Takip Et
  • 17 Aralık 2015, Perşembe

Menisküs ile ilgili bilinmesi gerekenler

Vücudumuzda uyluk kemiği ve bacakların eklemler vasıtası ile oluşturduğu bölgeye diz ekleme denir. Diz eklemi vücut ağırlığını, uygulanan basınçlara, taşınan yüklere, hızlı ve uzun süreli hareketlere karşı dayanıklı bir yapıdır. Dayanıklı olmasına tek eksenli yapısı gereği zorlanmalarda zedelenmeler meydana gelir bu da hareketin kısıtlanmasına ve zorlanmalara sebep olmaktadır. Bu bölgede oluşan zedelenmeler yaşam kalitesini oldukça düşürür.

Genç yaşlarda genellikle sporcularda görülen bu rahatsızlık, ani hareket ve zorlanmalarda sıradan insanlarda da sıklıkla görülebilmektedir. Zorlanma olmadan da bir anda meydana gelebilen menisküsler de vardır. Genellikle 40 yaş üzerindeki kişilerde zorlanma olmadan meydana gelen vakalarla karşılaşılabilir.

Merdiven çıkarken ağırlığın aynı oranda tutulamaması, oturup kalkmalarda ağrı, yürürken eklemlerde hareketin zorlanma hissi, dizde boşalma hissi, bacakları ara ara hissetmeme, hareketlerin eskiye oranla kısıtlanması yani tam dik ve tam bükme durumlarını gerçekleştirememesi menisküs hastalığının belirtilerindendir.

Hasta olan kişi hekime başvurduğunda menisküsden şüphe ediyorsa bacağına aldığı darbeleri, zorlanmaları ve buna benzer tüm durumları hatırlamalı ve doktora bildirmelidir. Doktor muayene ile durumu tam olarak saptayamaz ise MR çektirerek zedelenme ve yırtığı görsel olarak görebilir. MR ile çekilen eklemlerde kesin sonuç vermeyebilir, bazı yırtık ve zedelenmelerin görünmeme durumu vardır.

Menisküs olduğu kesinleşen hastalar için ilk aşamada ameliyat düşünülmez. Soğuk uygulama, sıkı bandaj, bacağı uzun süre dinlendirme, hareket kısıtlayıcılar ve spora bir süre ara verilmesi genelde menisküs tedavisinde başarıya ulaşmaktadır. Hareketi azalan ve sabit kalan bacak için fizik tedavi uygulanması ve ağrılı durumlarda ağrı kesici kullanılması en doğru harekettir. Ameliyatın şart olduğu durumlarda ise kanama olup olmadığı incelenir. Kanama varsa durum kötüdür ve düzelmesi daha zordur. Kanama olan bölge dikilir ve ya kanama olan kısım alınır. Kalan dokular ile düzelme beklenir. Kanamayı durdurmak için dikiş atıldıysa bu durumun korunması gereklidir fakat genelde sorunlar meydana gelir ve doku çıkartılır. Ameliyattan sonra şok emici ve kayganlık özelliğini kaybeden bölge kireçlenmeye sebep olmaktadır.

Sporsuz kalmayın... Allaha emanet olun... 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.