Takip Et

Sizlerden Gelen Sorular-3

SORU: Ben 32 yaşında bir kadınım. 3 kere nişanlanıp ayrılmak zorunda kaldım. 3 nişandan sonra insanlara karşı güven problemi yaşamaya başladım. Bu güven problemimden dolayı kimseyle tanışmak istemiyorum ancak bir yanım da mutlu olmak istiyor. Çevremde ki kişilerin şaka yollu evde kaldın laflarına gülüyorum ama yalnız kaldığımda bu laflara çok üzülüyorum. Yaşımda ilerlemeye başladı. Bu konuda çok çaresiz hissediyor ne yapacağımı bilmiyorum.

CEVAP: Öncelikle günümüzde evlenme yaşı; eğitim, kariyer, iş olanakları gibi nedenlerden dolayı ilerlemiş durumda. Yaşınızın ilerlediğini düşünmenize rağmen sizin yaşınızda evlenmemiş birçok birey bulunmakta. Bunun yanında geçmiş ilişkilerinizi genelleştirip umutsuzluğa kapılmanız hata yapma riskinizi daha da arttıracaktır. Kendi içinizde, yaşınızın ilerlediğini düşünmeniz ve umutsuzluğunuzu kırmak istemenizden dolayı yanlış bir evlilik içerisine girmeniz mümkün. Bunun sonucunda mutsuz bir evlilik içerisine girebilirsiniz. Öncelikle geçmiş de yaşamış olduğunuz olumsuz ilişkileri bir kenara bırakarak yeni insanlarla tanışabileceğiniz ve birbirinizi tanıyabileceğiniz farklı aktivitelerde bulunmanızı öneririm. Ayrıca biten ilişkiler de sorumluluk almak yerine hep karşı tarafı suçlama eğiliminde olabiliyoruz. Özeleştiri yaparak, bu ayrılıklar da sizin payınıza odaklanmanızı ve yeni ilişkilerde bu hataların nasıl önüne geçilebileceğini düşünmenizi istiyorum. Aceleci davranarak, sizin için uygun karakterde olmayan bireyleri seçerek yanlış bir evlilik içerisine sürüklenmeniz, şu anda ki ruh halinizden daha kötü bir seviyeye gelmenize neden olabilir. Öncelikle biten ilişkilerden dolayı genelleme yapmayı bırakmanızı, biten ilişkilerde ki sizin hatalarınızı gözden geçirmenizi ve her bireyin kendisince özel olduğunu bilerek hareket etmeniz gerektiğini bilerek yaşamınızı devam ettirmenizi öneririm.

SORU: Biz 3 yıllık evliyiz ve eşim de vajinismus problemi var. Eşime olabildiğince anlayış göstermeme rağmen artık bu durum evliliğimizi etkilemeye başladı. 2 kere farklı tedaviler denedik ancak bir yarar sağlayamadık. Bu durumun ömür boyu sürmesinden endişe ediyorum. Eşim ile ne yapabiliriz, nasıl bir yol izlemeliyiz bilmiyoruz. Artık çaresiz kaldık. Sizin bir öneriniz var mı?

CEVAP: Öncelikle eşinize anlayış göstermenizden dolayı sizi kutlarım. Çünkü vajinismus sadece eşinizin değil çiftin bir sorunudur. Vajinismus tedavisi olan bir problemdir. Daha önceki tedavi denemelerinizin başarısız olması bu sorunun çözülemeyeceği konusunda bir ümitsizlik yaratmış olabilir. Umutsuzluğa kapılmanıza neden olacak bir durum yok. Cinsel terapiler içerisinde olumlu sonuca ulaşılan en önemli problem vajinismustur. Ayrıca bu durum sadece eşinizde değil ülkemizde her 10 kadından birinde görülmektedir. Bir kaçınma ve erteleme rahatsızlığı olan vajinismus da öncelikle jinekolojik muayene önemlidir. Jinekoloğunuz, ilişkiye girmenize neden olabilecek bir sorun olmadığını sizlere belirttikten sonra vajinismus konusunda kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneririm. Vajinismusun nedenlerini ve felsefesini öğrendikten sonra yolun yarısını katettiniz demektir. Ayrıca kegel egzersizleri ve parmak egzersizleri ile bu yolu daha da ilerletebilirsiniz. Bu süreçten sonra çözüme ulaşamamanız halinde, cinsel terapiler ile çalışan bir uzmana başvurarak eşinizle birlikte bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Not: Tüm sorular, soruyu soran bireylerden izin alınarak yayınlanmaktadır. Sorularınız için [email protected] adresini kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.