Takip Et
  • 16 Eylül 2021, Perşembe

MUTFAKTAKİ YANGIN!

Gün geçmiyor ki toplumun başka bir kesiminde yeni krizler ortaya çıkmasın. Yine gün geçmiyor ki denge ve denetim sistemleri çalışmadığı için toplumun farklı bir kısmı haksızlığa uğramasın...

Ne yazık ki hemen hemen her gün işsizliğin artışı, verginin sistemsiz alınması, öğrenci ve öğretmenin beklediklerinin karşılığını alamaması, güçlünün hukukunun her yerde baskın olması, adam kayırmacılığın yarattığı büyük sorunlar, eğitimsizliğin ve kültürsüzlüğün yarattığı kadın, çocuk zulümleri ve sayamayacağımız yüzlerce problem ne yazık ki sisteminin çalışmıyor olmasındandır.

Bugün toplumun farklı kesimlerinden farklı nedenlerden dolayı çeşitli tepkiler yükselmektedir. O tepkilerin nedeni canları yanan insanların sayısının artmış olduğunu göstermektedir.

İşte o can yanmalar artık mutfaklara ve pazarlara kadar dayanmış olup toplumun neredeyse yarısını doğrudan etkilemektedir. Bugün insanlar aşırı artışlar nedeniyle gram gram meyve sebze alır duruma geldi bugün artık 100 lira ile pazardan istediklerinizi alamadan çıkıyorsunuz marketten ekmek su,çocuğunuza süt ,çay ,tuvalet kağıdı, birde peçete alın kasaya geldiğinizde ödediğiniz para 100 lira aldıklarınıza bakıyorsunuz içinde kuru gıda yok, yağ yok, et yok.

Geçmişin çay-simit hesabı yapan yöneticileri bugünü görmezden gelmektedir. Çay simit hesabı yapan yöneticiler bugün yaşanan derin krizi yok saymaktadır.

Mutfakları yakan bu duruma sessiz kalınması ve çözüm getirilmemesi ise vatandaş tarafından ciddi tepkiler gösterilmesine neden olmaktadır.

Çeşitli rakamlar ile ekonomi iyi gösterilmeye çalışılsa da ne yazık ki derin yoksulluk vatandaşı kasıp savurmaktadır.

Markete pazara gidemeyen veya gitmekten vazgeçen birçok kişinin hemen hemen neredeyse hepsinin 2 elektrik faturası borcu, 2 su faturası borcu bulunmakta ve faturalar karşısında nasıl adımlar atacağını bulamayan insanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Ülke nüfusunun yarısının asgari ücretli olduğu bir ortamda asgari ücretlinin alım gücünün olmadığını gösterdiği gibi aynı zamanda geleceğe yönelik hayaller kurulmadığının göstergesidir.

Toplumun bu durumunu iyileştirecek denge denetim sistemlerinin kurulması ve toplumun refah iyileştirecek sistemlerinin çalıştırılması gerekmektedir.

Zaten toplumun çeşitli kesimlerinde çıkan kaosların sebebi, toplumun tabanında eksilen refah seviyesinden olduğunu bilmek gerekmektedir. O nedenle vatandaşın alım gücünü güçlendirmek ve mutfağın alevini söndürmek gerekmektedir. Mutfaktaki yangın devam ettiği sürece sağlıklı nesiller yetişmeyeceği gibi yine mutfaktaki yangın ülkenin hukuk sistemine doğrudan yük olacaktır. Yani mutfaktaki yangın devlet sisteminin tamamını doğrudan olumsuz etkileyecek önemli bir faktördür. Bu yangını derhal söndürmek ve derhal mutfaktaki tencerelerin kaynamasını sağlamak gerekmektedir.

Mutfaktaki yangının söndürülmesi sistemin çalıştığına işaret olacağı gibi yangını söndürenler ise vatandaş tarafından alkışlanacaktır.

Vatandaş yangın ziline basmış, mutfağındaki yangının söndürülmesini çaresizce beklemektedir. Yangın canlar almadan söndürülmeli ve vatandaşa nefes alma fırsatları sunulmalıdır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.