Takip Et
  • 4 Ekim 2019, Cuma

1-7 Ekim Emzirme Haftası

Sağlıklı yaşam rehberiniz olmak için bugün Beslenme Uzmanı Yeşim Üngör Aktar ile 1-7 Ekim Emzirme Haftası'na dair bilgileri aktaracağız.

Bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli tüm besin ögelerini karşılayan en değerli besin anne sütüdür. Doğru emzirme ile birlikte ise anne ve bebek arasındaki duygusal bağın gelişmesini, bebeğin güven duygusunun artmasını sağlayarak sağlıklı bir şekilde büyümesine katkı sağlamaktadır.

Emzirmenin hem anneye hem de bebeğe faydaları oldukça çoktur.

EMZİRMENİN BEBEĞİNİZE FAYDALARI

• ANNE SÜTÜ BEBEĞİNİZİ HASTALIKLARA KARŞI KORUR

Doğumdan birkaç saat sonra gelen ve ilk beş gün boyunca salgılanan ön süt dediğimiz kolostrum ,bebeğin bütün bağırsak sistemine etki ederek bebeği enfeksiyonlara karşı korumaya başlar.

• ANNE SÜTÜ BEBEĞİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Anne sütü içeriğindeki antikorlar ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Sağlıklı Bağırsak florasının oluşmasına yardımcı olur bu sayede bağırsakların düzenli çalışması için önem taşır. Aynı zamanda aşıların etkisini artırır.

• ANNE SÜTÜ ALAN BEBEKLERİN OBEZ/FAZLA KİLOLU OLMA RİSKİ DAHA AZDIR

Yapılan çalışmalarda, obezite sıklığının anne sütü ile beslenen çocuklarda anne sütü ile beslenemeyen çocuklara göre daha düşük oranlarda olduğu ve anne sütü verme süresinin de obezite ve tip 2 DM oluşumunu etkilediği bildirilmiştir.

• ANNE SÜTÜ ALAN ÇOCUKLARIN İLERİ YAŞLARDA OKUL BAŞARISI DAHA YÜKSEKTİR

Anne sütü ile beslenen çocukların ileri yaşlarda zeka testlerinde, okul hayatında daha başarılı oldukları ve anne sütü alma sürelerinin uzamasına bağlı olarak IQ puanlarının daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Aynı zamanda Anne sütü alan çocukların sosyal ilişkileri daha iyidir.

EMZİRMEK ANNEYE NE GİBİ FAYDA SAĞLAR?

• Yapılan çalışmalarda emziren annelerin göğüs ve ovaryum kanser türlerine yakalanma riskinin düşük olduğunu göstermiştir.

• Emzirme anneyi kemik erimesinden korur

• Emziren annenin rahminin eski haline dönmesi daha kolay olur

• Aynı zamanda emzirme ile birlikte gebelik döneminde alınan fazla kilolar daha kolay verilebilir.

• Emziren anne ile bebek arasındaki duygu daha kuvvetlidir

• Doğumdan sonraki annenin yaşadığı stresi kontrol altına almak için de emzirmenin rolü oldukça fazladır.

EMZİREN ANNE NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, Bebeğin büyüme ve gelişmesi devam ederken ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli, 6.aydan sonra ek gıdaya mutlaka başlanmalı ve 2 yaşına kadar emzirme devam edilmelidir.

Doğumdan sonraki ilk üç ay diyet yapılmamalı, 3. Aydan itibaren diyetisyen kontrolünde yeterli ve dengeli beslenerek beslenmesi düzenlenmelidir.

Anne uygun ve yeterli beslenmeli, bol sıvı tüketmelidir : normal beslenmesine ek olarak 750 kalori eklenmeli ve bu kalori gereksinmesi tam tahıllılar, taze meyveler, süt ve süt ürünleri ve et grubunu içermeli . bu sürecin daha verimli geçmesi için bu konuda diyetisyen desteği ile beslenmeniz düzenlenebilir.

Süt miktarının yeterli olması için, Günde en az 3 litre su içilmeli, şekersiz komposto, süt, ayran taze meyve suları ile takviye yapılabilir

Süt miktarını etkileyen en önemli etkenden birisi de uyku ve dinlenmedir. Annenin yeterince dinlenmesi ve stressiz bir ortamda olması önemlidir.

Gebelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de protein ihtiyacı artmaktadır, her gün yumurta yenilmeli. Sıklıkla hayvansal protein kaynaklarından olan et, tavuk , balık tüketilmelidir.

Anne sütünün artması için tam tahıl ürünleri, taze ve kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir

Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta gaz sancıları olabilir, böyle bir durumda lahana, brokoli, pırasa, kuru baklagiller, soğan, vb. Besinlerin tüketimi konusunda dikkat edilmelidir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.