Takip Et
  • 30 Nisan 2022, Cumartesi

BAYRAMLAR ESKİMEZ

"Ah, nerede o eski bayramlar” diye başlayan bir yazı yazacaktım. Yastık altında bekleyen pabuçlardan bahsedecektim. Bayram namazının ardından oturulan nefis kahvaltı sofralarını anlatacaktım. Büyüklerimizin ellerini öpüp harçlık almanın püf noktalarını paylaşacaktım.Kafa kâğıdı iki binlerden sonraya kayıtlanan kuşaklar hevesimi kursağımda bıraktı. Şu tüketim toplumu öyle çabuk talan ediyor ki her şeyi; ne bilinmedik bayram şakası kalmış ne de bir hikâye var anlatılmamış. Bazen espriler saatler içerisinde eskiyor. Zaman hızla akıyor.

Eskiden bayramdı; şimdi ise sadece tatil. Bayramlar çocuklar içindi de, biz mi büyüdük? Yoksa gerçekten de kaybettiğimiz değerlerin arkasından üzülmekten başka çaremiz mi yok? Bayram; tatile gitmek değil, ziyaret etmek demekti. Bayramda anane, babaanne demekti. Bayram; yeni pabuçlar demekti Sabah erkenden kalkılır, bayramlıklar giyilir, ailecek bayramlaşılır, sofraya oturulurdu. Kahvaltı sofrasından kalkar kalkmaz, soluğu mahallede alırdık.Kapı kapı bayramlaşır şeker toplardık Kimim poşetinde daha fazla şeker var diye de bakardık.

Şimdi sevdiklerimizle kucaklaşmak daha pratik hale geldi. Bir sanal yazışma grubu kuruyorsunuz, üyeler gönlünden kopan sözleri ve resimleri paylaşıyor. Toplasanız yarım saatlik yazışma, sonra gençler çevrimiçi oyun başına. Bayramlık alışverişine de gidilmiyor artık Sanal mağazalar, zaten önceden o işi bitirmiş oluyorlar. Telefonuma erkenden mesaj geliyor, tereyağlı baklava fotoğrafı üşenmeden bir fincan kahve resmi atıyorum bende cevaben.

Çoğumuz tatile eklenecek günleri hesap ediyoruz. Yoğun tempolu ve bol stresli çalışma hayatına bir es verme derdindeyiz. Kimseye anlatacak bir hikâyemiz yok. Oysa her hayat ayrı bir ibretlik senaryoya sahiptir. Başka filmleri izleyecek hevesimiz yok. Tatil işte!

Evet, bayramlar değil eskiyen! Bizler yaş aldıkça kültür unsurlarımızı yitiriyoruz. Bayramlar da her yeni nesile aktarılırken biraz daha deforme oluyor. Coşkusunu ve heyecanını yitiren aslında bayramlar değil, insanlar... Zamanın suçu yok, aslında toplumlar değişiyor.

Bize bu cümbüşü güzelce izlemek kalıyor. Kendimize dersler çıkartmak, yaşaması elzem olan değerlerimiz için mücadele etmek gerekiyor. Sevgi, hamd ve şükürlerle karşılamak istiyoruz bayramı. İyiye ve güzele çevrilmiş rotaların güvenli limanlara sağ salim varmasını diliyorum.

Pazartesi idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı'nın ilimize,ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni eder tüm Denge Gazetesi okurlarına iyi bayramlar dilerim.Kalın sağlıcakla. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.