Takip Et
  • 1 Şubat 2017, Çarşamba

SPORLU VE SAĞLIKLI HAYATLAR DİLERİM

İdeal sağlığa kavuşmak ve bunu devam ettirmek sanıldığı gibi zor bir iş de değildir. Biraz dikkat eder, bazı hataları tekrarlayıp durmazsanız, ek bir gayret göstermeseniz bile sağlığınız bozulmayacaktır. Çünkü her insan sağlıklı olmak üzere planlanmış bir yapıya sahiptir. En önemlisi de spor… spor ve spor…Çok özel istisnalar dışında...

“Yeterli enerjiye sahip olduğunuzu hissediyorsanız, bağırsaklarınızı düzenli olarak boşaltıyor, idrar yaparken herhangi bir problem yaşamıyorsanız, iştahlı ve düzenli yeme hissine sahip biriyseniz, sorunsuz bir hazım yeteneğiniz varsa, derin ve yeterli süreli bir uyku alışkanlığınız varsa ve çoğu sabah dinlenmiş uyanıyorsanız, günlük görevlerinizi yerine getirirken yorgunluk ve stres hissi yaşamıyorsanız, net, berrak ve yeterince odaklanabilen sağlam bir akla sahipseniz, her gün olmasa da vücudunuzun ihtiyacı olan sporu yapabiliyorsanız,keskin, kısa dönemli bir belleğe ve yaşınızla uyumlu bir hatırlama yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız, çevre-iklim değişikliklerine, seyahatlere çabuk uyum sağlayabilen bir vücudunuz varsa” bu durumun, ciddi düzeyde bir “sağlıklılık ve sağlamlık hali” anlamına geldiğinden emin olabilirsiniz.

Benim sağlıklı bir sağlamlık halinden anladığım budur. Dengeli ve dingin bir ruhsal yaşamınız olduğunu düşünüyorsanız, stresten uzak, sakin, ılımlılığı ve olumlu düşünceyi ilke edinen, iyimser bir ruh yapısına sahipseniz yukarıdaki tarifin içine girmeniz daha da kolaylaşacaktır.

HAYAT DEDİĞİMİZ ŞEY

Hayat dediğiniz iyi, güzel, huzurlu ve sağlıklı olmalıdır. Dengeli bir iyilik hali, zihnin ve vücudun zaten doğuştan ve doğal vasfıdır, beklenen durumudur. Dengeli bir vücut, enerji dolu ve sağlıklı, dengeli bir zihin açık ve yeni deneyimlere açıktır.

Hayat dediğiniz, dans gibi eğlenceli ve keyif verici olmalıdır. Dansınızın amacı, müzik bitene kadar odayı arşınlamak değil, müzikten, hareketten ve dansınıza eşlik edenlerden ve özellikle birlikte dans ettiğiniz eşinizden keyif ve zevk almaktır. İyiliği ve sağlığı gündelik hayatınıza dâhil etmek ise hayatla yaptığınız danstan zevk almanızı kolaylaştıracaktır. Unutmayın dans ederken bile sporun içindesiniz demektir. Vücudunuzun yararına yapılacak her hareket spordur.

Bugün kendinize bir iyilik yapın ve spora başlayın.

Sporsuz ve sağlıksız kalmayın…

Allah'a emanet olun… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.