Takip Et

İBRAHİM AYVAZOĞLU

MASTAURA…MASTAVRA…

6 Aralık 2021, Pazartesi

     

3000 yıldır Mastaura denilen, yerel dille ise yüzyıllardır bizlerin Mastavra dediğimiz Nazilli ilçesinin Bozyurt Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Mastaura Antik Kenti’ne 20 Kasım Cumartesi günü Büyük Menderes Platformu üyeleriyle kültürel bir gezi düzenledik. Bu gezide gördüklerimizi, yaşadıklarımızı bu güzellikleri, bu muhteşemliği bu mirası bu bilgileri bu olağanüstülüğü sizlerle paylaşmazsak hem sizlere, hem kendimize haksızlık etmiş oluruz, bırakın haksızlığı suçlu oluruz.

Çağlar boyunca bölgemize hayat veren, binlerce yıldır yaşam kaynağımız olmuş Büyük Menderes nehrinin bereketli ovalarında, dağlarında hayat bulmuş onlarca antik kentten bir tanesi Mastaura. Bölgemizin, Nazilli’mizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına nasıl katkı yapılabilir sorularının adeta bir sonucu olarak gündeme getirilen araştırma çalışmalarının bir sonucudur 2021 yılından beri yapılan çalışmalar. Daha önceleri ise 2000 yılının Temmuz ayında arkeolojik araştırmalar başlamıştır. Antik kentte bu zamana kadar yapılan arkeolojik çalışmalar 2000 yılı ve 2021 yılı olmak üzere iki aşamada gerçekleşmiş 2021 yılında başlanılan çalışmalar ise halen devam etmektedir.

Kültürel geçmişi binlerce yıl öncesine giden, bu bölgedeki insanlar bu toprakların bereketinden faydalanmışlar, bizlere ve bizden sonraki kuşaklara önemli kültürel miras bırakmışlardır. Bize düşen görev, bu mirasa sahip çıkmak ve koruyup, kollayarak gelecek nesillere aktarmaktır. Ve elbette bütün bunları yapabilmek bu çalışmalara gereken ve yeterli desteği hem fikri hem de maddi olarak vermek görevimiz. Bu anlamda çalışma yapan değerli akademisyenlerimizin, çalışma arkadaşlarının, kazı ekibinin ve elbette idarecilerin iş yapma, görev yapma azim ve kararlılıklarını, motivasyonlarını yüksek tutacak katkıları kendilerine sunmalıyız. Sözümün burasında hemen ifade etmem gerekir ki bu çalışmalar memleket sevgisi, toprak sevgisi, vatan sevgisi olmadan sırf rutin ücretler, maaşlar ile yapılacak işler değil. Bu arkadaşlarımızın mesai kavramından uzak, Cumartesi ,Pazar, gece, gündüz demeden bu işleri yapmaları sevgi, aşk ve bu topraklara borçlarını ödemek dışında başka bir duygu ile anlatılamaz.

Şimdi gelelim Mastaura’ya ve bizim gezimize. Antik kente vardığımızda bizi Kazı Başkanı ADÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr Sedat AKKURNAZ ve Uzman Arkeolog Ümit SARIN karşıladı.Bu arada bir gün önce Bölge ile ilgili olarak yayınlanmış Nazilli ve Çevresinin Arkeolojik Zenginlikleri adlı kitap Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin ÖZCAN tarafından geziye katılanlara verilmek üzere bize ulaşmış idi. Bu kitapların dağıtımını yaptık. O anda, orada gelişen bir güzellikle açık havada imza günü düzenleyerek gezimize başladık. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve Nazilli Belediyesinin katkılarıyla yayınlanmış bu kitabın ne kadar değerli, önemli bir kültür yayını olduğunu ayrıca belirtmeme gerek var mıdır bilemem. Antik kentin olduğu bölgeye geldiğimizde kazı alanına girmeden önce kafamızı kaldırıp etrafımıza baktığımızda gördüklerimiz bölgemizde her yerde görebileceğimiz güzelliklerden, yeşilliklerden, asırlık zeytin ağaçlarından, çam ağaçlarından makiliklerden, bitki örtüsünden farklı değil. Ta ki alanın içine yürüyüşe başladığınızda sizi karşılayan değerleri görmeye başlayana kadar.

. Sedat Akkurnaz Hocamızın anlatımlarından başlayarak, bölgeyi, kazıları, çalışmaları değerlendirmeye başladık.Ve öncelikle bölgenin, alanın tarihsel süreçteki yerinden, durumundan, gelişiminden bahsedildi. Ve devamla hocamız ‘’2021 yılında Pandemi ortamında başlayan ilk etaptaki arkeolojik araştırmalar için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Aydın Arkeoloji Müzesi, Nazilli Belediyesi, Reysaş Holding ve Nazilli Ticaret Borsası’nın desteği alınmıştır. Bölgede arkeolojik çalışmalar yürüten ekibin konaklama ve yeme içme gibi ihtiyaçları Nazilli Ticaret Borsası tarafından karşılanırken, arazi çalışmaları için ekipman ve işçi desteğini ise Nazilli Belediyesi karşılamıştır.’’ Dedi. Bu çalışma için verilen bu desteklerin içeriği ile ilgili kısa bilgilendirmenin ardından hocamız ‘’Arkeolojik araştırmaların ilk aşamasında kentin stratigrafisini ve yerleşim planını ortaya çıkartmak amacıyla yüzey araştırması yapılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda kentin batısında yer alan ve üzeri yabani ağaç, çalı ve otlar ile örtülü Amphitiyatro yapısı üzerinde tespit edilmiştir.’’ Dedi ve bahsettiği amfitiyatronun üzerine hep birlikte geldiğimizde işte hani deriz ya ip orada koptu, ok yerinden fırladı… Ben ipin ucunu eğer birleştirebilirsem önümüzdeki yazımda birleştirmeye çalışacağım. Ama ne kadar başarabileceğim elbette tartışılır. Devamı haftaya. Yazarın Tüm Yazıları

AYDIN TURİZMİ VE SORULAR

27 Haziran 2022, Pazartesi

LATMOS

10 Mayıs 2022, Salı

SU AKAR AKAR DURUR MU?

25 Nisan 2022, Pazartesi

SU VE YAŞAM FELSEFESİ (SU KADAR ÖMRÜNÜZ OLSUN – 2)

18 Nisan 2022, Pazartesi

SU KADAR ÖMRÜNÜZ OLSUN…

11 Nisan 2022, Pazartesi

BÖYLE DEVE GÜREŞİ OLMAZ, DEVE GÜREŞİ BÖYLE OLMAZ

14 Mart 2022, Pazartesi

ASIRLIK MİRAS: DEVECİLİK VE DEVE GÜREŞLERİ (2)

6 Mart 2022, Pazar

ASIRLARIN MİRASI: DEVECİLİK VE GELENEKSEL DEVE GÜREŞLERİ (1)

28 Şubat 2022, Pazartesi

ULUSLARARASI PERSPEKTİFTE ÇEVRE SORUNLARINA YAKLAŞIMLAR

21 Şubat 2022, Pazartesi

DEVE GÜREŞLERİ, YÖRÜK KÜLTÜRÜ VE KÜLTÜREL MİRAS

14 Şubat 2022, Pazartesi

DEVE DAMI…

7 Şubat 2022, Pazartesi

YEREL YÖNETİMLER VE KÜLTÜREL VARLIKLARIMIZ (İbrahim Ayvazoğlu)

31 Ocak 2022, Pazartesi

TORONTO’DAN MEKTUP VAR… TOPRAK ETİĞİ NE DEĞİLDİR?

24 Ocak 2022, Pazartesi

ETİK…TOPRAK ETİĞİ VE DOĞANIN DÖNÜŞÜMÜ

17 Ocak 2022, Pazartesi

ATATÜRK’ÜN MİRASI NAZİLLİ SÜMERBANK BASMA FABRİKASI

10 Ocak 2022, Pazartesi

‘’NAZİLLİ BASMA FABRİKASI MÜZE OLMALIDIR’’

3 Ocak 2022, Pazartesi

ARPAZ BEYLER KONAĞI

27 Aralık 2021, Pazartesi

ARPAZ… HARPASA ANTİK KENTİ

20 Aralık 2021, Pazartesi

NAZİLLİ COLLEZYUMU (AMFİTİYATROSU)… MASTAURA ANTİK KENTİ

13 Aralık 2021, Pazartesi

MASTAURA…MASTAVRA…

6 Aralık 2021, Pazartesi

NE(LER) YAPABİLİRİZ Kİ…

28 Kasım 2021, Pazar

HAZİNE DAİRESİ : LATMOS

22 Kasım 2021, Pazartesi

BU TOPRAKLARA BORCUMUZ VAR BİZİM

15 Kasım 2021, Pazartesi

Beşparmak, Madran Dağları, Jeopark

11 Kasım 2021, Perşembe

MENDERES MAGNESİA’SI

4 Kasım 2021, Perşembe

LATMOSA RAHMET…

25 Ekim 2021, Pazartesi

DONDURAN KULESİ YENİLEMESİ (RESTORASYONU)

4 Temmuz 2020, Cumartesi

Marka Şehir mi dediniz? Sadece Sayın Fatih Atay'ın işi mi?

18 Eylül 2019, Çarşamba

KENT, KENTLİ OLMAK, YEREL YÖNETİMLER (2)

27 Mart 2019, Çarşamba

KÜLTÜREL VARLIKLARIMIZ VE YEREL YÖNETİMLER (1)

20 Mart 2019, Çarşamba

İZMİR'DEN ACI HABER GELDİ

13 Mart 2019, Çarşamba

TALAN…DİRECİK TÜMÜLÜSÜ..

5 Mart 2019, Salı

DEĞERLERİMİZİN FARKINDA MIYIZ?

27 Şubat 2019, Çarşamba