Takip Et

Cemre ŞAHİN KAZICI / Yüksek Mimar
[email protected]

ADALET NÖBETİNDE 100. GÜN

3 Ağustos 2022, Çarşamba

     

Köşe yazısı yazmak büyük olay. Kaç kişiye ulaşır fark etmeksizin her bir kelimenin okuyucuya ne kattığı ve bilhassa okuyucuyu düşün dünyasında nereye kattığı ciddi bir sorumluluk. Öte yandan yazarı nereye koyduğu da önemli. Çünkü bu ülkeyi yönetenler ve toplum birini alıp, sağa sola merkeze bir yere koymaya meyilli. Toplumun suçu yok, uzun yıllar inançlarına ve dünya görüşlerine yapılan müdahaleler üzerinden gündelik hayatlarına sızan ve kutuplaştırdıkça çeşitli kazanımlar vadederek sosyal hayatlarını şekillendiren titizlikle örgütlenmiş siyasi komploların kurbanı. Ama artık uyanmadık mı?

*

Sadece bir konu hakkındaki düşünceyi desteklemek ya da eleştirmekle topyekün düşünceler birliğinden oluşan bir grup içerisinde yer almış olunacak sanrısıyla ne kadar özgür bir toplum olabiliriz? Bu korkuyla kaç kişi yazıp çizebildi Adalet Nöbetini ve değerlerini?

*

Sayısız profesörün, milletvekilinin, belediye başkanının, siyasi parti yöneticilerinin, sivil toplum örgütlerinin katılarak desteklediği Adalet Nöbetinin tam 100. günü bugün. TMMOB, Gezi Davasında verilen hukuksuz kararla 18 yıl hapis cezasına çarptırılan TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Mücella Yapıcı, TMMOB Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay ve Şehir Plancısı Tayfun Kahraman için Adalet Nöbetinde. Başta Mimarlar Odası İstanbul, Ankara, İzmir Şubeleri olmak üzere 100 gündür kesintisiz biçimde binalarının önünde nöbet tutuyor tüm bileşenler. Adalet için, adaletin geleceği güne dek.

*

Karar neden ‘hukuksuz’ belirtmeden önce, #GEZİ paragrafı açacağım.

Gezi Olaylarına ilişkin en baştan bir panorama çıkarmayacağım elbette ancak özetle; her yönüyle çok titizlikle ele alınması ve anlaşılması gereken, sadece dönemin değil gelecek tüm dönem karar vericilerinin de her kararlarında gezinin nefesini hep enselerinde hissederek hareket etmesini gerektiren, benzerine rastlanmamış bir toplumsal hareket. Ardıl olayları ile daha kapsamlı yorumlamalara aralık bıraksa da, iktidarın yanlış eylemlerine karşı oluşan bu harekete iktidarın içinden de olumlu yaklaşımlar gelmişti. En ılımlı siyasi adımı dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gerekli mesajı aldıkları ifadesiyle özür dileyerek atmıştı. Olayların alevi içerisinden oldukça soğukkanlılıkla kısmen en öngörülü yaklaşımı ise dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç göstermişti: “Yapılan yanlışlık varsa yanlıştan dönülür. Bunu fırsat bilerek … iyi niyetli insanları tahrik edenlere karşı uyanık olmamız lazım. Bu olaylar başka yerlerde başka türlü planlanabilir”. Burada ‘iyi niyetli insanların tahrik edilmesi’ ne katılmıyorum, onlar zaten tahrik olmuş halde olduklarından oradalardı. Ve hiç de aldatılacak kandırılacak insanlar değillerdi. Ancak belki, böylesine büyük toplumsal hareketi başlatabilmiş iyi niyetli insanların arasına karışıp ‘iyi niyet kılıfı’ ile kamufle olmaya çalışanlara karşı iyilere zarar vermemeleri için uyanık olunabilirdi. Olunmadı. Tam aksine bundan beslenildi. O yüzden bugün bu karar.

*

İyi niyetli insanlar için yapılan yanlış başta ‘Gezi Parkı’nda Topçu Kışlası yapımına onay veren karar’ olmak üzere, o zamana kadar ülkenin tüm varlıklarına, kentlerine, kıyılarına, madenlerine, yeraltı ve yerüstü zenginliklerine karşı yapılan kıyımlardı. Üstelik bu zenginliklere sahip çıkmak içlerinden kimileri için anayasal bir görevdi. Bu kamusal ve anayasal görevleri ile vicdani sorumlulukları nedeniyle orada bulunan Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman ise Gezi’deki tüm kalbi güzel insanların, görevlerini yerine getireceklerinden hiç şüphe duymadıkları, güvendikleri, sarılarak canına ve önlerine kattıkları çevreci insanlardı. Bu sebeple onlara sadece Gezi’de değil, Validebağ Korusu’nda, Kuzguncuk Bostanı’nda, Sevda Tepesi’nde, Soma’da, Karadeniz’de de rastlarsınız. Bu sebeple onlara hangi siyasi partiden oldukları farketmeksizin tüm yağmacıların, rantçıların tam da karşısında rastlarsınız. Üstelik bu insanların hayatlarını okusanız, mesleki sorumluluklarının karakterlerine işlediğini, doğa, kültür ve tarih varlıklarının korunması yolunda gönüllülükle ömürlerini verdiklerini, hem de hiç düşünmeden verdiklerini, öylece anlayıverirsiniz..

*

Mimarlar Odasındaki görevimden dolayı Mücella Ablayı yakından tanıma şansım oldu. Hatta son Genel Kurulumuzda kendisiyle karşıt önergeler de vermiştik. Ben de “acaba önergemizin bizim için daha zararlı olacağını düşündüğü için mi karşı çıktı” diye düşünürken bulmuştum kendimi. Çünkü o, öyle bir insan. Kendinden vermek pahasına seni düşünür. Kendisiyle karşı karşıya bile kalsanız asla iyi niyetinden şüphe duyamazsınız. Eminim günümüz Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan da Mücella Ablayı yakından tanısa böyle düşünürdü. Ancak o, pek çok aklıselim yöneticiler gibi ve bizzat yardımcısı Arınç gibi ‘yanlışlarının olabileceğini’ ya da eylemlerini doğru bulmayanların ‘iyi niyetli insanlar olabileceğini’ hiçbir zaman kabul edemez halde, Gezi’ye katılan 8,5 milyon vatandaşını hakaretler ve çeşitli suçlamalarla düşmanı ilan etmişti. Bugün de kinini soğutmadığı açıklamalarıyla, yargı sistemine müdahiliyetini açıkça ortaya koyuyor. Ne üzücü.

*

Hukuksuzluk da işte buradan kendini açık ediyor. Daha önce aynı davadan iki kere beraat almalarına karşın, son mahkeme heyetinde yer alan 3 hakim üyeden birinin geçmişte akp milletvekili aday adaylığının bulunması, diğerinin -beraat verilmesi gerektiği- şerhi ardından, hukuksuz bir kararla 18 yıl hapis cezası verildi. Düşülen şerhi okuyan herkes, hukuk bilgisi olmaksızın adaletsizliği anlayacaktır. Öte yandan şerh düşen hakim ise aynı dönem içerisinde davadan alınarak Tokat’a gönderildi. Ve dahası hakimin yakınları ‘kendi isteği ile gitti’ demek durumunda kalıyor. Ben böyle iç acıtan bir demokrasi sahnesi görmedim. Bu tablo, çok tehlikeli. Tahmininizden daha çok. Vatan sevgisiyle, toplumsal bir sorumlulukla karşı duramayacaksanız bu yaşananlara, kendiniz için karşı durmalısınız çünkü adalet istisnasız herkesin, her birinizin ihtiyacı ve o gün geldiğinde yanınızda olacak olanlar yine adaleti canları pahasına savunanlar olacak.

*

Bu köşeyi, son mahkemede hapishaneye gönderilmeden önce son sözü sorulan 72 yaşındaki Mücella Ablanın –asla son olmadığını bildiğim- sözleriyle bitirmek istiyorum:

“Son sözüm olduğunu düşünmüyorum. Ben 50 yıllık meslek insanıyım, olabildiğince aydın olmaya çalıştım. Hiçbir zaman şiddetten yana olmadım. Toplum yararına mesleğimi onurla yürüttüm. Bugüne kadar tek bir çocuğuma ve etrafıma haram lokma yedirmedim. Hırsızlık uğursuzluk yapmadım. Mesleğimi sadece mesleğimin ilkeleri doğrultusunda kullandım ve bu yaşamdan onur duyuyorum. Aynı onuru benim yaşıma gelince sizin de yaşamanızı diliyorum, hüküm sizindir.” Yazarın Tüm Yazıları

Seçimler Yaklaşırken... Kimi Seçeceğinizin Farkında Mısınız?

23 Şubat 2024, Cuma

UZAY SİYASETİ

21 Ocak 2024, Pazar

YASAL HAKKINIZ OLAN SIĞINAKLARINIZA NE OLDU?

5 Ocak 2024, Cuma

100. YIL #CUMHURİYET

29 Ekim 2023, Pazar

SAVAŞ DURUMUNDA YER ALTI HASTANELERİ

19 Ekim 2023, Perşembe

MİMARLIK DÜNYAYI KURTARABİLİR

2 Ekim 2023, Pazartesi

‘MİMARLIK BÖLÜMÜ’ TERCİH EDECEKLER İÇİN REHBER

3 Ağustos 2023, Perşembe

SANDIKTAN NE ÇIKTI?

17 Mayıs 2023, Çarşamba

TABUTUMUN KIRMIZI KURDELESİ

25 Şubat 2023, Cumartesi

CANSIZ BEDEN

10 Şubat 2023, Cuma

BİR İLÇENİN İL STATÜSÜ KAZANMASI

25 Ocak 2023, Çarşamba

BELEDİYE BAŞKANININ PARTİ DEĞİŞTİRMESİ

23 Aralık 2022, Cuma

BİR ÇÖZÜM ÖNERİSİ: SOSYAL KONUTTA KİRALAMA SİSTEMİ

22 Kasım 2022, Salı

'SOSYAL KONUT HAMLESİ' NE DEĞİLDİR?

7 Ekim 2022, Cuma

ADALET NÖBETİNDE 100. GÜN

3 Ağustos 2022, Çarşamba

3 YENİ PAKETLE YANDAŞ DESTEĞİ

11 Mayıs 2022, Çarşamba

DEMOKRASİYE MESAİ ŞOKU

31 Ocak 2022, Pazartesi

ENES KARA

12 Ocak 2022, Çarşamba

İTİBARDAN TASARRUF DEVRİ

23 Aralık 2021, Perşembe

YILLARDIR SÖNMEYEN ...

7 Ağustos 2021, Cumartesi

KUTULARDA YAŞAMAK

30 Mayıs 2021, Pazar

‘YENİ’ ÜZERİNE SAYIKLAMALAR

10 Mayıs 2021, Pazartesi

şu BÜYÜKler

24 Nisan 2021, Cumartesi

PENCEREMDEN BAKARKEN - 3

5 Nisan 2021, Pazartesi

PENCEREMDEN BAKARKEN - 2

4 Nisan 2021, Pazar

PENCEREMDEN BAKARKEN - 1

3 Nisan 2021, Cumartesi

OTOPARKLILAŞTIRAMADIKLARIMIZDAN MISINIZ?

20 Mart 2021, Cumartesi

İLLA-HİYAT

6 Mart 2021, Cumartesi

AYDIN'IN TURUNCU BİTKİ ÖRTÜSÜ

20 Şubat 2021, Cumartesi

MİLLET KIRAATHANESİ & KİTAP KAFE

6 Şubat 2021, Cumartesi

YOLDA OLMAK

23 Ocak 2021, Cumartesi

ORTA'daki MAHALLE

9 Ocak 2021, Cumartesi

OTOMOBİL KRALİYETİ

26 Aralık 2020, Cumartesi

"TORPİLİN DİYORUM, KİM?"

12 Aralık 2020, Cumartesi

Hayalinizdeki Kent?

28 Kasım 2020, Cumartesi

CUMHURİYETİMİZ VE (ona yakışmayan) KENTLERİMİZ

14 Kasım 2020, Cumartesi

Cumhuriyetimiz ve Kentlerimiz / Deprem Kesintisi

31 Ekim 2020, Cumartesi

"DİKEY BAHÇESİZ YAŞAYAMAM"

17 Ekim 2020, Cumartesi

Bir Mimara Sarılın

3 Ekim 2020, Cumartesi

Taklitlerinden Sakının - 2

19 Eylül 2020, Cumartesi

Taklitlerinden Sakının - 1

5 Eylül 2020, Cumartesi

Depremde Romantik Yürüyüş

22 Ağustos 2020, Cumartesi

Ne Bu Sıcaklar?

8 Ağustos 2020, Cumartesi

Bir Ayasofya Hikayesi

25 Temmuz 2020, Cumartesi

Kamusal Geometri

18 Temmuz 2020, Cumartesi