Kenan ÜŞENMEZ

İstemek

25 Haziran 2014, Çarşamba

     

Dua, müminin gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, gülen yüzü, Hakk’a yönelen kalbi, zikreden dili ve fikreden beynidir. Cennet kapıları ancak duayla ve besmeleyle açılır. Cehennem kapılarını sadece dualı diller ve helâle uzanan eller kapatabilir. Dua; açan gülümüz, seherde esen yelimiz, Hakk’a teslim olan ve O’nun adıyla titreyen kalbimizdir. Gönül bahçelerimiz onunla yeşerir. Hayat onunla anlamını bulur. O ki, içimizdeki karanlıkları aydınlatır, yanan kalpleri serinletir. Fırtınanın tipiye dönüştüğü ve kurtuluşun, imkânın sınırlarını zorladığı demlerde tutacağımız yegâne dal olur.

Dua, kulluğun en güzel ifadesidir. Kalp onunla safa bulur ve yumuşar. Belalara karşı kalkandır o. Karamsarlığın her yanımızı sarıp sarmaladığı demlerde felahlıktır, müjdedir, yeşeren taptaze umuttur.

Dua ederken insanoğlunun dikkat etmesi gereken zihinden değil, daima kalpten ve hissederek dua etmektir. İsteğinizi koklayın, tadına varın, dokunun, işitin ve onu yaşayın. Yaşamımızda dualarımızı tezahür ettirmek için gereksinim duyduğumuz her şeye sahibiz, yeter ki umutsuzluğa düşmeden, gönülden isteyerek dua edelim. Bakın şimdi canım etli biber dolması çekti, olsa da yesek, dediğimizde bunu öyle gönülden söyleriz ki bazen (çünkü bize göre olabilme ihtimali yüksektir, araba almaktan daha kolaydır mesela) akşam eve gideriz, bir bakarız annemiz etli biber dolması pişirmiş. “Tüh, başka bir şey isteseymişim, olacakmış ” deriz. Duanın en önemli yönü istemektir. Çünkü "istemek" insanî bir ihtiyaç, insanî bir özelliktir."İsteme" duygusu olmasa, her şey karmakarışık olur, her şey alt üst olur. Bu açıdan Yaratıcının insana verdiği en büyük nimetlerden birisi "isteme" duygusudur, yani dua etme hissidir."Vermek istemeseydi, istemek vermezdi" vecizinde anlatıldığı gibi, yüce kudret, "vermesini", "istememize" bağlamış. "İsteyin vereyim" şeklinde de tercüme edileceği gibi, "Bana dua edin, size cevap vereyim" diyerek insanı, duaya teşvik etmiştir.

İşte duanın sırrı, olacağına inanarak gönülden istemekte. Bakın bir vecizde de ne diyor: Eğer bir gün dünyaya ait çok büyük bir derdiniz olursa Rabbinize: Bizim bir derdimiz var demeyin, bilâkis derdinize dönüp 'Bizim çok büyük bir Rabbimiz var' deyiniz. Ne kadar güzel bir duygu değil mi? Sonsuz bir güven… Şimdi bir duanız olsun diyorum şu an.Açın yaratana ellerinizi , isteğin ondan dilediğinizi.Allah cümlemizi sevsin ,sevdirsin, sevindirsin inşallah. Yazarın Tüm Yazıları
SINAVLARA SAYILI GÜNLER KALA
GEÇMİŞ OLSUN
SONLUDUR AŞK DA
İLHAN BERK - ÜÇ KEZ SENİ SEVİYORUM DİYE UYANDIM
SABIR TAŞI
KADIN
SİL BAŞTAN
KARANTİNADA AŞK
DOĞAYA ZULÜM
SANAT
KİŞİYE ÖZEL
SEN
DÜŞÜNÜYORUM
AŞK OLSUN
YALNIZ ŞAİRLER Mİ YALNIZ
KALBİM TAŞIYOR ADINI
EĞİTİM VE ÖZGÜRLÜK
AŞKA DÖNÜŞ
DÜŞ FIRÇASI
BEN HEP SENİNLEYİM
CHAPLİN'İN DÜNYASI
BİLMEDİĞİM BİR ŞEY SÖYLE
SANATORYUM HASTANESİNE MEKTUP
(H)er kişi misin?
AZELYA' YA MEKTUP
Abdal ile aptal
Hayat senin
Uçaklar ve Atatürk
14 Şubat seremonisi
Vecihi
Akıl ve zeka
NİDA
Huzur
Terör siz!
Nazire
Unutursak kalbimiz kurusun
Ümit ateşi
Lazım Efendim
ŞEHR_İ AŞK
Bahar getirdim sana
Duydun mu?
AYRILIĞA SERENAT
Sizin aşkınız hangisi?
Hatırla beni
Ah Beyler ...
Zararlı
Yüreğini koy gözbebeğine
Değerlerimiz
Sen Gelirsin Aklıma
Ya sizin?
Bir kadın, üç erkek
İlk Aşk
Kenardan seyretmek ölümü
Anlık hayatlar
Antisosyal
İstemek
Sevgiliye mektup
Kesit
Kayıp Dem'lerde
Sabır ve zaman
Anne kalbi okuldur
Mutluluk
Her insan biriciktir
Bayanlar beyler
Zamana sürgün
Korku
Hadi o zaman
Türk-i Nevruz
Çanakkale diyarında
Bir bayrak rüzgar beklerken
İkilem
Sensizleşmek
Kendinize engel olmayın
Sevdaya dair
Yalnızlık