Kenan ÜŞENMEZ

Yalnızlık

5 Şubat 2014, Çarşamba

     

'Yalnızlık bir yağmura benzer' değil mi? Dağ başında yapayalnız çocuğun üzerine yağan sağanak. Birazdan güneş çıkacak ortalık aydınlanacak ısınacak. Oysaki bazı yağmurlar da vardır ki kırk gün kırk gece yağar bıktırır insanı. Aslında yalnızlığın Tanrısal bir boyutunun olduğu da söylenir:'Yalnızlık Allah'a mahsustur.' Bir edebiyat adamının, şairin ya da sevda çekenin yaşamının belli zamanlarında yalnız olması kaçınılmazdır. Aslına bakacak olursak tüm canlıların kaçındığı, kaldıramadığı duygusal, duyarlıksal bir şeydir yalnızlık. Bitkilerin ekolojik dengede hayvanların popülâsyonunda her yerde birbirine ihtiyaç duyması mesela... Ayrı apayrı bir ülkedir.

 

Acaba diyorum bazen, sevgi ve aşk da yalnızlıktan kaçmanın bir başka yolu mu? Yalnızlık korkumuzdan mı savıyoruz? Yoksa gerçek yalnızlık kalabalık olan mı? Bunlar hep bizim içsel yalnızlık anlayışımızdır aslında. O içsel dünyada hiç kimse yalan söylemez. Sizin güzelliğinizden geçmemiş hiçbir şeyin yeri yoktur yalnızlık diyarında. Yüreğinizin dokunduğu incelikleri görmeden geçemezler sizin ülkenize. Bu ülke öyle bir yerdir ki şarkıları yalnızca siz seçersiniz. Bütün kahramanlarınız sizin yüreğinizi taşır. Kapılarınız ancak isteyene açılır. Çıkış saati de dönüş saati de yoktur. Uzaklık yoktur zorunluluk hiç yok. Bu ülkede hiçbir şey eskimez. İçinizden geçmeyen hiçbir şey dudaklarınızdan çıkmaz. Sadece birini gerçekten özlemişseniz o zaman yüreğiniz etinize batar. Geceyi gündüzlerin, gündüzü gecelerin dokuduğu has kumaşlardan bir yürek giysi olur sevdanıza, yalnızlık adı altında.

 

Ve yalnızlık, Cemal Süreyya’nın da dediği gibi :'' Biliyorsun ben hangi şehirdeysem yalnızlığın başkenti orasıdır.'' Unutmayın yalnızlık bizim içimize ve dışımıza ışık veren biricik penceremizdir. İki kanadı vardır, ıstekten ve sevdaya korkusundan çarpar durur içimizde.Yazarın Tüm Yazıları
SINAVLARA SAYILI GÜNLER KALA
GEÇMİŞ OLSUN
SONLUDUR AŞK DA
İLHAN BERK - ÜÇ KEZ SENİ SEVİYORUM DİYE UYANDIM
SABIR TAŞI
KADIN
SİL BAŞTAN
KARANTİNADA AŞK
DOĞAYA ZULÜM
SANAT
KİŞİYE ÖZEL
SEN
DÜŞÜNÜYORUM
AŞK OLSUN
YALNIZ ŞAİRLER Mİ YALNIZ
KALBİM TAŞIYOR ADINI
EĞİTİM VE ÖZGÜRLÜK
AŞKA DÖNÜŞ
DÜŞ FIRÇASI
BEN HEP SENİNLEYİM
CHAPLİN'İN DÜNYASI
BİLMEDİĞİM BİR ŞEY SÖYLE
SANATORYUM HASTANESİNE MEKTUP
(H)er kişi misin?
AZELYA' YA MEKTUP
Abdal ile aptal
Hayat senin
Uçaklar ve Atatürk
14 Şubat seremonisi
Vecihi
Akıl ve zeka
NİDA
Huzur
Terör siz!
Nazire
Unutursak kalbimiz kurusun
Ümit ateşi
Lazım Efendim
ŞEHR_İ AŞK
Bahar getirdim sana
Duydun mu?
AYRILIĞA SERENAT
Sizin aşkınız hangisi?
Hatırla beni
Ah Beyler ...
Zararlı
Yüreğini koy gözbebeğine
Değerlerimiz
Sen Gelirsin Aklıma
Ya sizin?
Bir kadın, üç erkek
İlk Aşk
Kenardan seyretmek ölümü
Anlık hayatlar
Antisosyal
İstemek
Sevgiliye mektup
Kesit
Kayıp Dem'lerde
Sabır ve zaman
Anne kalbi okuldur
Mutluluk
Her insan biriciktir
Bayanlar beyler
Zamana sürgün
Korku
Hadi o zaman
Türk-i Nevruz
Çanakkale diyarında
Bir bayrak rüzgar beklerken
İkilem
Sensizleşmek
Kendinize engel olmayın
Sevdaya dair
Yalnızlık