir
Karın kası nasıl yapılır?
Yaşam boyu sporla sağlıklı ve güzel kalın
Dengeli besleniyor muyuz?
Evde spor için birkaç ipucu...
Erken yaşta spor bilinci
Bebeklerde sporun önemi
Spordan sonra yapılmaması gerekenler
Spor yapmak istiyorum ama nereden başlamalıyım?
Diyetsiz ve sporsuz zayıflama yolları
Kadın ve selülit
Sporda dikkat edilecekler
Yazın doğa sporları
Doğru spor nasıl yapılır?
Spor yaparken ne giyelim?
Spor yaparken bilinçsizmiyiz?
Yeter ki spor yapmak isteyin
Ramazan'da sporsuz kalmayın
Sporsuz yaşlanmayın...
Yaz diyeti nasıl olmalı?
Çocuklar için yaz okulları
15 Altın Kural
40 altın kural
Yaza fit girelim
Yaz için birşeyler yapma vakti
Sağlıklı yaşam önerileri
Fiziksel engellilerde spor
Yaza merhaba sporu
Bilinçsiz spor yapmak
Susuz kalmayın..!
Sağlık için 5 altın kuralım var!
Çocuklar hangi yaşta spora başlamalı?
Göbeksiz yaza merhaba
Yaza formda girin…
Haydi sporaaa...
Kadınlarda neden mi spor?
Kadın ve Spor
Neden Spor?
Sağlık için ne yapmalı?
Spor için biraz istek biraz irade...
Sporun zararları
Sağlıklı yaşam için spor
Kadın ve spor