Takip Et
  • 7 Mayıs 2022, Cumartesi

GÖÇMEN MESELESİ NEREYE GİDİYOR!

Suriyelilerle başlayan ve Afganlarla devam eden son olarak da Pakistanlıların katıldığı göçmen meselesi gündemden düşmüyor. En rahatsız olduğunuz konu nedir diyerek yapılan anketlerde ekonomik gerileme ile göçmen meselesi kafa kafaya çıkmaya başladı.

Bir yerden düğmeye basılarak mı göçmen meselesi köpürtüldü yoksa toplumsal tepki gün yüzüne mi çıkma-ya başladı bilmiyorum ancak bu durum siyasetin ciddi olarak ele alması gereken konulardan birisi haline geldi.Sosyal medyada birçok kez göçmenlerin taciz ettiği videoları dolaşmaya başladı. Suriyelilerin Türklere yönelik meydan okuyan şiddet içerikli sözleri ve vergi vermeden işletme sahibi olabilmeleri insanları tahrik etmeye başladı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ Suriyelilerle ilgili radikal çıkışları nedeniyle önceden tepkilerin odağı olmuştu. Son günlerde de dpzunu artırdı bir kısım dan sempati kazandı mı bilinmez fakat söylemleri-ne tepkilerde yok değil. Cumhurbaşkanı adayımız Mansur Yavaş diyerek gündemi belirleyen Ümit Özdağ şu anda da Suriyelilerle ilgili sözleriyle gündem belirlemeye gündemde kalmaya çalışıyor bence Siyasette gün-dem belirleyen kazanır ilkesi gereği Ümit Özdağ’ın bir çıkış trendinde olduğunu söyleyebiliriz.Son olarakta İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ile olan dialoğu bir hayli gündemi meşgul edecek gözüküyor.

Ümit Özdağ katıldığı televizyon programlarında Suriyelilerin hepsini geri göndereceğiz aksi takdirde ülkede iç savaş çıkacak diyerek iddialı sözlerde bulunarak ne yapmaya çalıştığını anlamış değilim bu tür söylemler halkı tahrik edici söylemler siyasetcilerin özellikle dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ülkeyi yönetenlerin son derece hassas olan bu konuda toplumu bilgilendirici ve olayların kontrol altında olduğunu belli eden açıklamalar yapması gerekiyor. Muhalefet iç savaş çıkacak diyerek insanları korkutan açıklama yaparken buna aynı düzeyde cevap verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde insanların kafası karışır.

Şu anda öyle bir hava var ki ‘Suriyeli meselesi kontrolden çıktı’ algısı oluştu.Hatta öyleki sayın Kılıçdaroğ-luna göre akın akın devam ediyor gelişler. Bu algı doğru mudur yanlış mıdır bilmiyorum. Ancak yapılması gereken toplumu düzenli ve aklı selim olarak bilgilendirmek ve her şeyin kontrol altında olduğunu hissettir-mek olmalıdır.Kaldıki devletimiz bu konuda geri dönüşleri sağlama adına adımlar atmaya başladı.

Suriye’deki savaş bitip Suriyeliler ülkesine barış içerisinde dönerse bunun uzun yıllar ülkemize çok ciddi avantajları olacaktır. Ancak Suriyeliler ülkesine mutsuz olarak dönerse bunca yapılan emekler boşa çıkacak ve milyonlarca insanın nefretini kazanmış olacağız.Bir yandan düşmanlaştırmamak diğer taraftan ise toplu-mun haklı kaygılarını da gidermek gerekiyor.Suriye savaşının başlangıcında insanlar zor durumda olduğu için muhacir ensar kardeşliği ile Suriyelilerin gelişine tepki göstermedi. Bilakis insanlar bağrına bastı ve maddi olarak destekte bulundu. Ancak süreç uzayınca işler değişmeye başladı. Artık muhacir ensar söylemi halkta karşılık bulmuyor.İlk geldiklerinde mahcup edaları olan Suriyelilerin şu anda ülkedeki on birinci yılla-rı. Zaman geçtikçe mahcup eda haliyle yok olmaya başladı. Bir on yıl daha geçse bile bizim vatandaşımız Suriyelileri bizim ülkenin vatandaşı olarak görmeyecek ancak Suriyeliler burayı kendi vatanı gibi algılaya-cak.Bazı şehirlerde Suriyeli nüfusu Türk nüfusunu geçti. Ekonomik bunalımın etkisiyle eskiden insanların önemsemediği olaylar göze batmaya başladı. Süreç oldukça dinamik. Yeni koşulların etkisiyle Suriyelilere yönelik politikada değişikliklere gidilmesi gerekiyor. İlla hepsi eve gitsin demiyorum ancak vergilendirmede düzenlemelere getirilebilir. Suça karışanlara sıfır tolerans geliştirilebilir.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.