Kenan ÜŞENMEZ

SANAT

27 Nisan 2020, Pazartesi

     

Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan bir olgudur.İnsanların yaşama bakışları, yaşama biçimleri her dönemde her toplumda farklılıklar göstermiştir. İnsanoğluna baktığımızda zaruri ihtiyaçları vardır: beslenme, barınma uyuma ...Ancak insanların fiziksel ihtiyaçları dışında manevi ihtiyaçları da vardır ki bu manevi ihtiyaç sanatın kendisini doğurmuştur. Freud'a göre insanoğlu , Tanrı'dan bulaşan hisler, duygular ve sinirlerle donatılmıştır. Öyle ki aşık olan şiir yazar, müzik besteler mutlu bir insan ise bu mutluluğunu renklere dökmek ister belki de. İçinde sıkışıp kalan duyguları ruhani sıkkınlığı dışarı salmak ve rahatlamak ister. işte insanoğlu bunu sanat aracılığı ile yapar.

Sanat çeşitli şekillerde icra edilir: edebiyat, şiir, resim, müzik, tiyatro, mimari ve bunlara ek olarak da sinema tabii.

İnsanlar içerisinde olaya farklı bakanlar neyin sanat olup olmadığını ya da önem sırasını belirlerken farklı kriterlere sahip olanlar elbette ki vardır. Burada esas olan, insanın hayatına olan etki, mutluluk eksenindeki işlevselliği , yaratıcı olup olmaması ve de emektir.Bana göre sıralama da başa mimariyi koymak gerekir.ihtiyaçları göz önüne aldığımızda en başta barınma imkanı veriyor. Bunu halledemezseniz, kafanızı sokacak bir yer olmazsa sanat hayatın çok uzun sürmeyebilir.Dünya'da mekan ahirette iman dememişler mi zaten atalarımız ? Sonra edebıyat gelir bence. Manevi ihtiyaçların tümüyle karşılandığı yegane sanat. Üçüncü sıraya müziği koymak gerekir ruhun gıdası olmazsa olmaz gerçekten.Bütün özellikleriyle nesnel bir sıralama yapmak cok olası değil lakin resim de önemlidir. Şimdilerde bir de fotoğrafçılık var evrensellik açısından onu da atlamamak gerekir.Resimlerde bazen anlaşılırlık cok düşebiliyor soyut resimler mesela burada ortak bir dil oluşturamıyoruz.Tiyatro da hayatı yansıtması açısından önemli,

Bahsi geçen sanatlar çoğaltılabilir.Yedinci sanat ise sinemadır. Bir asırdır insanlığın hizmetinde olan 24 kare , insanın insana ulaşmasını epeyce kolaylaştırmıştır.Diğer sanatların çoğunu tek başına kapsıyor olması ayrı bir güzellik tabii ki. Koranavirüs günlerinde ne kadar da çok özlemişiz aslında sanatı, sanat yapmayı umarım bu günleri sağlıkla atlatır duygularımızı renkler, çizgiler, seslerle ifade etme imkanını bir an önce buluruz.

Uygarlığın imzası sanatla ve sevgiyle kalın.