Takip Et
  • 30 Eylül 2023, Cumartesi

POPÜLER DİYET KÜLTÜRLERİ : 1. GLUTENSİZ DİYET

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz glutensiz diyet nedir ? herkes glutensiz beslenmeli midir ?

Gluten, tahılların yapısal proteinidir.

Gluten tüketimi birçok farklı hastalık ve sağlık problemi ile ilişkilendirilmiştir. Glutensiz beslenme denilince akla ilk gelen çölyak hastalığıdır . Çölyak hastalığı, genetik olarak duyarlı kişilerde, buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllardaki gluten proteinine karşı duyarlılık sonucu gelişir. Glutensiz diyet, çölyak hastalarının çoğunda semptomların giderilmesini sağlayan tedavi yöntemidir.

Glutensiz diyetin, gluten duyarlılığı veya çölyak hastalığı olmayan kişilerde ağırlık kaybı sağladığı düşünülmektedir . Fakat bunun doğruluğunu destekleyen yayımlanmış bir rapor bulunmamaktadır.

Dünya çapında artan sayıda tüketici tarafından tercih edilen glütensiz beslenme popüler diyet akımlarından biri haline gelmiştir . Yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin %82’si çölyak hastalığı teşhisi konulmadan başka nedenlerle glutensiz ürünleri seçmektedir.

Zayıflama amacıyla kullanılan birçok glutensiz gıda, gluten içeren ürünlere göre daha fazla artmış yağ içeriği ve kaloriye sahiptir . Ayrıca, glutensiz diyetin normal beslenmeye göre daha az protein, düşük diyet lifi ve daha çok doymuş yağ içerdiği bilinmektedir. Glutensiz diyetin daha az protein içermesi, glutenin yani buğdayın ana proteininin eliminasyonundan( çıkartılmasından) kaynaklanır . Yüksek yağ içermesi, glutensiz ürünlere yapı,kıvam ve lezzet katmak için eklenen katkı maddelerine , düşük diyet lifi içermesi ise bu diyetteki ekmek ve tahılların ürünlerinin farklı nitelikte olmasından kaynaklanır . Glutensiz beslenenen bireylerde B grubu vitaminlerinin eksikliği ,demir ve diğer mikro besin öğeleri eksiklikleri ortaya çıkabilmektedir .

Her bireyin beslenme alışkanlıkları ve seçimi farklıdır . Size en uygun beslenme biçimini bularak , popüler olanı değil sağlıklı olanı bulmalısınız . Bunun için bir uzmana danışmanız size faydalı olacaktır . Sağlıkla kalın .

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.