Takip Et
  • 18 Kasım 2017, Cumartesi

Soğanın faydaları

Bu hafta size soğanın faydalarından bahsedicem. bilmenizi istediğim çok güzel bilgilrim var.

Soğan tam anlamı ile mucizevi etkilere sahip, kesinlikle düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besin maddesi. Öyle ki soğan tüketiminizi artırmanızı, eğer kokusundan dolayı tercih etmiyorsanız hayatınıza almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Şimdi soğanın bu mucizevi faydalarına daha yakından bakalım.

Soğanın bağışıklık güçlendirici özelliği genel olarak bilinen bir yönü. Özellikle soğuk algınlığı problemlerinde, gribal enfeksiyonlarda, solunum yolu hastalıklarında, bronşit gibi rahatsızlıklarda soğanın sağladığı etki oldukça kuvvetli. Ancak bu gibi problemler söz konusu olduğunda daha çok önlem alıcı olarak soğan gündeme geliyor. Yani soğan tüketmek için asla hasta olmayı beklememelisiniz. Düzenli tüketim ile bu saymış olduğumuz rahatsızlıklara yakalanma riski ciddi oranda azalacaktır.

Aftlar, yani ağız yaralarından dertli iseniz yine imdadınıza soğan yetişecek. Ağız ve diş sağlığı konusunda oldukça faydalı olan soğan ağzınızda oluşabilecek bakterilere engel olur.

Kanserli hücrelerin öldürülmesinde soğanın etkileri bilim adamları tarafından dahi gündeme getirilen bir gerçek. Özellikle bitkisel tedavi konusunda yapılan çalışmalar, ortaya çıkan birtakım soğan kürü tedavileri ile birlikte kansere karşı farklı açıdan bir savaş açılıyor. Soğanın içerisinde bulunan maddeler düzenli olarak tüketildiği taktirde kanserli hücrelerin yok edilmesinde, tedavi aşamasında ciddi bir takviye oluyor.

Soğanın böbrekler üzerinde de ciddi etkileri bulunmaktadır. Böbrek ağrılarına, sancılarına karşı soğan tüketimini tavsiye edebiliriz. Bunun yanında idrar yolu rahatsızlıklarında da yine soğana başvurmak isabetli olacaktır.

 

Soğan harici olarak kullanımlarda da etkilere sahip. Kesiklerde, çeşitli hayvan sokmalarında kestiğiniz bir dilim soğanı harici olarak yaraya uygulayabilirsiniz. Buna alternatif olarak soğanın suyu ile yine problemli olan bölgeye pansuman yapabilirsiniz. Kısa sürede yarada iyileşme olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Sindirim sistemini uyarır, daha temiz bağırsaklara sahip olmanıza yardımcı olur. Sindirim faaliyetlerinizi düzene sokan soğanı günlük olarak tükettiğiniz taktirde herhangi bir sindirim sistemi rahatsızlığı ile karşılaşma olasılığınız düşecektir.

Kalp ve damar sağlığı söz konusu olduğunda da yine soğan faydaları ile hayatınızda mutlaka yer alması gereken bir besin. Kan dolaşımınızı hızlandırırken diğer taraftan da kalp hastalıklarınızın önüne geçer. Mevcut durumdaki hastalıklarınız için de şifa kaynağı olacaktır.

Soğan aynı zamanda sinir bozukluklarına, uykusuzluğa, damar sertliğine iyi gelir.

Soğan tüketimi terlemeye yardımcı olur, böbrek sancılarına, böbrek ve idrar kesesi taşlarına, ödeme, idrar tutkunluğuna, albümin, gut ve romatizmaya iyi gelir.

Önemli bir diğer etkisi de kandaki şeker oranını düşürdüğü için, şeker hastalarına iyi gelmesidir.

Soğanın bunun yanındaki tesir alanları ise şu şekilde sıralanabilir:

Parazit düşürücüdür,

Çok etkin bir antiseptiktir,

Suyu ile yapılan pansuman kesiklerin ve yanıkların iltihaplanmasını önler,

Cinsel isteği artırır,

Nezle ve anjinler için ilaç yerine geçer,

Lapası baş ağrılarına karşı etkilidir,

Çiğ soğan, böcek, örümcek sokmalarında ve köpek ısırmalarına karşı etkilidir.

Sağlıksız kalmayın… Allaha emanet olsun… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.