Takip Et

SON DAKİKA

Cemre ŞAHİN KAZICI / Yüksek Mimar
[email protected]

"TORPİLİN DİYORUM, KİM?"

12 Aralık 2020, Cumartesi

     

‘+ Belediyenizde mimar olarak çalışmak istiyorum.

- Referansın kim?

+ Cv’min altına iletişim bilgileriyle ekledim hepsini efendim.

- (Cv’ye bakar) Referansın kim referansın?

+ İşte, Prof. Dr. X Y, Mimar Y Z.

-Onu sormuyorum evladım referansını soruyorum.

+ ?? Anlamadım

- (Gülerek) Torpilin diyorum, kim? ‘

*

Aydın’da bir belediyede yaşanmış diyalog. Mesleğim gereği mimarlık üzerinden örneklendirebildiğim ama düzenin ve zihniyetin aynılığını artık tecrübe ettiğim için çoğu belediye ve tüm mesleklerde yaşandığından emin olduğum bir sohbet. Bu diyaloğa şahit olduğumda yeni mezundum; daha gözlerimde sabahlara kadar proje çizmiş olmaktan kalan kızarıklıklar geçmemişti, ellerimde maket yaparken uykusuzluktan açtığım falçata yaralarım kapanmamıştı, ama yıllardır biriktirdiğim hevesim bir anlığına oracıkta sönüvermişti.

**

Yine yeni mezunken bir başka belediyede, imar müdürü yapılmış birinin, mimarlıkla uzaktan yakından alakası olmadığı halde, bir işverene projelerini çizen mimarı için “mimarlar projede alt katı üst kata kopyala yapıştır yapıp geçiyorlar, fazla para istemiş senden” dediğini öğrenmiştim. Sonraki aşamada işverene daha ucuza iş yapacak bir ortağını mı önerecekti düşünmeden, hızla mimarlığa bakışın ve meslek onurunun bu kadar alçaltılmasından duyduğum rahatsızlığı Belediye Başkan Yardımcısına ilettiğimde: “Ne yapalım kulağını mı çekelim keh keh” demişti.

*

Kentlerimizi ve dolayısıyla yaşamlarımızı emanet ettiğimiz belediye kadrolarında mimarlık özelinde ama genele yayılmış böyle zihniyetlerin olması inanılmaz derecede şaşırtıyor beni. E çoğunlukla kendinden olanlar yani kendi deyişleriyle ‘torpilliler’ görevlendirildikçe de bu zihniyetin değişmeyeceği aşikar. Bu duruma bağlı olarak her yönetim değişimlerinde yaşanan kaos vardır bilirsiniz:

 

Yeni başkan gelir, diktatörlüğünü ilan eder, kendinden öncekileri hemen işten çıkarır, kendi ‘torpillilerini’ getirir. Davalar açılır, geri gelebilenlere mobbingler uygulanır, önceki yönetimin eksikleri aranır, siyasi şovlarla hesaplaşılır vs derken kilitlenir belediye işleri bu süreçte. Belediyeden geçmesi gereken işler durur, vatandaşa olur olan. Sonra bir bakmışsın yeni seçim dönemi gelmiş yine aynı senaryo; mesleki donanımlarıyla, alın teriyle iş üreten, az ama öz personele de olur olan. Ben canım tabi yine meslekte ilk kez seçim dönemiyle karşılaştığım için şaşkındım ama tecrübeliler alışmış; ‘oluyor hep böyle ya’ diyor herkes. Ben alışmayacağım. Aklı selim biri bana anlatabilir mi, bunlar yıllardır yaşandığı halde belediyelerde neden merkezi atamayla görevlendirme yapılmıyor? Neden liyakata olan güvenin, geneli yereli farketmeksizin her yönetim kadrosu tarafından sarsılmasına müsaade ediliyor?

*

İlkokul 1’den beri, sınıfının en çalışkanlarından, lise ve üniversite sınavlarında Türkiye’nin en başarılı öğrencilerinden olan, üniversite yıllarında sosyal hayatından çokça fedakarlık yaparak ama nihayetinde dünyayı dahi değiştirebileceğine inanarak onurla mimarlık ünvanını almış benim gibi nice meslektaşlarım, ilk yıllarında bu ve benzeri şokları yaşıyorlar; hayallerindeki mimarlığı yapamayacakları, hangi sahnede yer alabilirlerse alsınlar zaten yazılmış bir senaryonun içerisinde günlerini geçirmeye çalışacakları şokunu. Ve yineliyorum; sadece mimarlar değil, binbir zahmetle eline aldığı ekmeğin bayat olduğunu farkeden pek çok meslek grubu aynı kaderi paylaşıyor bu ülkede.

*

Türkiye, böyle beyinleri dolu ama elleri boş gençlerle donatılıyor ısrarla. Geçtiğimiz yıla kadar da Söke’de Mimarlık Fakültesi açılacaktı hatırlarsınız. Çok haklı sebeplerden fakültenin açılması üniversite senatosu tarafından onaylanmayınca, fakültenin karşısından cafe/restoran işletmek için dükkan alan, öğrencilere kiralamak üzere ev satın alan insanlar örgütlenerek isyan etmişlerdi.  Bizde böyledir; üniversitelere o bölgede bilimi değil, ticareti geliştireceği potansiyeliyle bakılır. Bu yüzden eğitimin niteliği düşünülmeden, üniversiteler, fakülteler, bölümler açıldıkça açılır, kontenjanlar arttırıldıkça arttırılır. İşsiz üniversiteliler yaratılır; işsizlik oranını 5 6 yıl öteleyebilme kutsal görevleri verilmiştir adeta onlara (!).

*

Örneğin 10 yıl önce yılda yaklaşık 3000 mimar mezun olurken, bugün 8000 mimar mezun oluyor. Bir vatandaş olarak ‘ülkemiz sağlıklı kentlere, nitelikli yapılara kavuşacak, onun hazırlığı var, nihayet hayatlarımıza gereken önem verilecek’ sanıyorsunuz ama sürprizlerle doluyuz tabi başka bir şok: 10 yıl önce merkezi atamayla yılda ortalama 200 mimar kamuda görevlendirilirken, bugün 20 mimar görevlendiriliyor. (Genel tüm 85 milyonluk Türkiye’den bahsediyorum ve ona 20 mimarın yetirilmesinden.) Üstelik çoğu kamu kurumu mimar ihtiyaçlarını belirterek istemde bulunduğu halde yetkililerce bu kontenjan açılmıyor. Yanlışlıkla üniversitelere veriliyor kontenjanlar, kafalar karışık.

*

Kamudaki bu tür yanlış yaklaşımların ve denetim eksikliklerinin neden olduğunu ısrarla dile getirdiğimiz deprem, sel ve hatta pandemi gibi yaşamlarımızı tehdit eden pek çok felaketle karşılaştığımız bu dönemde, bu konulara değinmeyi borç bildim; belki kendi siyasi dönemini değil de bu talihsiz gidişatı dert edinen birisi çıkar ve bu sorunları çözmeye çabalar kim bilir. Ama nasıl şok oluruz yine 

***

BenCe durum bu kadar ortadayken magazinsel soruları kenara bırakalım: “Bir dahaki deprem ne zaman olacak?” -Bekleyin olacak. “Sel olur mu, evimizi arabamızı götürür mü?” -E olur ve götürür. “Aşıyla pandemi biter mi?” -Bitse ne olur, sağlıksız kentlerde seneye covid 20 çıkar, o olmazsa diğer sene movid 21 çıkar. Kökten bir şeyleri değiştirmek gerekiyor, erklerin zihniyetini mesela.Yazarın Tüm Yazıları

DEPREM ÖLDÜRMEZ POLİTİKA ÖLDÜRÜR

29 Mart 2024, Cuma

Seçimler Yaklaşırken... Kimi Seçeceğinizin Farkında Mısınız?

23 Şubat 2024, Cuma

UZAY SİYASETİ

21 Ocak 2024, Pazar

YASAL HAKKINIZ OLAN SIĞINAKLARINIZA NE OLDU?

5 Ocak 2024, Cuma

100. YIL #CUMHURİYET

29 Ekim 2023, Pazar

SAVAŞ DURUMUNDA YER ALTI HASTANELERİ

19 Ekim 2023, Perşembe

MİMARLIK DÜNYAYI KURTARABİLİR

2 Ekim 2023, Pazartesi

‘MİMARLIK BÖLÜMÜ’ TERCİH EDECEKLER İÇİN REHBER

3 Ağustos 2023, Perşembe

SANDIKTAN NE ÇIKTI?

17 Mayıs 2023, Çarşamba

TABUTUMUN KIRMIZI KURDELESİ

25 Şubat 2023, Cumartesi

CANSIZ BEDEN

10 Şubat 2023, Cuma

BİR İLÇENİN İL STATÜSÜ KAZANMASI

25 Ocak 2023, Çarşamba

BELEDİYE BAŞKANININ PARTİ DEĞİŞTİRMESİ

23 Aralık 2022, Cuma

BİR ÇÖZÜM ÖNERİSİ: SOSYAL KONUTTA KİRALAMA SİSTEMİ

22 Kasım 2022, Salı

'SOSYAL KONUT HAMLESİ' NE DEĞİLDİR?

7 Ekim 2022, Cuma

ADALET NÖBETİNDE 100. GÜN

3 Ağustos 2022, Çarşamba

3 YENİ PAKETLE YANDAŞ DESTEĞİ

11 Mayıs 2022, Çarşamba

DEMOKRASİYE MESAİ ŞOKU

31 Ocak 2022, Pazartesi

ENES KARA

12 Ocak 2022, Çarşamba

İTİBARDAN TASARRUF DEVRİ

23 Aralık 2021, Perşembe

YILLARDIR SÖNMEYEN ...

7 Ağustos 2021, Cumartesi

KUTULARDA YAŞAMAK

30 Mayıs 2021, Pazar

‘YENİ’ ÜZERİNE SAYIKLAMALAR

10 Mayıs 2021, Pazartesi

şu BÜYÜKler

24 Nisan 2021, Cumartesi

PENCEREMDEN BAKARKEN - 3

5 Nisan 2021, Pazartesi

PENCEREMDEN BAKARKEN - 2

4 Nisan 2021, Pazar

PENCEREMDEN BAKARKEN - 1

3 Nisan 2021, Cumartesi

OTOPARKLILAŞTIRAMADIKLARIMIZDAN MISINIZ?

20 Mart 2021, Cumartesi

İLLA-HİYAT

6 Mart 2021, Cumartesi

AYDIN'IN TURUNCU BİTKİ ÖRTÜSÜ

20 Şubat 2021, Cumartesi

MİLLET KIRAATHANESİ & KİTAP KAFE

6 Şubat 2021, Cumartesi

YOLDA OLMAK

23 Ocak 2021, Cumartesi

ORTA'daki MAHALLE

9 Ocak 2021, Cumartesi

OTOMOBİL KRALİYETİ

26 Aralık 2020, Cumartesi

"TORPİLİN DİYORUM, KİM?"

12 Aralık 2020, Cumartesi

Hayalinizdeki Kent?

28 Kasım 2020, Cumartesi

CUMHURİYETİMİZ VE (ona yakışmayan) KENTLERİMİZ

14 Kasım 2020, Cumartesi

Cumhuriyetimiz ve Kentlerimiz / Deprem Kesintisi

31 Ekim 2020, Cumartesi

"DİKEY BAHÇESİZ YAŞAYAMAM"

17 Ekim 2020, Cumartesi

Bir Mimara Sarılın

3 Ekim 2020, Cumartesi

Taklitlerinden Sakının - 2

19 Eylül 2020, Cumartesi

Taklitlerinden Sakının - 1

5 Eylül 2020, Cumartesi

Depremde Romantik Yürüyüş

22 Ağustos 2020, Cumartesi

Ne Bu Sıcaklar?

8 Ağustos 2020, Cumartesi

Bir Ayasofya Hikayesi

25 Temmuz 2020, Cumartesi

Kamusal Geometri

18 Temmuz 2020, Cumartesi