Takip Et

İlkay Bedir
Psikolojik Danışman

ERTELEME DAVRANIŞI

16 Ağustos 2022, Salı

     

Herkesin hayatında zaman zaman yapması gereken görevleri ya da bir takım şeyi ertelediği olmuştur. Yetiştirmemiz gereken bir ödevi son ana kadar ertelemek, görüşmelerimizi ertelemek ya da bir yakınınızı aramayı ertelemek belki de hiç yabancı gelmiyordur muhtemelen. Ertelediğimiz bu olaylar hayatımızda ya da hedeflerimizi gerçekleştirmemizde bizlere sorun yaratabilmektedir. Erteleme davranışımızı çoğu zaman zamanın yetersizliğine, yoğunluğumuza ya da etkili zaman yönetim becerimizin olmamasına bağlarız. Ancak durum her zaman bu şekilde olmayabilir. Gelin erteleme davranışının ardındaki nedenleri inceleyelim.

Erteleme davranışının altında yatan nedenler duygusal ve bilişsel olabilir. Duygusal nedenler genellikle ertelediğimiz davranışın altında olumsuz bir duygudan kaçma olabilir. Bilişsel nedenler erteleme davranışımızın sonucunun kötü olacağından dolayı yaşanan umutsuzluk olabilir.

Diğer nedenlere baktığımızda mükemmeliyetçilik bu nedenlerden bir diğeri olabilir. Yani kişi yapacağı işi en mükemmel şekilde yapamayacağını düşündüğü için erteliyor olabilir. Kişi davranışsal olarak yapması gereken görev yerine ona haz veren davranışa yöneliyor olabilir. Öz düzenleme becerilerinde eksiklik de diğer nedenler arasında sayılabilir.

Bu sorunun üstesinden gelebilmek için atılması gereken ilk adım ise erteleme davranışımızın nedenlerini anlamaktır. Hayatta kendimize kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemeliyiz. Hedeflerimizin bize ait olması gerekir. Çevremizin ve ailemizin beklentileri de gerçekçi olmayan hedefler koymamıza neden olabilir. Bunun sonucunda ise başarısız olma korkusu baş gösterebilir ve erteleme davranışı gösteririz. Zaman yönetimi problemi ile ilgili ajanda tutmak ve gününüzü ya da haftanızı planlamak da işlevsel olabilir. Sorumluluk duygusunun geliştirilmesi ya da özgüven düşüklüğü ile ilgili psikolojik destek almak da çözüm yollarında biridir. Yazarın Tüm Yazıları

KENDİNİ KUCAKLAYABİLME: ÖZ ŞEFKAT

15 Kasım 2022, Salı

TÜKENMİŞLİK (BURN-OUT) PSİKOLOJİSİ

8 Kasım 2022, Salı

DUYGUSAL ZEKA

1 Kasım 2022, Salı

BOŞANMANIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

25 Ekim 2022, Salı

ÇAĞIN RAHATSIZLIĞI: ÇOCUKLARDA DEHB

18 Ekim 2022, Salı

EKRANLARIN GELİŞİME ETKİSİ

11 Ekim 2022, Salı

ÇOCUKLARDA ÖLÜM VE YAS

4 Ekim 2022, Salı

EMPATİ

27 Eylül 2022, Salı

ÇOCUK VE OYUN

20 Eylül 2022, Salı

OKULA DÖNÜŞ KAYGISI

13 Eylül 2022, Salı

DUYGUSAL YEME

6 Eylül 2022, Salı

HELİKOPTER EBEVEYNLİK

30 Ağustos 2022, Salı

2 YAŞ SENDROMU

23 Ağustos 2022, Salı

ERTELEME DAVRANIŞI

16 Ağustos 2022, Salı

KARDEŞ KISKANÇLIĞI

9 Ağustos 2022, Salı

HAYIR DİYEBİLİYOR MUYUZ?

2 Ağustos 2022, Salı

ANKSİYETEMİZ UYKUMUZU NASIL ETKİLER?

26 Temmuz 2022, Salı