Kenan ÜŞENMEZ

EĞİTİM VE ÖZGÜRLÜK

5 Nisan 2018, Perşembe

     

Eğitimde özgürlük bence üretimin anahtarıdır ve motivasyonu artıran unsurlardan biridir. Düşündüğümüzde , öğrenciler baskıcı aşırı disiplinli öğretmenlerin derslerinden çok neşenin ve heyecanın olduğu, çok sıkılmadıkları derslere ilgi gösterirler.Derste eğlence ve disiplini buluşturabilmek en idealidir.Öğretmenler pedagojik yeteneklerini bu ikisini bir araya getirebilmek için kullanmalıdırlar.Bunun başarıldığı derslerde öğrenci , hem bilgiyi daha kolay öğrenir hem de kolay kolay unutmaz.

Araştırmalarda , öğrencileri çok önemli mevkilere gelmiş eğitimcilere işin sırrı sorulduğunda ilk şartın öğrencinin dersi sevmesi olduğu cevabı alınmıştır.Öğrencinin dersi sevmesi için öğretmeni de sevmesi gerekir.Tabii ki öğretmen de öğrencileri sevmelidir. Her iki kavram da sevildiği ortamda kendini güvende ve özgür hissedecek daha iyi öğrenecek ve öğretecektir.

Sınırlara uyulmadığı takdirde içinde bulunulan sisteme göre çeşitli cezalar elbette ki olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, cezanın can yakıcı değil öğretici yanıdır. Ceza uygulandığında kişiye bir şeyler katmalıdır.Şöyle ki cezalandırılan kişi haksızlığa uğradığını düşünüyorsa bu ceza bir şey kazandırmayacaktır.Aslına baktığınızda öğretmen çoğunlukla iyiyi gündeme getirip olumluyu pekiştirmeye çalışırsa ödül odaklı başarı daha da kendini gösterecektir.

Yani değerli okur , isteklerine yenilmemek için belli bir iç disipline öz denetime sahip olmalı ; ihtiyaçların isteklerin arasında bir denge kurmalıyız.Nasıl ki bir futbol maçında zevk ve eğlencenin yanında kurallar varsa herkes uymak zorundaysa bireyler de günlük hayatın içinde eğlenirken ve öğrenirken kurallara uymak zorundadır.Kurallar belirlenirken yönetenlerin ve öğretmenlerin işi aşırıya götürmemesi önemlidir.Zira öğrencinin , bireyin girişimciliğini kısıtlayan , motivasyonunu kıran kuralların kimseye faydası dokunmayacaktır Yazarın Tüm Yazıları
GEÇMİŞ OLSUN
SONLUDUR AŞK DA
İLHAN BERK - ÜÇ KEZ SENİ SEVİYORUM DİYE UYANDIM
SABIR TAŞI
KADIN
SİL BAŞTAN
KARANTİNADA AŞK
DOĞAYA ZULÜM
SANAT
KİŞİYE ÖZEL
SEN
DÜŞÜNÜYORUM
AŞK OLSUN
YALNIZ ŞAİRLER Mİ YALNIZ
KALBİM TAŞIYOR ADINI
EĞİTİM VE ÖZGÜRLÜK
AŞKA DÖNÜŞ
DÜŞ FIRÇASI
BEN HEP SENİNLEYİM
CHAPLİN'İN DÜNYASI
BİLMEDİĞİM BİR ŞEY SÖYLE
SANATORYUM HASTANESİNE MEKTUP
(H)er kişi misin?
AZELYA' YA MEKTUP
Abdal ile aptal
Hayat senin
Uçaklar ve Atatürk
14 Şubat seremonisi
Vecihi
Akıl ve zeka
NİDA
Huzur
Terör siz!
Nazire
Unutursak kalbimiz kurusun
Ümit ateşi
Lazım Efendim
ŞEHR_İ AŞK
Bahar getirdim sana
Duydun mu?
AYRILIĞA SERENAT
Sizin aşkınız hangisi?
Hatırla beni
Ah Beyler ...
Zararlı
Yüreğini koy gözbebeğine
Değerlerimiz
Sen Gelirsin Aklıma
Ya sizin?
Bir kadın, üç erkek
İlk Aşk
Kenardan seyretmek ölümü
Anlık hayatlar
Antisosyal
İstemek
Sevgiliye mektup
Kesit
Kayıp Dem'lerde
Sabır ve zaman
Anne kalbi okuldur
Mutluluk
Her insan biriciktir
Bayanlar beyler
Zamana sürgün
Korku
Hadi o zaman
Türk-i Nevruz
Çanakkale diyarında
Bir bayrak rüzgar beklerken
İkilem
Sensizleşmek
Kendinize engel olmayın
Sevdaya dair
Yalnızlık