Takip Et
  • 13 Haziran 2017, Salı

SPOR VE ERGENLİK

Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişimlerinde sporun rolü

Spor yapmak, çocukların büyüme ve gelişmesini hızlandırır. Vücuttaki büyüme hormonu seviyesini artırarak maksimum gelişme sağlar. Aynı zamanda iştah açacağı için, çocukların sürekli sağlıklı şeyler tüketmesine imkan tanır, böylece vücut dirençlerini artırır. Ayrıca gün içinde yorulan, enerjisini dışarıda harcayabilen çocukların ev içinde daha uslu oldukları, daha az yaramazlık yaptıkları da bilinmektedir. Tabii burada spor olarak vücut geliştirme kastedilmemektedir. Çocuğun enerjini harcamasını sağlayacak yüzme, dövüş sporları, futbol, basketbol gibi sporlar bir çocuk için her anlamda faydalı olacaktır. Yakınlarda bu tarz aktivitelere imkan sağlayan alanlar yok ise çocuklar, spor salonlarında hoca yardımıyla koşu, bisiklet, ip atlama veya herhangi eğlenceli sportif aktiviteye teşvik edilebilir. Çünkü sürekli eve kapanan, okulda spor hayatı olmayan, sadece internette vakit geçiren ve sınav stresiyle uğraşan çocukların hem zihinsel hem de fiziksel anlamda sağlıklı bir gelişme sağlaması beklenemez.

ERGENLİKTE SPORUN FAYDALARI

Çocuklar dışında ergenlik dönemindeki genç arkadaşlarımız için de düzenli spor yapmak oldukça faydalıdır. Düzenli spor, gençlerin kendini ve vücudunu daha iyi tanımasını sağlar. Stres atmasına, kafa dağıtmasına yardımcı olur. Gelişimini tamamlamasını kolaylaştırır.

Tüm bunların dışında düzenli spor, belirli bir yaştan sonra geçmişe bakıldığında 'İyi ki yaşamışım' denilecek anıların yaşanmasını sağlar; kişinin kendine güvenmesine, herhangi bir alanda profesyonelleşmesine imkan tanır. Günümüzde herhangi bir alanda ünlü sporcuların hemen hemen hepsinin çocukluktan beri o işle uğraştığını ve her zaman yanlarında ona destek çıkan ailesinin ve arkadaşlarının olduğunu görebiliriz. Bu anlamda çocuk ilk başta istemese bile, ona sporun güzelliklerini anlatmak, spora teşvik etmek, sporu sevdirmek ve birçok branşı tanımasını sağlayarak düzenli bir şekilde yapmak isteyeceği alanlara yönlendirmek gerekir.

Sporsuz ve sağlıksız kalmayın… Allaha emanet olun

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.