Takip Et

Uzman Klinik Psikolog Halil Utku ALTIN
[email protected]

Vajinismus Kader Değildir

7 Nisan 2017, Cuma

     

Vajinismus dünya da, özellikle ülkemizde, cinsel problemlerin en başında gelmektedir. Vajinismus ülkemizde her 10 kadından 1'inde görülmektedir. Bunun sebebi de, gerekli cinsel eğitimlerin verilmemiş olması, hurafe olarak tanımlanan yanlış bilgilerin yayılması, aile içerisinde baskıcı tutumların olması vb. nedenler, vajinismusun ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Vajinismus, kadının cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen, kendisinde olmayan sebeplerle, ağrı ve acı çekme endişesi ile aşk kasları adı verilen, pelvik taban kaslarını kasarak ilişkiye engel olmasıyla meydana gelen psikolojik temellere dayanan bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus, çiftlerin ikisini de mutsuz eden bir problemdir. Vajinismus, bir açıdan psikofizyolojik bir problem olmasının yanı sıra, kadın ve erkek ilişkisinin bir sorunu olup, sadece kadının problemi, değildir. Vajinismusun en temel belirtisi, cinsel birleşme denemeleri sırasında kadının istemsiz olarak tüm vücudunun kasılması, endişe duyması, bacaklarını tamamen kapatarak, elleri ile eşini itme davranışlarının olmasıdır. Bu tanımın kabul edilebilmesi için sürekli ya da yineleyici bir şekilde görülmesi gerekir. Bu kasılmalar, kadının kontrolü dışında ki kasılmalardır. Vajinal bir refleks olduğu kadar, ilkel ve bedensel bir korku refleksidir. Kadın, bu süreçte, bilinçli olarak, bu davranışı yapmak istemese de, farklı bir ruh haline girip kontrolünü yitirebiliyor.

Vajinismusun belirtileri ise; Çiftin cinsel ilişkiye girememesi ve çoğu zaman imkansız cinsel ilişki deneyimleri yaşamasıdır. Cinsel ilişki sırasında, hissedilen ağrı, acı, yanma, gerginlik ve batma hissinin olmasıdır. Hiçbir bedensel nedeni olmayan, daha çok vajina çevresinde ağrı ve acı hissedilmesidir. Cinsel ilişki anında, gerginlik ve panik atak benzeri belirtiler yaşanmasıdır. Başta, vajina ve çevresinde olmak üzere, tüm vücutta hissedilen istemsiz kasılmaların varlığıdır. Başarısızlık ve ağrı endişesi ile ilişkiden kaçınma veya ilişkinin ertelenmesi şeklinde vajinismus belirtileri vardır.

Bazı kadınların, gerekli bilgiye ulaşabilmelerinin rahatlığından dolayı, kendilerinde meydana gelen bu durumun vajinismus olduğuna karar verip gerekli uzmanlara başvurabilmektedirler. Bazı kadılar ise kendilerinde olan bu duruma anlam veremeyip, derin üzüntü duymakta ve mutsuzluk yaşamaktadırlar. Yapmış olduğum vajinismus görüşmelerinde, kadınlar, sanki, vajinanın içinde bir duvar var, bir yerden sonra kalıyor, şeklinde ifade etmektedirler. Ancak, vajinismus vakalarında kişiyi engelleyen duvar, psikolojik bir duvardır. Kişinin beyninde oluşturduğu bir duvardır. Jinekologların, jinekolojik bir muayenesinden sonra, ortada fizyolojik bir problem yoksa, vajinismusun psikolojik bir problem olduğu unutulmamalıdır.

Vajinismus tedavisinde, kadında meydana gelen bu korkuları, cinsel ilişkiye izin vermeyişinin ya da ağrılı bir cinsel ilişkinin altındaki (bilinçaltı, geçmiş yaşantılar vs.) sebeplerini çözerek, bunun sonrasında, çiftin doyumlu, ağrısız ve acısız, haz veren bir cinsel yaşama ulaşmaları sağlanır. Terapi seanslarında, çiftin cinsel geçmiş öyküleri ve cinsellik bilgileri alınarak ilk etapta çifte cinsel psikoeğitim verilir. Çünkü yanlış inanışlar; kızlık zarı ile ilgili korkular, ilişkinin çok ağrılı bir şey olduğu, ilişki sonrasında çok ciddi düzeyde kanamaların olacağı gibi korkular yanlış düşünce ve inanışlardır. Vajinismus, bir kaçınma ve erteleme rahatsızlığıdır. Kadın, tüm bu hurafeler, inançlar, düşüncelerden dolayı, cinsel ilişkiden kaçınarak erteler. Cinsel yaşamın bu şekilde sekteye uğraması sonucunda, ilişkide de problemler meydana gelebilmektedir. Bu konuda, kadınların partnerlerine, büyük görev düşmektedir. Bu durumu, öfkeyle kabul etmek yerine, anlayışla, bu sorunun ikinizin de sorunu olduğunu unutmadan, koşulsuz sevgi ve anlayışla, yaklaşmaları gerekir. Çünkü baskıcı ve agresif tutum, vajinismusu düzeltmek yerine, çok daha ağır sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sonuç olarak, vajinismus, psikolojik kaynaklı bir problemdir. Sadece kadının değil, çiftin bir sorunudur. Psikoterapi seansları sonucunda, vajinismus tedavi edilebilir bir problemdir. Vajinismus kimsenin kaderi değildir. Yazarın Tüm Yazıları

Çocuklarda Özgüven Oluşturma

16 Şubat 2018, Cuma

Hayır Diyememek

20 Ocak 2018, Cumartesi

Ertelemeler ile başa çıkma

13 Ocak 2018, Cumartesi

DUYGUSAL AÇLIK

29 Aralık 2017, Cuma

Mutlu Evlilikler

16 Aralık 2017, Cumartesi

Güçlü İnsan Olmak

1 Aralık 2017, Cuma

Duyguların İfade Edilmesi

17 Kasım 2017, Cuma

Özgüven Eksikliği

3 Kasım 2017, Cuma

Dikkat Dağınıklığı

27 Ekim 2017, Cuma

Sizlerden Gelen Sorular-5

13 Ekim 2017, Cuma

Hamilelik ve Ruh Sağlığı

6 Ekim 2017, Cuma

Sanat ve Ruh Sağlığı

22 Eylül 2017, Cuma

Tatil Sonrası Okula Dönüş

15 Eylül 2017, Cuma

Çocuğum okula başlıyor

8 Eylül 2017, Cuma

Sizlerden Gelen Sorular-4

26 Ağustos 2017, Cumartesi

Korkularla Başedebilmek

18 Ağustos 2017, Cuma

Güvenli Bağlanma Nasıl Gerçekleşir?

4 Ağustos 2017, Cuma

Çocuklarda güvenli bağlanma

28 Temmuz 2017, Cuma

Tercih Dönemi Kriterleri

23 Temmuz 2017, Pazar

Sizlerden Gelen Sorular-3

16 Temmuz 2017, Pazar

Yeni Bir Ben: Ergenlik

8 Temmuz 2017, Cumartesi

Çocuklarda kişisel alan

1 Temmuz 2017, Cumartesi

Çocuklarda mahremiyet ve beden sınırı

23 Haziran 2017, Cuma

Ceylin hep 10 yaşında

16 Haziran 2017, Cuma

Karneye yaklaşım

9 Haziran 2017, Cuma

Sınav Kaygısı

2 Haziran 2017, Cuma

Çocukluk dönemi korkuları

26 Mayıs 2017, Cuma

Sizlerden Gelen Sorular-2

19 Mayıs 2017, Cuma

Panik Atak

12 Mayıs 2017, Cuma

Sizlerden gelen sorular

5 Mayıs 2017, Cuma

Kardeş kıskançlığı

28 Nisan 2017, Cuma

Öfke Fırtınası

21 Nisan 2017, Cuma

Çocuğunuzdan boşanmayın

14 Nisan 2017, Cuma

Vajinismus Kader Değildir

7 Nisan 2017, Cuma

Unutulan çocuklara bugün sarılın

31 Mart 2017, Cuma

Sınırsız (!) Çocuklar

24 Mart 2017, Cuma

Erkeğin Kalbine Giden Yol

17 Mart 2017, Cuma

1 gün mü 365 gün mü?

10 Mart 2017, Cuma

Uçurumları sevenin kanatları olmalı

3 Mart 2017, Cuma