İlkay Bedir
Psikolojik Danışman

HAYIR DİYEBİLİYOR MUYUZ?

2 Ağustos 2022, Salı

     

Zaman Zaman bize zor gelen ya da yapmak istemediğimiz halde birilerinden gelen tekliflere evet dediğimiz olmuştur. Gelen teklifleri size uymadığında ya da canınız o an istemediğinde hayır diyebilmek bir çoğu için o kadar da kolay olmayabilir. Bu durum ise bireyde öfke yaratabilir. Peki neden hayır diyemiyoruz?

• Hayır dediğimizde karşımızdaki kişinin bize karşı tavır ve düşüncelerinin değişeceğini düşünmek.

• Yargılanma ya da yanlış anlaşılma korkusu.

• Bulunduğu grupta kabul görme ve onaylanma ihtiyacı.

• Uyumsuz görünme endişesi.

• Sevdiğimiz kişileri kıracağımız düşüncesi.

Oysa sağlıklı bir ilişki her iki tarafın da ihtiyaçları doyurulduğunda gerçekleşir. Sürekli olarak karşımızdaki kişi ya da kişileri memnun etmeye çalışma motivasyonu zamanla kendi ihtiyaçlarınızın görmezden gelinmesine yol açar. Karşılıklı ilişkilerde her iki taraf da karşısındakinin ihtiyaçlarını gözetmelidir. Aksi takdirde bireyler kendilerini değersiz hissedebilir ve ortaya sağlıklı bir ilişki çıkmaz.

İlişkilerinde kendi duygusal ihtiyaçlarını göz ardı eden ve mutluluklarını başkalarını memnun etmek üzerine kuran bireyler genellikle “hayır” demekten çekinirler. Kendi sınırlarını çizmekte zorlanan bu bireyler zamanla ilişkilerinde kendilerini tıkanmış ve mutsuz hissederler. Kendi ihtiyaçlarını göz ardı ettiklerinden dolayı yaşamlarındaki hedeflerine ulaşmakta sorun yaşayabildikleri gibi hayat düzenleri de bundan etkilenebilir.

Peki nasıl “HAYIR” diyebiliriz?

Hayır kelimesinin kaba ya da kırıcı bir söylem olmadığını kabul etmemiz gerekir öncelikle.

Durumu reddetmenize neden olan etmenleri ya da duygularınızı karşınızdaki kişiye açıklamak.

Dürüst, açık ve net olmak hem sizi hem de karşınızdaki kişiyi daha iyi hissettirecektir.

Size sunulan teklife karşı olası alternatifler sunabilirsiniz. Örneğin bu hafta sonu müsait değilim ancak sonraki hafta sonu olabilir gibi.