Yrd. Doç. Dr. Durmuş AKALIN

Gaye vasıtayı meşru kılar mı?

28 Ekim 2013, Pazartesi

     

İnsan olmanın belirli özellikleri ve zaafları vardır. İstemek, elde etmek ya da sahip olmak da bunlardan bazılarıdır. Her şeyi isteriz. İsteminin sınırı var mıdır? Emin değilim. Belki terbiye edilmiş bir ruh ve beden bu sınırları kendine koyabilir. Onu da büyük bir uğraş verdikten sonra ancak yapabilir. Kendi kendimize sınırlar koymak biraz zor iş üstelik bir şeyler istemek, elde etmek hırsı söz konusu olunca.

Neler istemeyiz ki? Hadsiz hesapsız para isteriz, sınavdan alınacak en yüksek puanı isteriz, en beğenilen olmayı isteriz, en güzel olmayı isteriz, en bilen olmayı isteriz, en iyi arabaya sahip olmak isteriz, maça çıkınca olabildiğince gol atmak isteriz vs. vs. Hedeflerimiz limitlerin en üst noktalarındadır. Belki bildiğimizden daha üst bir nokta varsa onu da isteyeceğiz ama şimdilik bilmiyoruzdur. Hedeflerimiz ya da gayelerimiz bizim yanıp tutuştuğumuz arzularımız olur. Başımız döner. Kendimizden geçeriz. Hedefler belli ise ve kontrol edilemez bir şekilde arzulanıyorlarsa iş onlara nasıl ulaşacağımıza kalmıştır artık. Yazıyı okurken muhtemelen yazının bu kısımlarında hoca neden böyle bir yazı yazdı diye düşünüyor olabilirsiniz. Hemen söyleyeyim. Yazıyı yazmamın sebebi önümüzdeki yaklaşan seçimler.

Seçimler yaklaşırken adaylar belli olmaya başladı. Özelde Aydın’ın geleceğine şekil verecek genelde ise tüm memleketin genel seyrine katkıda bulunacak isimler netleşecek. Bu isimlerden bazıları yerlerini korurken bazıları da yerlerini başkalarına bırakacak. Bu demokrasi ve hoşgörülü bir toplum için çok güzel bir tablo. Ancak benim burada üzerinde durmak istediğim nokta söylenecek sözler ve verilecek vaatler. Bu husus son derece önemli çünkü seçimlerde toplumu ayakta tutan değerler üzerinde de bir yarış oluyor. Herkes daha geniş kitlelerin desteğini alabilmek için toplumun ortak noktalarında durmaya özen gösteriyor. Söylemler de aynı şekilde bu durumdan nasibini alıyor. Toplumun ortak değerlerinden bahsederken üzerinde durduğum şey ise gayet açık. Örnek vermek gerekirse din, bayrak, cumhuriyet kastetmek istediklerimden bazıları. Çoğu kimsenin ortak noktaları olan bu kavramlar seçimlerden aşınarak değil güçlenerek çıkmalı. Çünkü bu kavramlar hayatımızı şekillendiren paydamızı oluşturuyor. Bu kavramlar üzerinden aşırılık yarışına girmek yerine topluma katkı sağlayabilecek projelere ağırlık vermek hem Aydın için hem de Türkiye için en akıllı iş olsa gerek. Projeler konuşulmalı. Tartışılmalı. Projeler üzerinden de adaylar değerlendirilmeli. Genel geçer cümlelere itibar edilmemeli, nerede resim çektirildiğine, resmin içinde kimler olduğuna, hangi davetlerde bulunulduğuna bakarak adaylar kıyaslanmamalı.

Her ne olursa olsun seçim bir yarış ve gaye seçim yarışını kazanmak. Seçim yarışını kazanmak bütün vasıtaları meşru kılmamalı ya da gayesine göre değişir mantığına bürünmemeli. Sembollere sıkışıp kalıp hem o sembollere gönül veren insanları incitmemeli hem de toplumun paydası olan değerleri aşındırmamalı. Demokrasiye yakışır biçimde bir seçim olmalı ve seçimleri kazanan millet olmalı.

Çok renkli ve güzel bir seçim olacağını düşünerek şimdiden tüm adaylara başarılar dilerim. Kazanan Aydınlılar olsun.Yazarın Tüm Yazıları
I.Dünya Savaşı’nın 100. Yıldönümü ve Bölgemizde Ortadan Kalkan Sınırlar
Geleceğimiz tehdit altında
Savaş mı yoksa barış mı?
Sıcak topraklarda sıcak gelişmeler
Güney Sudan’da bitmeyen gerginlik
Mezarlıklarımızda neden servi ağaçları var?
İnsan merkezli bakmak
Türkiye’nin Seçimi
Uluslararası siyasette tıkanmışlık
Rus Siyaseti ve Ukrayna’daki Gerilim
Bölgemizde yeni gelişmeler
Yayılan hoşnutsuzluk
Mısır’da Gelinen Son Durum ve Bölge Huzuru
Cenevre-2 Konferansı
Savrulma
Güney Sudan’da darbe teşebbüsü
Kervan yolda düzülür
Göksu Fırkateyni ve Aden Körfezi’ndeki korsanlar
Ortadoğu’da Amerikan varlığı ve önümüzdeki Amerikan seçimleri
Fransa’nın Orta Afrika’da Askeri Operasyonu
İran İle Yürütülen Görüşmeler ve Cenevre’den Çıkan Anlaşma
Hollande’ın İsrail ziyareti
Dış politikada ince ayar ve Irak
Libya’da Arap Sonbaharı
Sudan’daki Gelişmeler ve Abyei Referandumu
Gaye vasıtayı meşru kılar mı?
İyi Bayramlar
Dünyanın Petrole Olan İlgisi ve Günümüz Petrol Şirketlerinin Doğuşu
İdare-i Maslahatçılık
Nereden Çıktı Bu Silahlı Radikal Örgütler?
Büyük Güçlerin Suriye’deki Çıkarlarının Tarihi Serüveni
Suriye Dosyası: Suriye’nin Hikâyesi
Türkiye’nin Hatıra Defterinde Avrupa Notları
Ortadoğu’da iki kere iki dört eder mi?
Mısır ve Makûs Talihi