Yrd. Doç. Dr. Durmuş AKALIN

Türkiye’nin Seçimi

31 Mart 2014, Pazartesi

     

Öncelikle özelde Aydın ve ilçelerinde genelde de tüm Türkiye’de seçimlerden başarıyla çıkan adayların hepsini, Büyükşehir Belediye Başkanlarından muhtarına kadar yürekten tebrik ederim. Kazanan kaybeden herkese hayırlı olsun.

Türkiye 30 Mart 2014 Pazar günü sandık başına gitti ve her seçim öncesi dediğimiz ve bu seçimde de birçok kez karşımıza çıkan ifadesiyle tarihi seçimlerinden birini yaptı. Bütün seçimlerimiz öylesine gergin bir ortam içinde yürütülür ve sonuçları o kadar merakla beklenir oldu ki o yüzden hepsine böyle “Tarihi” ifadesini eklemek bir alışkanlık oldu neredeyse. Bu gergin ortam bu defa seçim akşamının bile sanki bir futbol müsabakası gibi izlenmesine, takip edilmesine neden oldu. Ne olursa olsun iyisiyle kötüsüyle bir süreç bitti ve şimdi de yenisi başlıyor. Ancak sürekli dem vurduğumuz demokrasinin içselleştirilip içselleştirilmediğini 31 Mart 2014’ten itibaren göreceğiz. Kazanan adaylar ve partiler kaybeden adayları ve onların kitlesini kucaklayabilecek mi? Ya da Kaybedenler kazananları takdir edip bir sonraki seçimler için kendilerini ve partilerini bir muhasebeye çekebilecekler mi? Ya da seçimlerden sonra herkes rakamların bir köşesine sarılıp, aynı hamam aynı tas mantığına mı bürünecek? Ya da ötekiler olarak gördüklerimiz ötekiler olarak kalmaya devam mı edecek? Aynı mantık eksenindeki sorularımıza nasıl cevaplar vereceğiz, zaman içinde yaşayıp göreceğiz. Asıl demokrasi seçimlerden önce değil seçimlerden sonra olacak, ama bakalım nasıl olacak. Kesinlikle ifade etmek gerekir ki seçimlerden sonra yapılması gereken birçok iş var. Alınan oylar ile verilen vaatler arasındaki tutarlılığı takip etmek yine oy verenlerin görevidir. O yüzden oy verenlerin vazifesi de Pazar günü bitmedi, asıl Pazartesiden itibaren başlayacak.

Lafı fazla uzatmanın anlamı yok. 31 Mart 2014 itibariyle söylenecek tek ve en güzel ifade hayırlı olsun demek ve kazananları içten ve samimi olarak tebrik etmek. Umarım yarınlarımıza gururla bırakabileceğimiz güzel eserler bırakma heyecanı, kazanan adayları şimdiden sarmıştır.Yazarın Tüm Yazıları
I.Dünya Savaşı’nın 100. Yıldönümü ve Bölgemizde Ortadan Kalkan Sınırlar
Geleceğimiz tehdit altında
Savaş mı yoksa barış mı?
Sıcak topraklarda sıcak gelişmeler
Güney Sudan’da bitmeyen gerginlik
Mezarlıklarımızda neden servi ağaçları var?
İnsan merkezli bakmak
Türkiye’nin Seçimi
Uluslararası siyasette tıkanmışlık
Rus Siyaseti ve Ukrayna’daki Gerilim
Bölgemizde yeni gelişmeler
Yayılan hoşnutsuzluk
Mısır’da Gelinen Son Durum ve Bölge Huzuru
Cenevre-2 Konferansı
Savrulma
Güney Sudan’da darbe teşebbüsü
Kervan yolda düzülür
Göksu Fırkateyni ve Aden Körfezi’ndeki korsanlar
Ortadoğu’da Amerikan varlığı ve önümüzdeki Amerikan seçimleri
Fransa’nın Orta Afrika’da Askeri Operasyonu
İran İle Yürütülen Görüşmeler ve Cenevre’den Çıkan Anlaşma
Hollande’ın İsrail ziyareti
Dış politikada ince ayar ve Irak
Libya’da Arap Sonbaharı
Sudan’daki Gelişmeler ve Abyei Referandumu
Gaye vasıtayı meşru kılar mı?
İyi Bayramlar
Dünyanın Petrole Olan İlgisi ve Günümüz Petrol Şirketlerinin Doğuşu
İdare-i Maslahatçılık
Nereden Çıktı Bu Silahlı Radikal Örgütler?
Büyük Güçlerin Suriye’deki Çıkarlarının Tarihi Serüveni
Suriye Dosyası: Suriye’nin Hikâyesi
Türkiye’nin Hatıra Defterinde Avrupa Notları
Ortadoğu’da iki kere iki dört eder mi?
Mısır ve Makûs Talihi