Takip Et
  • 1 Şubat 2022, Salı

Cumhurbaşkanı’na açık mektup

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve bürokratları, hali hazırda çıkar amaçlı suç örgütü kurmak suçundan tutuklu bulunan Erkan Karaarslan şirketlerine on milyonlarca liralık ihaleler vermiş ve o şirketten şahsi hesaplarına milyonlarca liralık para transferi gerçekleştiği MASAK Raporu tarafından tespit edilmiştir.

Aydın’da Valilik, Adliye ve Kolluk Kuvvetleri yaşanan yüz milyonlarca liralık yolsuzluk ve usulsüzlük konularının üzerine gidememekte, soruşturma ve kovuşturma dosyaları yaklaşık 7 yılı aşkın süredir sonuçlandırılmadan beklemektedir. Kamuoyunun bildiği kadarı ile bile Belediye Başkanı hakkında (çıkar amaçlı suç örgütü kurma, ihaleye fesat, edimin ifasına fesat, evrakta sahtecilik, görevi kötüye kullanma, rüşvet) gibi suçlardan şüpheli ve zanlı olarak 20'nin üzerinde kovuşturma dosyası, 80'nin üzerinde soruşturma dosyası bulunmaktadır.

Türkiye'de yarısı kadar bile soruşturma ve kovuşturma dosyası bulunan emsal düzeydeki belediye başkanları hakkında, Anayasanın 127. maddesi işletilerek, görevleri ile ilgili soruşturma ve kovuşturmaları olan belediye başkanları kesin hükme kadar görevlerinden uzaklaştırılabilir hükmü uygulanmıştır. Lakin Türkiye’nin en çok yargılanan belediye başkanı Özlem Çerçioğlu'na ne hukuki ne de idari bir yaptırım uygulanamamaktadır. Bu durum emsallerinde görevden uzaklaştırılan belediye başkanları için de hukuki anlamda kötü örnek teşkil ve emsal karar niteliği taşımaktadır. Kaldı ki yılda bir milyar lira bütçe yapan Büyükşehir Belediye bütçesi ile millete ve devlete karşı cürüm işlemeye devam edildiği de açıktır.

FETÖ Borsası sanıkları ile iltisak ve irtibat içinde olduğu, bu konuyla ilgili soruşturmanın da 3 yıldır gizlilik kararı alınmış şekilde bekletildiği, ayrıca FETÖ Terör Örgütü üyesi birçok kişiyle birebir iltisak ve irtibatı bulunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çeroğlu hakkında idari ve hukuki yaptırım uygulanması anayasal zorunluluk haline gelmiştir.

FETÖ Örgüt Üyesi olmaktan ceza alan Aydın Cumhuriyet Başavcılığı yapmış Ekrem Yiğit'e Erkan Karaarslan üzerinden para gönderilmesini sağlamış olması bile MASAK raporu tarafından tespit edilmiştir. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 7 yıldır yürütülen gizlilik kararı alınmış birçok örgütlü suçlar soruşturması, aradan geçen yıllara rağmen sonuçlandırılmamıştır. Anayasanın 127. maddesi ve 5393 sayılı yasanın 47. maddesi gözetilerek ivedilikle idari işlem uygulanması, ayrıca rüşvet, yolsuzluk, ihaleye fesat, görevi kötüye kullanma ve çıkar amaçlı suç örgütü suçları kapsamında ivedilikle hukuki yaptırım uygulanmasını kamu menfaati ve milli bekamızın mevcudiyeti adına saygılarımla arz ve talep ederim.

NOT: Erkan Karaarslan şirketlerinin Aydın Büyükşehir Belediyesinden aldığını tespit ettiğimiz ihaleleri ekte dikkatinize sundum. Avcılar’da iki ihale ve 200 bin lira için operasyon yapan devletimizden, Aydın’ın yüz milyonları için de Adalet istiyoruz. Menemen Belediye Başkanına çok daha az suç şüphesi için uygulanan idari yaptırımı Aydın adına da bekliyoruz. 

 

BELGE İÇİN TIKLAYINIZ

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.