Takip Et
  • 2 Ocak 2016, Cumartesi

Diyette tatlı krizi

Diyette Tatlı Krizi Nasıl Önlenir ve Geçer?

Diyette Tatlı Krizi Nasıl Önlenir, Neden Olur ve Geçer mi?

Fazla kilolar hemen herkesin sorunu, kadın veya erkek artık hiç fark etmiyor, özellikle son yıllarda obezite yaygın ve tehlikeli bir hal almaya başlamıştır. Neredeyse toplumun tamamında yetişkin ve artık çocuk yaştaki bireyler bilediyet yapmakta, zayıflamanın yollarını aramaktadır. Bu arayış içerisinde kişiler bazen tam sonuca ulaşabiliyor bazen de yarı yolda vazgeçiyor ve böyle durumlarda birkaç kilo veren kişi fazlasıyla geri alıyor verdiği kiloları.

Diyet yapanları en çok zorlayan ve onları başarısızlığa sürükleyen en önemli sebep ise tatlı düşkünlüğü ve tatlı krizidir. Öyle zamanlar oluyor ki bir parça tatlı için çıldırabiliyor insan özellikle kadınlar muayyen günlerinde tatlı krizine girmekte ve tatlı yemekten kendilerini alıkoyamamaktadırlar. Tatlıyı çok sevenlerin diyetyapması çok zor çünkü hemen hemen bütün diyetisyenler tatlıyı ve şekeri yasaklar programlarından. Bu sebeptendir her sabah büyük bir heyecanla başladığımız diyete akşamüzeri beynimizde meydana gelen o tatlı isteği ile son veririz. Bir parça çikolata, birkaç dilim tatlı veya nefis bir pasta işte bütün diyet programı sil baştan oldu.

İşte böyle tatlı krizlerinin tavan yaptığı zamanlarda neler yapmalıyız derseniz işte size birkaç öneri:

Tatlı Krizi Nasıl Geçer ve Önlenir?

- Canınız çok mu tatlı istedi? Çok ağır şerbetli tatlılar yerine daha sütlü hafif tatlıları tercih edebilirsiniz. Sütlaç, tavukgöğsü, muhallebi gibi.

- Çok tatlı yemek istediğinizde biraz yoğurdun içine meyve parçacıkları doğrayarak yiyebilirsiniz bu aynı zamanda sizin kalsiyum ihtiyacınızı da karşılar ve krizi yok eder.

- Hiç dayanamadınız diyelim canınız çikolata istiyor ve siz onu yemekte kararlısınız o zaman o çikolatayı birkaç küçük parçaya ayırıp bir tanesiyle nefsinizi köreltebilirsiniz.

- Tatlı krizi tavan yaptıysa eğer birkaç üzüm veya bir havuç veya bir elma ile kendinizi bir süre bu istekten vazgeçirebilirsiniz.

- Sabah evden çıkmadan bir kaşık diyet bal veya reçel ya da yağsız bir bardak süt tüketirseniz bu sizin uzunca bir süre tatlı isteğinizi köreltir.

- Eğer diyet yapıyorsanız ve etrafınızda sizi kışkırtan arkadaşlarınız varsa onları bu konuda uyarabilirsiniz.

- Diyet yaparken çay, kahve asitli içeceklerden uzak durmalısınız çünkü kafein tatlıya karşı iyi bir uyarandır ve sizin tatlı isteğinizi tetikler.

- Tatlı krizine iyi bir çözümde evinize yiyecek alırken kriz anlarını düşünerek mümkün olduğunca o yiyecekleri almamaktır. Böylece kriz anında dışarı gitmek bizi yoracağından tatlı yemekten alıkoyar.

Sağlıklı olmak, sağlıkla yaşamak bazı güzelliklerden feragat etmeyi gerektirir, unutmayın dünyanı hiçbir tatlısı sağlığınızdan daha tatlı değildir.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.