Takip Et
  • 21 Mart 2020, Cumartesi

HAYAT ENERJİMİZİN ÜRETİM YERİ 'MİTOKONDRİ'

Dorest Güzellik ve Diyet Merkezinin Beslenme Uzmanlarından Rabia Yoran sağlığımıza dair bilgiler verdi. Yunanca mitos(iplik) ve chondrion(tane) sözcüklerinin birleşimiyle oluşan mitokondri; algler, bazı bakteriler ve alyuvarlarımız dışında tüm hücrelerde bulunan bir organeldir. Annemiz tarafından bize verilen en güzel miraslardan olan mitokondriden vücudumuzdaki her hücre enerjisini elde eder. Sayıları bulundukları türlere ve dokulara göre farklılık gösterir. Örneğin; tüm hayatımızın bağlı olduğu kalbimizde mitokondri sayısı fazlayken yağ hücreleri çok az sayıdaki mitokondri ile yaşama devam edebilir.

Peki mitokondri enerjimizi üretmek için ne kullanır?

Temelde yağları kullanarak enerji üreten mitokondri karbonhidrat ve proteinden de enerji üretebilmektedir. Ancak enerji üretiminin çoğunluğunun yağlardan sağlanması fazla radikal oluşumunu engelleyerek hücre zararını minimuma indirir. Sağlıklı mitokondri sayısı ne kadar çok olursa o derece verimli enerji üretilir.

Hücrenin zarar görmesi ile ilk etkilenen organel mitokondridir. Bu zararın üzerinde birçok etken bulunmaktadır. Yaşlılık ve düzensiz beslenme en önemli nedenleridir.

Yaşlılık nedeniyle oluşan mitokondri azalmasının nedeni kas kaybının meydana gelmiş olmasıdır. Bu durumu önlemek için; fiziksel aktivite ile mitokondri sayısının arttırılması teşvik edilmeli ve kalori alımı düşürülerek mitokondri üzerine yüklenen stres azaltılmalıdır.

Düzensiz beslenme de mitokondri üzerinde oldukça kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Beslenme örüntüsünde çok fazla bulunan basit şekerler, nişasta bazlı fruktoz, alkol, ağır metaller ve asit içeriği yüksek olan içecekler/yiyecekler mitokondri üzerinde stres yaratır.

Mitokondri üzerinde oluşan stresin sonuçları nelerdir?

-Enerji için yağ kullanımında zorlanma olur ve yağ depolanır.

-Zarda biriken fazla yağ, glikozun hücreye girmesini engeller, salınan insülin artar ve direnç oluşur.

-Mitokondri enerji kaynağı olarak protein kullanmak zorunda kalır ve kasları yıkmaya başlar.

Görüldüğü üzere düzensiz beslenme ve yüksek kalori alımı vücudumuzda kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Mitokondri sayısını ve verimini arttırmak için;

1)Fiziksel aktivite arttırılmalıdır.

Bu sayede mitokondri üretiminde artış olurken yağ yakımı da hızlanmaktadır.

2)Yüksek kalori alımından kaçınılmalıdır.

Alınan az kalori ile yeterli enerji üretimi sağlamaya çalışan mitokondri daha verimli hale gelir.

3)Uyku saatleri düzenli olmalıdır.

Bu düzen melatonin hormonunun salınımını uyararak mitokondrinin verimi arttırır.

4)Rafine karbonhidrat azaltılmalıdır.

Bu tür karbonidratlar mitokondri olmayan yolağı seçtiği için verimi azaltmaktadır.

5)Sebze-meyve tüketimi arttırılmalıdır.

Böylelikle alınan vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde verimi arttırır. Özellikle kükürtten zengin olan karnabahar, lahana gibi sebzeler içerdiği glutatyon sayesinde üretimi desteklerken renkli sebzeler ise fitobesin öğesi içeriği sayesinde mitokondrinin daha iyi beslenmesini sağlar.

Kolay kilo vermeyi sağlayan, kronik hastalıklara yakalanmayı önleyen, spor performansını arttıran mitokondrilerinize iyi bakarak hayat kalitenizi artırabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.