Kenan ÜŞENMEZ

YALNIZ ŞAİRLER Mİ YALNIZ

10 Aralık 2018, Pazartesi

     

Biliyorsun ben hangi şehirdeysem

yalnızlığın başkenti orası.

Cemal Süreya

Yalnızlık paylaşılmaz

Paylaşılsa yalnızlık olmaz.

Özdemir Asaf

Aşk , ayrılık , özlem , ölüm gibi yalnızlık da şiirin vazgeçilmez konuları arasındadır. Şairler , yüzlerce yıldır yeryüzünün en büyük yalnızları olarak anılagelmişlerdir. Bugün Kafka’nın Rimbaud’nun mektuplarında Fuzuli’nin paha biçilemez gazellerinde yalnızluğın en açık izlerini saptamak mümkündür. Denebilir ki şairlerin yeryüzü insanlığına en büyük armağanları arasındadır yalnızlık şiirleri. Gelecekte de günümüzde de insan olmak demek yalnız olmak demektir çünkü. Fuzuli’nin ‘’Ne yanar kimse bana ateşi dilden özge / Ne açar kimse kapım badı sabadan gayrı’’ dizeleri bize bütün bir ömrü atlatmaz mı? Ya Orhan Veli’nin ‘’Bilmezler yalnız yaşamayanlar /nasıl korku verir insana /insan nasıl konuşur kendisiyle /nasıl koşar aynalara / bir cana hasret / bilmezler’’ şiiri!

Cumhuriyet Dönemi Türk şiirine baktığımızda yalnızlık konusunun sıkça işlenmiş olduğunu görürüz. Modern yaşamla tanışıklığın bu dönemde hızlanması şiir üzerindeki etkisini göstermekte gecikmemiştir. Giderek aratan sosyal ve psikolojik sorunlar kişiye yalnızlık duygusunu bir kaçış noktası olarak göstermiştir. Şiirin en eski en vazgeçilmez konusu artık bu yüzyılda daha çok bizimle olmuştur. Şimdi bakalım üstatlar neler söylemişler bu konuyla ilgili.

Söze Cahit Sıtkı Tarancı ile başlayalım bence. Geniş siyah gölgesi hayatımı kaplayan /tepemde kanat germiş bir kartaldır yalnızlık/kalp çarpıntılarıyla günleri hesaplayan/ bir benim , benim olan bir masaldır yalnızlık.

Necip Fazıl Kısakürek bakın ne diyor:Yalnızlık bir fenerse/Ben de içindeki mum/Onu, billur bir kâse gibi doldurur nurum/Dışarıdan bana neler getirir pervaneler/Pırıltılar, nağmeler/Renklerle eriyorum.

Ümit Yaşar Oğuzcan’ın da yalnızlıktan hayli şikayet ettiği görülür:Yalnızlık zor, yalnızlık büyük/İnsanın yalnızlığı bambaşka/Dünyada yalnız olmayan ne var/Yer altında ölüler, gökte yıldız denizlerde yelkenliler yalnız/Ve insan yalnız tanrılar kadar/Üzerinde ümitle yaşadığımız Dünyaya sığmıyor yalnızlığımız.

Özgün imgelerle; yalnızlığı , yitirilen sesleri , unutulan gülüşleri en iyi analatan şairlerdendir Attila İlhan: Karanlığın insanı delirten bir ihtişamı vardır/Yıldızlar aydınlık fikirler gibi havada salkım salkım/Bu gece dağ başları kadar yalnızım/Çiçekler damlıyor gecenin parmaklarından/Dudaklarımda eski bir mektep türküsü/Karanlıkta sana doğru uzanmış ellerim/Gözlerim gözlerini arıyor durmadan/Nerdesin?

İşte değerli okurlar ,şiirler; kimi zaman aşkların , kimi zaman ayrılıkların kimi zaman dostlukların simgesi olurlar.Çoğu insanın yalnızlığı , bir şiir,bir kent gibidir . İnce bir sızıyı dile getirir. Şiirlerde , şairlerde hem kendimizi bulur hem de aşkın sevginin üzerimizdeki hükümdarlığını ilan ederiz. Yalnızlık dediğin kanadı kopmuş insandır ama biz kitaplar okuyarak, elimize bir bardak su alıp kana kana içmenin mutluluğunu tadarak, yağmur sonraları derin ve loş nefesler alarak yeneceğiz bu yalnızlığı. Yazarın Tüm Yazıları
SINAVLARA SAYILI GÜNLER KALA
GEÇMİŞ OLSUN
SONLUDUR AŞK DA
İLHAN BERK - ÜÇ KEZ SENİ SEVİYORUM DİYE UYANDIM
SABIR TAŞI
KADIN
SİL BAŞTAN
KARANTİNADA AŞK
DOĞAYA ZULÜM
SANAT
KİŞİYE ÖZEL
SEN
DÜŞÜNÜYORUM
AŞK OLSUN
YALNIZ ŞAİRLER Mİ YALNIZ
KALBİM TAŞIYOR ADINI
EĞİTİM VE ÖZGÜRLÜK
AŞKA DÖNÜŞ
DÜŞ FIRÇASI
BEN HEP SENİNLEYİM
CHAPLİN'İN DÜNYASI
BİLMEDİĞİM BİR ŞEY SÖYLE
SANATORYUM HASTANESİNE MEKTUP
(H)er kişi misin?
AZELYA' YA MEKTUP
Abdal ile aptal
Hayat senin
Uçaklar ve Atatürk
14 Şubat seremonisi
Vecihi
Akıl ve zeka
NİDA
Huzur
Terör siz!
Nazire
Unutursak kalbimiz kurusun
Ümit ateşi
Lazım Efendim
ŞEHR_İ AŞK
Bahar getirdim sana
Duydun mu?
AYRILIĞA SERENAT
Sizin aşkınız hangisi?
Hatırla beni
Ah Beyler ...
Zararlı
Yüreğini koy gözbebeğine
Değerlerimiz
Sen Gelirsin Aklıma
Ya sizin?
Bir kadın, üç erkek
İlk Aşk
Kenardan seyretmek ölümü
Anlık hayatlar
Antisosyal
İstemek
Sevgiliye mektup
Kesit
Kayıp Dem'lerde
Sabır ve zaman
Anne kalbi okuldur
Mutluluk
Her insan biriciktir
Bayanlar beyler
Zamana sürgün
Korku
Hadi o zaman
Türk-i Nevruz
Çanakkale diyarında
Bir bayrak rüzgar beklerken
İkilem
Sensizleşmek
Kendinize engel olmayın
Sevdaya dair
Yalnızlık