Takip Et
  • 10 Nisan 2014, Perşembe

Susuz kalmayın..!

Spor su içme miktarınızı arttırmanızı gerektirir, çünkü su;

Yaşamın kaynağıdır.

İnsan vücudunun 3/4'üdür.

Bu sebepten, yoğun bir antrenman programınız varsa, vücudunuz için yapabileceğiniz iyi şeylerden en basiti, daha fazla su içmektir.

Çünkü yeteri kadar su içmiyorsunuz, soda veya kahve gibi içecekler hiçbir zaman suyun yerini tutmaz. Çünkü kafein gibi birçok madde, daha fazla suyun vücuttan atılmasına neden olur.

Çünkü su, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Su, vücudunuzdan toksinlerin ve diğer metabolik atıkların dışarı atılmasını sağlar. Eğer yüksek miktarda protein alıyorsanız vücutta yüksek miktarda nitrojen var demektir. Eğer kilo almak için çok daha fazla yemek yiyorsanız böbreklerinizin işlevlerini yerine getirebilmeleri için daha fazla suya ihtiyacınız var demektir.

Çünkü su yağ yakmanızı sağlar.

Yeteri kadar su içmiyorsanız böbrekleriniz düzgün bir şekilde çalışamaz. Eğer böbrekleriniz yeteri kadar çalışmazsa böbreğin bazı vazifelerini karaciğer yapmak zorunda kalır. Bu durumda karaciğeriniz esas vazifelerini iyi yapamaz, karaciğerin kendi işini daha az yapması demek ise daha az yağ yakmak anlamına gelir. Buna ek olarak, su içmek fazla açlık hissetmenizi engelleyebilir.

Su içmek cildinize sağlık verir.

Su içmek hücrelerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Başka bir deyişle derinizin daha yumuşak, pürüzsüz ve daha kaliteli olmasını sağlar.

Su iç organlarınızı korur

Günde 4 bin kalori üzerinde besleniyorsanız, iç organlarınızın sağlıklı ve düzenli çalışıp öylece kalması için daha fazla su içmeniz gerekir.

Su sodyumu dengeler

Eğer çok tuz tüketiyorsanız, bu sizin için sorun olabilir. Yüksek değerlerde sodyum alımı vücudun su dengesini bozabilir. Tuz alımını azaltın ya da daha fazla su için.

Susuz kalmayın, Allah'a emanet olun... 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.