Uzman Diyetisyen Hilal ÜRETMEN
DİYET REHBERİ

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 8 Besin

14 Ekim 2019, Pazartesi

     

Havalar soğudukça grip, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski artar. Bu durumda devreye bağışıklık sistemi girer. Savunma sisteminin güçlü olması bizi hastalıklara karşı korur. Kışı sağlıklı geçirmek ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için beslenme programınızda yer alması gereken bazı mucizevi besinler:

1-Kuşburnu: Oldukça yüksek miktarda C vitamini ve flavanoidlerden zengin olduğu için bağışıklığı güçlendirici ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucudur.

2-Kuru yemişler: Badem, fındık, ceviz, kabak çekirdeği gibi kuru yemişlerin özellikle çiğ ve tuzsuz tercih edilmesi gerekir. Kavrulduğu zaman vitamin ve mineral kayıpları olur. Ayrıca keten tohumu da Omega 3 içerdiği için öğütülerek tüketilebilir. Ancak yağlı tohumların kalorileri yüksek olduğu için günde en fazla bir avuç ile sınırlanmalıdır.

3-Balık: Somon, sardalya gibi yağlı balıklarda bulunan Omega 3 kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklardan korumanın yanı sıra bağışıklığı da güçlendirir. Küçük kılçıklı balıklarda da fosfor, kalsiyum, iyot gibi mineraller ile bazı vitaminler bulunur.

4-Narenciye: Bağışıklığı güçlendiren, kışı sağlıklı geçirmemizi sağlayan ve vitaminlerden zengin olan portakal, mandalina, limon, turunç posasıyla tüketilmelidir.

5-Taze sebze ve meyveler: Birbirinden farklı renk ve içeriğe sahip olan meyve ve sebzeler düzenli tüketildiğinde mineral ve vitamin ihtiyacımızı karşılamaktadır. Her gün taze sebze ve meyveler beslenme düzeninde yer almalıdır.

6-Sarımsak: Önemli bir kimyasal bileşik ve güçlü bir antioksidan olan etken maddesi Allisin ile kanser önleyici aynı zamanda savunmayı güçlendirici etkisi bulunur.

7-Zerdeçal ve Zencefil: Bu baharatlar soğuk havalarda metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklığı güçlendirir. Ancak gebelikte veya safra kesesi taşı bulunanların tüketmeden önce doktoruna danışması önerilir.

8-Tam tahıllar: Tam buğday ekmeği, yulaf ve kepekli ürünler hem sinir sistemi hem bağışıklık sistemine faydası olan B vitamini içerir. Yüksek lif içeriğiyle sinirim sistemini düzenler. LDL (kötü) kolesterol, trigliserit ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

Bağışıklık Güçlendirici Çay Tarifi;

1 fincan kuşburnu çayı

1 dilim taze zencefil

2 adet karanfil

Çubuk tarçın

Yapılışı: Kuşburnu çayı hazırlanır. Eğer meyvelerinden hazırlamak isterseniz sıcak suda birkaç dakika kaynatılır. Meyveler yumuşayınca kaşıkla ezilir ve posa süzülür. Daha sonra içine zencefil, karanfil ve çubuk tarçın eklenir. Kış mevsimine yaklaşırken hem metabolizmayı hızlandıran hem de bağışıklığı güçlendiren kış çayınız hazır.