Kenan ÜŞENMEZ

Vecihi

4 Şubat 2016, Perşembe

     

İnsanlar tarihe isimlerini kazırken hiç de o kadar kolay olmuyor. Acı çekiyorlar, kararlı ve ısrarcı oluyorlar ve her şeyden önemlisi yaptıkları işi severek yapıyorlar. Tarihte önemli olaylar arasında da gizemli ve hüzünlü kesişmeler yaşanabiliyor.

1979 yılının sonbaharında, Amerika’nın Ohio Eyaleti’ndeki bir çiftlikte, tahıl kamyonunun arkasından atlayan bir adamın yüzüğü, kamyonun kasasını çevreleyen çengellerden birine takılır ve parmağı kopar. Büyük bir soğukkanlılıkla kopan parmağı yüzükle birlikte asılı yerden alarak içi buz dolu bir kaba koyarak hastanenin yolunu tutar. Adamın parmağının kopmasına neden olan, evlilik yüzüğüdür. Ama hastanede yattığı günlerde başucunda bekleyen bir karısı yoktur. Çünkü eşi J.Elizabeth Shearon,1962 yılında ölmüştür ve adam o günden beri evlilik yüzüğünü parmağından hiç çıkarmamıştır.

1977 yılın da Yeşilçam’da çevrilen Gülen Gözler filminde Şener Şen’in sevdiği kıza uçağıyla yaptığı kur ile tanıdık Vecihi'yi. Vecihi Hürkuş, tarihimizde ilklere imza atan bir pilottur.1917’de Kafkas Cephesi'nde, ilk Türk hava zaferi onun sayesinde kazanılmıştır. 1918’de Ruslardan ele geçirilen uçağın pervanesinin yenisini yaparak bir ilki gerçekleştirmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında, uçakların kanatlarının onarımı için gerekli olan jelatin ve emait imalatını o başarmıştır. İzmir’e ilk giren ve hava meydanını işgalden kurtaran pilotumuz Vecihi Hürkuş’tur. Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve son uçuşunu yapan da odur. 1924’te İzmir’de ilk Türk uçağını yapmıştır.

PARAŞÜTÜNÜ AÇMASI İÇİN EDİBE'Yİ UYARDI

Komedi filmlerine konu olan Vecihi’nin hayatı hüzünle doludur. Kız kardeşi Remziye Hanım’ı 12 ocak 1921’de Yunanlıların Eskişehir'e yaptığı hava saldırısında kaybeder. 29 Ekim 1936’da Cumhuriyet'in 13.yıl kutlamalarında uçaktan paraşütle atlayışlar merakla beklenmektedir. Vecihi'nin aklı paraşütçüler arasında 17 yaşındaki bir kızdadır. Deneme atlayışlarını bir kez yapan ve hasta olan genç kızın atlayış yapmasını istemez ama kız ısrarla atlamak ister.800 metreden atlayan genç kız hızla yere düşmektedir. Vecihi Bey avazı çıktığı kadar bağırmaya başlar.“paraşütünü aççççç…aç artııııkk..“Paraşüt yere 100 metre kala açılsa da genç kız sert bir şekilde yere çakılır.Hastaneye kaldırılırken, “Babacığım çok uğraştım açılmadı,sen üzülme ben iyiyim” der ve hayatını kaybeder. Ölen genç kız Vecihi Bey'in kardeşi Remziye Hanım'ın çocuğu Edibe'dir. Yaşamının son yıllarında kurduğu havayolu şirketinin kapanmasına yönelik baskılara ve suikastlara dayanamayan Vecihi Bey iflas eder. Borçlarından dolayı Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlıklarından dolayı bağlanan maaşına haciz konur. Ankara’da anılarını yazarken de beyin kanamasından vefat eder. Vecihi’nin cenazesine katılanların sayısı,iki elin parmaklarını geçmez.

Pilot Vecihi 16 Temmuz 1969’da toprağa verilir. Aynı gün Ay’a adım atacak ilk insanı taşıyan Apollo 11 dünyadan ayrılmaktadır. Ay’da yürüyen ilk insan Neil Armstrong, kendisi gibi pilot olan Vecihi Hürkuş’un ruhunun, Apollo 11’le birlikte gökyüzüne yükseldiğini elbette bilmez. Tıpkı hiç çıkarmadığı evlilik yüzüğünün, on yıl sonra 1979’da Ohio’daki çiftlikte bir kaza sonucu parmağını koparacağını bilemeyeceği gibi.

Yazıda emeği gecen HÜSAMETTİN BİLGİLİ Hocamıza saygılarımla. Yazarın Tüm Yazıları
SINAVLARA SAYILI GÜNLER KALA
GEÇMİŞ OLSUN
SONLUDUR AŞK DA
İLHAN BERK - ÜÇ KEZ SENİ SEVİYORUM DİYE UYANDIM
SABIR TAŞI
KADIN
SİL BAŞTAN
KARANTİNADA AŞK
DOĞAYA ZULÜM
SANAT
KİŞİYE ÖZEL
SEN
DÜŞÜNÜYORUM
AŞK OLSUN
YALNIZ ŞAİRLER Mİ YALNIZ
KALBİM TAŞIYOR ADINI
EĞİTİM VE ÖZGÜRLÜK
AŞKA DÖNÜŞ
DÜŞ FIRÇASI
BEN HEP SENİNLEYİM
CHAPLİN'İN DÜNYASI
BİLMEDİĞİM BİR ŞEY SÖYLE
SANATORYUM HASTANESİNE MEKTUP
(H)er kişi misin?
AZELYA' YA MEKTUP
Abdal ile aptal
Hayat senin
Uçaklar ve Atatürk
14 Şubat seremonisi
Vecihi
Akıl ve zeka
NİDA
Huzur
Terör siz!
Nazire
Unutursak kalbimiz kurusun
Ümit ateşi
Lazım Efendim
ŞEHR_İ AŞK
Bahar getirdim sana
Duydun mu?
AYRILIĞA SERENAT
Sizin aşkınız hangisi?
Hatırla beni
Ah Beyler ...
Zararlı
Yüreğini koy gözbebeğine
Değerlerimiz
Sen Gelirsin Aklıma
Ya sizin?
Bir kadın, üç erkek
İlk Aşk
Kenardan seyretmek ölümü
Anlık hayatlar
Antisosyal
İstemek
Sevgiliye mektup
Kesit
Kayıp Dem'lerde
Sabır ve zaman
Anne kalbi okuldur
Mutluluk
Her insan biriciktir
Bayanlar beyler
Zamana sürgün
Korku
Hadi o zaman
Türk-i Nevruz
Çanakkale diyarında
Bir bayrak rüzgar beklerken
İkilem
Sensizleşmek
Kendinize engel olmayın
Sevdaya dair
Yalnızlık