Takip Et

Diyetisyen İlayda Kaya

POPÜLER DİYET KÜLTÜRLERİ : 1. GLUTENSİZ DİYET

30 Eylül 2023, Cumartesi

     

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz glutensiz diyet nedir ? herkes glutensiz beslenmeli midir ?

Gluten, tahılların yapısal proteinidir.

Gluten tüketimi birçok farklı hastalık ve sağlık problemi ile ilişkilendirilmiştir. Glutensiz beslenme denilince akla ilk gelen çölyak hastalığıdır . Çölyak hastalığı, genetik olarak duyarlı kişilerde, buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllardaki gluten proteinine karşı duyarlılık sonucu gelişir. Glutensiz diyet, çölyak hastalarının çoğunda semptomların giderilmesini sağlayan tedavi yöntemidir.

Glutensiz diyetin, gluten duyarlılığı veya çölyak hastalığı olmayan kişilerde ağırlık kaybı sağladığı düşünülmektedir . Fakat bunun doğruluğunu destekleyen yayımlanmış bir rapor bulunmamaktadır.

Dünya çapında artan sayıda tüketici tarafından tercih edilen glütensiz beslenme popüler diyet akımlarından biri haline gelmiştir . Yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin %82’si çölyak hastalığı teşhisi konulmadan başka nedenlerle glutensiz ürünleri seçmektedir.

Zayıflama amacıyla kullanılan birçok glutensiz gıda, gluten içeren ürünlere göre daha fazla artmış yağ içeriği ve kaloriye sahiptir . Ayrıca, glutensiz diyetin normal beslenmeye göre daha az protein, düşük diyet lifi ve daha çok doymuş yağ içerdiği bilinmektedir. Glutensiz diyetin daha az protein içermesi, glutenin yani buğdayın ana proteininin eliminasyonundan( çıkartılmasından) kaynaklanır . Yüksek yağ içermesi, glutensiz ürünlere yapı,kıvam ve lezzet katmak için eklenen katkı maddelerine , düşük diyet lifi içermesi ise bu diyetteki ekmek ve tahılların ürünlerinin farklı nitelikte olmasından kaynaklanır . Glutensiz beslenenen bireylerde B grubu vitaminlerinin eksikliği ,demir ve diğer mikro besin öğeleri eksiklikleri ortaya çıkabilmektedir .

Her bireyin beslenme alışkanlıkları ve seçimi farklıdır . Size en uygun beslenme biçimini bularak , popüler olanı değil sağlıklı olanı bulmalısınız . Bunun için bir uzmana danışmanız size faydalı olacaktır . Sağlıkla kalın .Yazarın Tüm Yazıları

CEVİZ VE KOLESTEROL İLİŞKİSİ

20 Ocak 2024, Cumartesi

ANDULASYON TERAPİSİ NEDİR ?

13 Ocak 2024, Cumartesi

Reflü Hastalarının Uzak Durması Gereken Gıdalar

4 Ocak 2024, Perşembe

OTİZİM VE BESLENME

14 Aralık 2023, Perşembe

DİRENÇ KİLOLARI NASIL KIRILIR ?

30 Kasım 2023, Perşembe

DUYGUSAL YEME

23 Kasım 2023, Perşembe

16 KASIM DÜNYA KOAH GÜNÜ

16 Kasım 2023, Perşembe

PCOS VE BESLENME

21 Ekim 2023, Cumartesi

MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI : 1-31 EKİM

14 Ekim 2023, Cumartesi

POPÜLER DİYET KÜLTÜRLERİ 2 : DETOKS DİYETLERİ (İLAYDA KAYA)

7 Ekim 2023, Cumartesi

POPÜLER DİYET KÜLTÜRLERİ : 1. GLUTENSİZ DİYET

30 Eylül 2023, Cumartesi

DİYETTE YO-YO ETKİSİ

23 Eylül 2023, Cumartesi

İNSÜLİN DİRENCİ VE BESLENME TEDAVİSİ

9 Eylül 2023, Cumartesi

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESLENME NASIL OLMALIDIR ?

2 Eylül 2023, Cumartesi

KAHVE VE BESLENME

26 Ağustos 2023, Cumartesi

PROBİYOTİK NEDİR, NE İŞE YARAR, HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

19 Ağustos 2023, Cumartesi