Takip Et
  • 4 Ağustos 2016, Perşembe

Diyetteki kişiler için için faydalı besinler

Zayıflamak istiyorsanız, yağ yakmaya yardımcı bu besinleri sofranızda bulundurmanızda fayda var.

Kilo vermek için formül aslında basit: aldığınız kalori miktarından daha fazlasını yakmak! Bunlar neler mi?

Tatlı patates: Güçlü bir antioksidan olan beta-keraton kaynaklarındandır ve yağ depolanmasıyla savaşır.

Yumurta: Yıllarca yüksek kolesterolün müsebbibi diye düşünerek uzak durduğumuz yumurta aklandı, günde bir kaç yumurtanın bir zararı olmadığı ortaya çıktı. Yüksek protein değeri sayesinde yağ yakımına yardımcı olurken, içerdiği B12 vitamini sayesinde de yağ yıkımını hızlandırıyor.

Yağlı balıklar: Somon gibi yağlı balıklar omega 3 yönünden en zengin besinler arasında yer alıyor. Omega 3 ise yağ yakmak isteyenler için gerçek bir dost. Sofranızda mutlaka bulunmalı.

Greyfurt: Metabolizmayı hızlandıran, insülin seviyesini dengeleyen ve iştahı kesen greyfurt bu özellikleriyle rejim yapanların favori meyvesi olmaya aday.

Yulaf: Liften zengin yulaf, tokluk hissini uzattığı ve kolesterolle savaştığı için baş tacımız. Tabii şekerli olan versiyonlarından değil, tamamen doğal ve katkı maddesi içermeyenlerinden bahsediyoruz.

Zeytinyağı: Doymamış yağ oranı yüksek zeytinyağı, yağ yakmaya ve ani açlık krizlerini önlemeye yardımcı oluyor.

Fıstık ezmesi: Günde en fazla 3 kaşık yendiği takdirde yağ yakmanıza yardımcı olacak şaşırtıcı bir besin. Tabii şekersiz olmak kaydıyla

Badem ve diğer kuru yemişler: Badem, fındık, ceviz gibi kuru yemişler iştahınızı kapatmaya yardımcı olacak. Ama günde bir avuçtan daha fazla tüketmemeye çalışın!

Fasulye ve diğer bakliyat: Düşük kalorili, yüksek lifli, yüksek proteinli olmaları sebebiyle, bakliyat yağ yakan besinlerin başını çekiyor.

Ispanak ve diğer yeşil sebzeler: Bakliyata benzer bir şekilde, yeşil sebzeler de düşük kalorili ve lif yönünden zengin besinler. Dostunuz olacak yeşillikler arasında brokoli, marul, roka, tere de yer alıyor.

Süt ürünleri: Yağ yakan bir madde olan kalsiyumdan en zengin besinler süt ve süt ürünleri. Çok yağlı olmayan cinsleri bol miktarda tüketilebilir.

Hindi, tavuk ve benzeri yağsız etler: Proteini sindirmek karbonhidratları sindirmekten daha fazla enerji gerektirdiği için, proteinler otomatikman daha çok yağ yakan besinler sınıfına giriyor! Üstelik proteinler daha uzun süre tokluk hissi sağlıyor.

İşlenmemiş tahıllar: Tam tahıllı ürünler insülin seviyenizi dengede tutarak yağların depolanmasına engel olurlar. Ancak tam tahıllı olarak tanıtılan ve içinde yüksek miktarda şeker olan (kahvaltılık gevrekler gibi) ürünlerden aynı faydayı alamayacağınızı söylemeliyiz

Meyve: Meyvelerde yüksek oranda fruktoz bulunur, bu da kilo kaybını zorlaştırabilir. Ancak sindirimleri için harcamanız gereken kalori, kendi içerdikleri kaloriden fazla olan bazı meyveleri yemenizde hiçbir sakınca yok! Mesela elma, kayısı, şeftali ve armut.

Hindistan cevizi yağı: İçinde bulunan orta zincirli trigliserit, vücudumuzun depolamak yerine enerji için kullanmayı tercih ettiği bir yağ cinsidir, bu da kilo almanıza engel olabilir. Genel olarak zeytinyağından şaşmayın, ama arada sırada bir değişiklik yapmak istediğinizde hindistan cevizi yağını tavsiye ederiz!

Ahududu ve diğer kırmızı meyveler: Kırmızı meyveler içerdikleri lifler ve pektin sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlarlar. Ancak yüksek miktarda şeker de içerikleri için günde bir avuçtan fazla yememek gerekiyor.

Yeşil çay: Yeşil çayda bulunan kateçin maddesi yağ yakımını kolaylaştırıyor, metabolizmayı hızlandırıyor ve karaciğerin yağ yakma hızını da artırıyor. Tek yapmanız gereken günde 4-6 bardak arası yeşil çay içmek!

Sirke: Sirkenin faydaları, hem metabolizmayı hızlandırmak hem de kan şekerini dengeleyerek yağ depolanmasını engellemek şeklinde ortaya çıkıyor.

Kahve: Kafein, metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip, ancak kilo vermek istiyorsanız kremalı, sütlü, şekerli kahvelerden uzak durmanız şart!

Mercimek: Demirden zengin mercimek ailesi, metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip.

Acı biber: Acı biberde bulunan ve yanma hissine sebep olan capsaicin adlı madde, vücudun daha fazla kalori yakmasına yardımcı oluyor.

Brüksel lahanası: Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar ve lahana gibi sebzeler, yağ yakan enzimleri açığa çıkaran sulforafen adlı bir madde içeriyorlar.

Tarçın : İnsülin dengesini sağlayan mucizevi besinlerden bir tanesi. Canınız tatlı istediğinde yoğurdun içine elma doğrayıp üzerine tarçın serperek tüketebilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsağın güçlü bir antioksidan olduğu malumunuz. Sayısız faydalarından bir tanesi vücuttaki kortizol seviyesini düşürmek (kortizol, yediklerinizin karın bölgesinde yağ olarak depolanmasına sebep olan bir hormon).

Ve tabi ki su: Büyük bir bardak su içmek metabolizmanızı % 30 oranında hızlandırmaya yardımcı olur! Kilo vermek istiyorsanız günde en az 2 litre su içmelisiniz. Su, açlıkla karıştırabileceğiniz susuzluk hissini de ortadan kaldırarak yeme isteğinizin geçmesini de sağlayacaktır.

Sporsuz kalmayın… Allaha emanet olun… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.