Kenan ÜŞENMEZ

Ya sizin?

2 Eylül 2014, Salı

     

Mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin? Ya da nedir mutluluk? Bana anlatsana. Para olsun veya olmasın harbi yüreklerle, değişmeyeni değiştirmek midir? Peki, siz içine kapanık dünyayı mutlulukla koruyabilir misiniz? Geçmişte yaşadığınız utançları sevinçleri görerek, kadere sitem ettiğiniz anları bilerek.

Bazı insanlar, mutluluğun parada olduğunu zanneder aslında hayattaki en büyük yanılgıları budur. Bence para yapay mutluluk getirir insanlara. Gerçek mutluluk yüreklerdedir, ta derinlerde. Her zaman örnek gösterilmiştir, rahmetli Sakıp Sabancı’nın oğlu zihinsel özürlü, Sakıp ağamızın elinde milyar dolarlar var peki zihinsel engelli oğlu bu durumdan kurtulabiliyor mu? Cevap hayır. O zaman demek ki para mutluluk değildir. Para kadere etki etmez. Onu değiştiremez. Bu sadece bir boyutu işin. Bazılarımız ise, mutluluğu evliyaların mezarlarına mum yakmakta arıyoruz. Bazılarımız falcıya gidip hangi üniversite olacak, kiminle ve ne zaman evleneceğim v.b sorularla sürdürüyoruz ömrü. Mutluluktur bu cevaplar bizim için ama uzun vadede görürüz ki istenilen cevaplar aslında yaşananlardan ibaretmiş, keşkelerin ardında bir ömrü tüketmişiz meğer farkında olmadan.

Herkes, bazen sitem eder yeri geldiğinde kadere. Yaşadıklarınıza şöyle bir bakın tecrübe kazandırdı aslında sizlere. ÖSS, YGS olmadı diye ağlamak, bir aşk uğruna inanılmaz çılgınlıklar yapmak hatırlasanıza şimdi gülüyoruz hepsine, daha da olgunlaşınca diğerlerine de güleceğiz kim bilir? Gözyaşı dökmek lazım bir kere zirveye ulaşmak için, anıları hatırladıkça geçmişi özlemek, insanın mutlu olduğu özel anları, paranın, çıkar çatışmasının olmadığı, doğallığın olduğu o zamanları bilmek bunlar aslolan şeyler değil mi zaten?

Şöyle bir düşünün hani ailenizin parası olmasın size teklif gelsin annenizden ya da babanızdan, oğlum kızım sana üst baş alalım mı? Diye. Yaşayan bilir bunları bir de yürekli insanlar hisseder, düşünürsünüz ailenizin durumunu. Yok anne benim ihtiyacım yok dersiniz. İşte bu zamanlarda para çok geri planlarda kalır ve mutlusunuzdur aslında. Bilirsiniz ki sizin mutluluğunuz için kalbi atan bir aileniz var. Belki de sizin için küçük bir imparatorluktur onlar. Acı tatlı bir sürü olaylara şahit olmuş yürekli insanlardır hep. O zaman benim için mutluluk ailem ve muhterem dostlarım olsun. Peki ya sizin mutluluğunuz nedir? Hiç düşündünüz mü? Yazarın Tüm Yazıları
SINAVLARA SAYILI GÜNLER KALA
GEÇMİŞ OLSUN
SONLUDUR AŞK DA
İLHAN BERK - ÜÇ KEZ SENİ SEVİYORUM DİYE UYANDIM
SABIR TAŞI
KADIN
SİL BAŞTAN
KARANTİNADA AŞK
DOĞAYA ZULÜM
SANAT
KİŞİYE ÖZEL
SEN
DÜŞÜNÜYORUM
AŞK OLSUN
YALNIZ ŞAİRLER Mİ YALNIZ
KALBİM TAŞIYOR ADINI
EĞİTİM VE ÖZGÜRLÜK
AŞKA DÖNÜŞ
DÜŞ FIRÇASI
BEN HEP SENİNLEYİM
CHAPLİN'İN DÜNYASI
BİLMEDİĞİM BİR ŞEY SÖYLE
SANATORYUM HASTANESİNE MEKTUP
(H)er kişi misin?
AZELYA' YA MEKTUP
Abdal ile aptal
Hayat senin
Uçaklar ve Atatürk
14 Şubat seremonisi
Vecihi
Akıl ve zeka
NİDA
Huzur
Terör siz!
Nazire
Unutursak kalbimiz kurusun
Ümit ateşi
Lazım Efendim
ŞEHR_İ AŞK
Bahar getirdim sana
Duydun mu?
AYRILIĞA SERENAT
Sizin aşkınız hangisi?
Hatırla beni
Ah Beyler ...
Zararlı
Yüreğini koy gözbebeğine
Değerlerimiz
Sen Gelirsin Aklıma
Ya sizin?
Bir kadın, üç erkek
İlk Aşk
Kenardan seyretmek ölümü
Anlık hayatlar
Antisosyal
İstemek
Sevgiliye mektup
Kesit
Kayıp Dem'lerde
Sabır ve zaman
Anne kalbi okuldur
Mutluluk
Her insan biriciktir
Bayanlar beyler
Zamana sürgün
Korku
Hadi o zaman
Türk-i Nevruz
Çanakkale diyarında
Bir bayrak rüzgar beklerken
İkilem
Sensizleşmek
Kendinize engel olmayın
Sevdaya dair
Yalnızlık