Diyetisyen İlayda Kaya

16 KASIM DÜNYA KOAH GÜNÜ

16 Kasım 2023, Perşembe

     

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı akciğerlerdeki hava keseciklerinin tıkanmasıyla solunum güçlüğü, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlere sebep olan kronik bir hastalıktır. KOAH hastalarının sağlıklı beslenme düzeni semptomları ve hastalığın seyrini değiştirebilmektedir.

KOAH hastaları ideal ağırlıkta değilse ideal kilosuna getirilmelidir. Diyet enerjisinin büyük çoğunluğu yağdan karşılanmalıdır.

Nişastalı, unlu ve şekerli yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır.

Kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum açısından zengin bir beslenme olmalıdır. Bu mineraller solunum kaslarının kasılmasında görev alırlar. Örnek olarak proteinden zengin gıdalar; süt, yoğurt, ayran, peynir, kurubaklagil , kuru meyveler ,koyu yeşil yapraklı sebzeler , balık, et, kuruyemişler , zeytin, zeytin yağı vb. besinler tüketilmelidir. Basit karbonhidrat tüketimi kısıtlanmalıdır .

Vücutta ödem problemi varsa , sodyum ve sıvı kısıtlaması yapılmalı ve diyet potasyumu arttırılmalıdır.

Alkol ve sigara kullanımı azaltılmalı hatta bitirilmelidir.

KOAH hastalarının ileri dönemlerinde % 20-40 oranlarında rahatsızlığa bağlı kilo kayıpları görülmektedir. Böyle bir durumda hastanın kilo alması desteklenmelidir. Besin alımı sonrası, mide diyaframı yukarı iter ve hastanın nefes darlığı sebebiyle yeterli yemek yiyememesine sebep olur . Bu nedenle KOAH hastalarında sindirim problemleri, şişkinlik hissi görülebilir.

Sık sık, az miktarda yemek yemek , gaz yapıcı besinleri tüketmemek ve besinleri iyi çiğneyerek tüketmek daha uygun olacaktır.