Takip Et
  • 24 Ekim 2022, Pazartesi

BEBEKLER VE KİTAPLAR

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra mutlulukla sorumluluk duygusunu birarada yaşarsınız. Ne yemeli, ne içmeli, ne giymeli, kaç saat uyumalı, ne zaman oyun oynamalı gibi kafanızda sayısız sorularınız olabilir. Sağlığı, gelişimi ve buna bağlı olarak beslenmesi önceliğinizdir, ancak onun eğitimini de düşünebilirsiniz. Eğitim önce ailede başlar. Okula başlamadan bebeğinizin gelişimi için yapacaklarınızdan biri de ona kitap okumaktır. Bir bebek okunulan kitabı tabii ki anlamaz; ancak algıları açık olduğu için sizi duyar, duygularınızı hisseder. Bebek için sesinizi duyması da onunla ilgilendiğinizin önemli bir göstergesidir. Bebeğinize kitap okumak onunla özel bir şey paylaştığınız için aranızdaki iletişimi de artırır.

Bebekler dokunarak öğrendikleri, keşfettikleri için onlara dokunsal kitaplar da alınabilir. Böylece kitaplarla dış dünyayı da keşfetmeye başlar.0-6 ay ve 6-12 ay dönemi bebek kitapları temelde oyuncak formatlı kitaplar olmalıdır. 0-12 ay dönemindeki bebekler için bu nedenle bebek arabasına askılı kitaplar, hışırtı sesli kumaş kitaplar, dişlik içeren kitaplar, banyo kitapları benzeri oyuncak formatlı kitaplar doğru seçimler olacaktır. Bebeğinizin 0-6 aylık döneminde bebeğinize her gün 5-10 dakika kitap okuyabilirsiniz.6-12 aylık döneminde ise 15-20 dakika kitap okuyabilirsiniz. Ayrıca yeni doğan bebeğinizle konuşup ona, ninniler, şarkılar söyleyebilirsiniz.

Hatta bebeklere daha doğmadan anne karnındayken bile kitap okumaya, şarkı, ninni dinletmeye başlanabilir. Bebeklerin anne karnındayken bile algıları açık olur ve onunla iletişime girdiğinizi anlayabilir. Bu onun sağlıklı gelişimi için daha anne karnında yapabileceklerinizden biri olabilir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.