Kenan ÜŞENMEZ

DOĞAYA ZULÜM

1 Ekim 2020, Perşembe

     

Dünyada her saniyede 160.000 adet plastik poşet tüketiliyor. Her yıl dünyada üretilen plastik poşet sayısı ise oldukça dramatik: Beş trilyon! Yani bu poşetleri yan yana eklersek Çevresi 40,000 km olan dünyamızı tam yedi defa turlayabilir.

Hatırlarsınız 2018 yılının sonlarına doğru çıkarılan bir kanunla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli olmak üzere plastik poşetlerin marketlerde bedava verilmesi yerine satılmasını zorunlu hale getirdi. Bu uygulamanın amacı şuydu:Geri dönüştürülmesi en zor plastik poşetin kullanımının kısıtlanması ve dolayısıyla çevre ve canlı katliamının önemli oranda önüne geçilmesi...Tabii ki bu uygulama Türkiye'ye özel bir uygulama değil.Avrupa Birliği üyesi ülkelerden Hırvatistan,Çekya,Estonya,Fransa,Yunanistan,İrlanda,Lüksemburg,Hollanda,Slovakya,isveç, İngiltere ve İskoçya'da da plastik poşetlerden ücret alınıyor.

Türkiye'de yetişkin bir birey ortalama günde bir buçuk kilo çöp üretiyor ve bu çöplerin büyük kısmını ambalaj atıkları oluşturuyor. Sadece ülkemiz için değil dünya için büyük bir tehdit oluşturan plastik materyallerin kullanımının azalması için tüm insanlığa büyük bir görev düşüyor.

Biliyoruz , pek çoğumuz bez çanta geçtik bile.Poşet kullanımını en aza indirdik , çevreye ve diğer canlılarla paylaştığımız dünyaya karşı sorumluluk hissedıyoruz. Bu uygulamaya geçilirken kişi başı yıllık ortalama 440 adet olan poşet kullanım sayısını 20190yılı için 90 adete , 2025 yılında ise 40 adete indirerek Avrupa Birliği değerlerine ulaşmak amaçlanmıştı.Ve işte İYİ HABER: uygulamanın başlamasıyla plastik poşet tüketimi %70 azalmış durumda.

Ve insanoğlu , her zaman olduğu gibi bundan sonra da elinden savrulup giden bir plastik poşetin belki de bir canlının ölümüne sebep olabileceğini bilecek ve buna dikkat etmeyi insanlık görevi sayacaktır.

Şunu unutmayalım : geri dönüştürülmeyen her plastik atık doğaya 1000 yıl zulüm oluyor. Yasadığımız gezegen için tüm canlılar için üstümüze düşen görevi yerine getirmeye özen gösterelim. Yazarın Tüm Yazıları
SINAVLARA SAYILI GÜNLER KALA
GEÇMİŞ OLSUN
SONLUDUR AŞK DA
İLHAN BERK - ÜÇ KEZ SENİ SEVİYORUM DİYE UYANDIM
SABIR TAŞI
KADIN
SİL BAŞTAN
KARANTİNADA AŞK
DOĞAYA ZULÜM
SANAT
KİŞİYE ÖZEL
SEN
DÜŞÜNÜYORUM
AŞK OLSUN
YALNIZ ŞAİRLER Mİ YALNIZ
KALBİM TAŞIYOR ADINI
EĞİTİM VE ÖZGÜRLÜK
AŞKA DÖNÜŞ
DÜŞ FIRÇASI
BEN HEP SENİNLEYİM
CHAPLİN'İN DÜNYASI
BİLMEDİĞİM BİR ŞEY SÖYLE
SANATORYUM HASTANESİNE MEKTUP
(H)er kişi misin?
AZELYA' YA MEKTUP
Abdal ile aptal
Hayat senin
Uçaklar ve Atatürk
14 Şubat seremonisi
Vecihi
Akıl ve zeka
NİDA
Huzur
Terör siz!
Nazire
Unutursak kalbimiz kurusun
Ümit ateşi
Lazım Efendim
ŞEHR_İ AŞK
Bahar getirdim sana
Duydun mu?
AYRILIĞA SERENAT
Sizin aşkınız hangisi?
Hatırla beni
Ah Beyler ...
Zararlı
Yüreğini koy gözbebeğine
Değerlerimiz
Sen Gelirsin Aklıma
Ya sizin?
Bir kadın, üç erkek
İlk Aşk
Kenardan seyretmek ölümü
Anlık hayatlar
Antisosyal
İstemek
Sevgiliye mektup
Kesit
Kayıp Dem'lerde
Sabır ve zaman
Anne kalbi okuldur
Mutluluk
Her insan biriciktir
Bayanlar beyler
Zamana sürgün
Korku
Hadi o zaman
Türk-i Nevruz
Çanakkale diyarında
Bir bayrak rüzgar beklerken
İkilem
Sensizleşmek
Kendinize engel olmayın
Sevdaya dair
Yalnızlık