Takip Et
  • 13 Ekim 2016, Perşembe

Grip ve soğuk algınlığından korunmanın yolları

Özellikle grip ve soğuk algınlığı mevsimine girdiğimiz şu günlerde hastalanmamak için daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

Uygulayabileceğiniz bazı küçük adımlarla sağlıklı kalabileceğinizi biliyor musunuz?

Günlerinizi evde hapşırarak ya da burnunuzu çekerek geçirmek istemiyorsanız işte almanız gereken önlemler:

* Uzaktan selamlaşın: Ellerin enfeksiyonları bulaştırmada önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, arkadaşlarınızla karşılaştığınızda el sıkışmak yerine uzaktan selamlaşmanızı öneriyorlar.

* Mutfak süngerlerinizi mikrodalgada kavurun: Mutfakta kullandığınız süngerleri ya da mikrop tutmayan bezlerinizi her gün 2 dakika boyunca tam güç konumunda mikrodalga fırında tutun. Bu işlem, mikroorganizmaların yüzde 99'unu öldürecektir. Ancak, bunu nemli sünger ya da bezlere uygulayın, aksi takdirde evinizde yangın riski yüksektir.

* Bir arkadaşınızı çağırın ve yürüyüş yapın: Bir araştırma, kadınların haftada 5 kez 45 dakikalık düzenli egzersiz yaptıklarında ya da tempolu bir şekilde yürüdüklerinde soğuk algınlığına yakalanma sayısında 3 kat oranında azalma olduğunu gösterdi.

* Evdeki eşyaları düzenli olarak dezenfekte edin: Kapı kolları, televizyon kumandaları, buzdolabının kapısı ve musluklar mikroplar için çok ideal yerlerdir. Ayrıca telefonlar, bilgisayar klavyeleri, elektrik düğmeleri, mutfak yüzeyleri ve temizlik bezleri de diğer mikrop yuvaları arasındadır.

* Dengeli beslenme, egzersiz ve uyku: Bol meyve ve sebze içeren sağlıklı beslenme, egzersiz ve günde 7 saat uyku vücudunuzun mikroplara karşı savunmasını güçlendirir.

* Gribe karşı sarımsakla savaşın: Sarımsak takviyesi alanlarda soğuk algınlığı belirtilerinin görülmediği ya da çok daha kısa sürdüğü gözlemlenmiştir.

* Bol bol vitamin alabileceğimiz gıdalara yönlenmemiz gerekiyor.

SPORSUZ VE SAĞLIKSIZ KALMAYIN İNŞALLAH... ALLAH'A EMANET OLUN... 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.