Takip Et
  • 21 Mayıs 2015, Perşembe

Sıcak havalarda spor

Aşırı sıcak havalarda, sporun sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde yapılması ve spor sırasında sürekli sıvı alınması gereklidir.

Sporda ani ölümler, kalıtsal hastalıklar, kalp problemleri, aşırı sıvı kaybı ve doping kullanımından kaynaklanabilir.

Aşırı sıcak havalarda yapılan spor sırasında kalp atım sayısı artarken, vücudun kaybettiği sıvı miktarının da artar.

“Sıvı kaybı kalp ritmini etkileyebilir ve ritim bozuklukları ortaya çıkabilir. Aşırı sıcak havalarda, spor sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde yapılmalı, sürekli ve az az sıvı alınmalı. Özellikle doğal içecekler ve içerisinde minerallerin olduğu sıvılar tercih edilmeli. Örneğin gazı kaçırılmış maden suyu ve sodalar olabilir. Beslenme de çok önemli. Kesinlikle spordan en az iki saat önce hafif gıdalar alınmalı. Spordan sonra vücut ısısını ani değiştirecek davranışlarda bulunulmamalı. Spor sırasında ise açık renkli ve pamuklu kıyafetleri tercih edilmeli.”

Kıyafetlerin terledikçe sık sık değiştirilmesi gerekir, ıslak kıyafetlerin, derinin nefes almasını engelleyebilir.

Aşırı sıcaklarda ister spor yapılsın ister yapılmasın sıvı alımının, gün içine yayılarak, sık sık ve az olması gerekir. Bir anda çok sıvı tüketiminden kaçınılması uygundur.

SPOR SONRASI KLİMALARDAN UZAK DURULMALI

Spor sonrasında kesinlikle klimalardan uzak durulması gerekir.

“Özellikle spor sonrası klimaların olduğu ortamlardan uzak durulmalı. Ani ısı değişimleri vücut adaptasyonunu bozar, solunum yolu, kas, iskelet sistemi, sindirim sistemi hastalıklarına sebep olabilir. Orta ve ileri yaş grubu için en ideal spor şekli, düşük dozda ve orta tempoda yürüyüşler şeklinde olmalı ve bu esnada yanında mutlaka sıvı bulundurmalılar.”

SPOR YAPMAMIŞLAR, SICAK HAVALARDA SPORA BAŞLAMAMALI

Düzenli spor yapmayan kişiler için aşırı sıcak havaların olduğu dönemlerde spora başlamanın yanlış bir seçim olduğunu söylemem gerekir. Daha önce spor yapmayan kişiler spora başlayacaksa mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmelidir.

Sporsuz kalmayın...

Sporsuz yaşlanmayın...

Allaha emanet olun... 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.