Volkan SAYIN

GÖÇMEN MESELESİ NEREYE GİDİYOR!

7 Mayıs 2022, Cumartesi

     

Suriyelilerle başlayan ve Afganlarla devam eden son olarak da Pakistanlıların katıldığı göçmen meselesi gündemden düşmüyor. En rahatsız olduğunuz konu nedir diyerek yapılan anketlerde ekonomik gerileme ile göçmen meselesi kafa kafaya çıkmaya başladı.

Bir yerden düğmeye basılarak mı göçmen meselesi köpürtüldü yoksa toplumsal tepki gün yüzüne mi çıkma-ya başladı bilmiyorum ancak bu durum siyasetin ciddi olarak ele alması gereken konulardan birisi haline geldi.Sosyal medyada birçok kez göçmenlerin taciz ettiği videoları dolaşmaya başladı. Suriyelilerin Türklere yönelik meydan okuyan şiddet içerikli sözleri ve vergi vermeden işletme sahibi olabilmeleri insanları tahrik etmeye başladı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ Suriyelilerle ilgili radikal çıkışları nedeniyle önceden tepkilerin odağı olmuştu. Son günlerde de dpzunu artırdı bir kısım dan sempati kazandı mı bilinmez fakat söylemleri-ne tepkilerde yok değil. Cumhurbaşkanı adayımız Mansur Yavaş diyerek gündemi belirleyen Ümit Özdağ şu anda da Suriyelilerle ilgili sözleriyle gündem belirlemeye gündemde kalmaya çalışıyor bence Siyasette gün-dem belirleyen kazanır ilkesi gereği Ümit Özdağ’ın bir çıkış trendinde olduğunu söyleyebiliriz.Son olarakta İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ile olan dialoğu bir hayli gündemi meşgul edecek gözüküyor.

Ümit Özdağ katıldığı televizyon programlarında Suriyelilerin hepsini geri göndereceğiz aksi takdirde ülkede iç savaş çıkacak diyerek iddialı sözlerde bulunarak ne yapmaya çalıştığını anlamış değilim bu tür söylemler halkı tahrik edici söylemler siyasetcilerin özellikle dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ülkeyi yönetenlerin son derece hassas olan bu konuda toplumu bilgilendirici ve olayların kontrol altında olduğunu belli eden açıklamalar yapması gerekiyor. Muhalefet iç savaş çıkacak diyerek insanları korkutan açıklama yaparken buna aynı düzeyde cevap verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde insanların kafası karışır.

Şu anda öyle bir hava var ki ‘Suriyeli meselesi kontrolden çıktı’ algısı oluştu.Hatta öyleki sayın Kılıçdaroğ-luna göre akın akın devam ediyor gelişler. Bu algı doğru mudur yanlış mıdır bilmiyorum. Ancak yapılması gereken toplumu düzenli ve aklı selim olarak bilgilendirmek ve her şeyin kontrol altında olduğunu hissettir-mek olmalıdır.Kaldıki devletimiz bu konuda geri dönüşleri sağlama adına adımlar atmaya başladı.

Suriye’deki savaş bitip Suriyeliler ülkesine barış içerisinde dönerse bunun uzun yıllar ülkemize çok ciddi avantajları olacaktır. Ancak Suriyeliler ülkesine mutsuz olarak dönerse bunca yapılan emekler boşa çıkacak ve milyonlarca insanın nefretini kazanmış olacağız.Bir yandan düşmanlaştırmamak diğer taraftan ise toplu-mun haklı kaygılarını da gidermek gerekiyor.Suriye savaşının başlangıcında insanlar zor durumda olduğu için muhacir ensar kardeşliği ile Suriyelilerin gelişine tepki göstermedi. Bilakis insanlar bağrına bastı ve maddi olarak destekte bulundu. Ancak süreç uzayınca işler değişmeye başladı. Artık muhacir ensar söylemi halkta karşılık bulmuyor.İlk geldiklerinde mahcup edaları olan Suriyelilerin şu anda ülkedeki on birinci yılla-rı. Zaman geçtikçe mahcup eda haliyle yok olmaya başladı. Bir on yıl daha geçse bile bizim vatandaşımız Suriyelileri bizim ülkenin vatandaşı olarak görmeyecek ancak Suriyeliler burayı kendi vatanı gibi algılaya-cak.Bazı şehirlerde Suriyeli nüfusu Türk nüfusunu geçti. Ekonomik bunalımın etkisiyle eskiden insanların önemsemediği olaylar göze batmaya başladı. Süreç oldukça dinamik. Yeni koşulların etkisiyle Suriyelilere yönelik politikada değişikliklere gidilmesi gerekiyor. İlla hepsi eve gitsin demiyorum ancak vergilendirmede düzenlemelere getirilebilir. Suça karışanlara sıfır tolerans geliştirilebilir.Yazarın Tüm Yazıları
EMEKLİ VEKİLE 25 BİN NORMAL EMEKLİYE 4 BİN
BABALAR GÜNÜ
Doğal Seyir
Olsun mu?
SİYASETÇİNİN DİLİ..
Corona Bitmeden Maymun Çiçeği
"NATO" MERMER "NATO" KAFA
GÜNDEM İMAMOĞLU VE KAFTANCIOĞLU
Tek kurtuluş üretim
GÖÇMEN MESELESİ NEREYE GİDİYOR!
BAYRAMLAR ESKİMEZ
23 NİSAN'IN ANLAM VE ÖNEMİ
Bayram geliyor neyime
VUR DAVULCU VUR DAVULA!
HOŞ GELDİN RAMAZAN
Artık bırak ve git be Başkan!
Çanakkale ruhu ve 1915 Köprüsü
Vicdansız fırsatçılar!
Siyaset başka şey, ihanet başka…
PUTİN'İN SINAVI
Putin ve potin
GEÇÇEK Mİ?
'ZAMİCRON' MU, 'OMİCRON' MU DAHA TEHLİKELİ?
İmamoğlu’na büyük ders
AYVAYI YEDİK Mİ?
BİR SEZEN AKSU ŞARKISINI TARTIŞMAK BİZE NE KAZANDIRIR?
MUHALEFETİN PKK ÇIKMAZI
MAAŞ ZAMLARI MEMNUN ETMEDİ
AYDIN BİR ARPA BOYU YOL ALIR MI?
Biraz sevinseniz!
KOSGEB’i CHP’ye bağlayın daha iyi
DEVLET ADABI
Asgari ücret, azami mutluluk
'Asgari nakarat' yine başladı!
İyi Parti'nin kötü vekili
Hani sınır namustu?
Cumhuriyet sen çok yaşa!
Karton bardakla kahve içip romantikleşen gençler!
VAKALARDAKİ ARTIŞ HAYRA ALAMET DEĞİL
Z VE Y KUŞAĞI NE BEKLİYOR?
Neler oluyor?
MUTFAKTAKİ YANGIN!
7 Eylül'ü anlamak
OKULA HAZIR MIYIZ?
VARDIR BİR PÜF NOKTASI
AFETLER ÖLDÜRMEZ, TEDBİRSİZLİK ÖLDÜRÜR!
YANGIN'A KÖRÜKLE GİTMEK!
15 Temmuz darbe girişimi…
TOPLUM OLARAK NEREYE GİDİYORUZ?
MEZUN OLUNCA İŞ BULABİLECEK MİYİM?
HANİ BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZDİ
Pandemide pozitif kalmanın yolları nelerdir?
DENİZLERİMİZ SALYA SÜMÜK
Eğitim şart
1 Haziran beklentisi
YENİDEN MORMALLEŞME Mİ?
Aydın siyasetini kim yönetiyor?
EN BASİT KORONA TESTİ
Aydın siyasetindeki heyecanın sebebi ne?
YÜZLER DEĞİL HARİTA KIZARIYOR
ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ HEBA OLMAYA DEVAM EDECEK
Çanakkale’yi anlamak
Kadınlar göstermelik olarak hatırlandı
NORMALLEŞMEYİ NE KADAR ANLADIK?
Tuvalet kağıdının önemi
Sözün bittiği yer (VOLKAN SAYIN)
Kamu çöplüğü Aydın!
Aydın’ın son umudu Z kuşağı
Çerçioğlu neden köfteciliğe soyundu?
Aydın büyük şehir mi?
Ufukta "NORMALLEŞME" Gözüktü
Aşılanmaya hazır mısınız?