Volkan SAYIN

Aydın siyasetini kim yönetiyor?

28 Nisan 2021, Çarşamba

     

Ülke siyasetine yıllarca Aydın halkı yön vermiş, önemli siyasetçiler yetiştirmiştir. Başbakan, Bakanlar çıkartmıştır. Tabi ki Aydın’ın siyasetteki hükümdarlığı, 2000’li yıllara kadar sürmüştür. Geride kalan 20 yılı bakacak olursak, Genel Başkan Yardımcısı ve Bakan olarak görev yapan hemşerilerimiz de var. MHP’nin son kurultayında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Deniz Depboylu listede yer almadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı değişiklik ile Aydınlı Bakan Zehra Zümrüt Selçuk da görevden alındı.

Türkiye siyasetine yıllarca hükmetmiş isimlerin Aydın’a ne kadar katkıları olmuş? Bu tartışılması gereken bir konu diyeceğim ama tartışılacak bir yanı da yok. Çünkü ‘Görünen köy kılavuz istemez’ ve katkılarının olmadığı aşikar. Bir dönem Ege Bölgesi’nin Başkenti sayılan Aydın şuanda artık ‘Büyük Köy’ olarak adlandırılıyor. Bunu dillendirenleri kızmamız mümkün değil, Aydın’ın nüfusu artmasına rağmen her geçen gün küçülmeye devam ettiğini görüyoruz.

Son genel ve yerel seçimler ittifak şeklinde gerçekleştirildi. AK Parti, MHP ve BBP Cumhur İttifakı, CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi de Millet İttifakı olarak seçimlere girdi. 14 aydır yaşadığımız koronavirüs ile bu ittifak olayı bazı kişilerin ekmeğini yağ sürmüş olsa da, Aydın’da bazı kişilerin kimleri ve hangi partileri hükmettiğini vatandaşın daha şeffaf bir şekilde görmesine neden oldu. Aydın’da her partinin ayrı tabelası ve ayrı tüzüğü olduğuna bakmayın. İlimizde siyaset bence tek noktadan yönetiliyor. Bunu kısaca örnek verecek olursak CHP’liler tek adam (Tek kadın) egemenliğinden şikayetçi ve bir çoğu bunu artık daha çok dillendirmeye başladı. Çünkü kol kırıldı ama yen içinde duramıyor.

Yine Millet İttifakı İl Başkanı da CHP’liler gibi Aydın’daki ilişkilerden ve tutumlardan rahatsız ve bunu dillendirmeye başladığı için partisinin genel merkezine çağrılıp kulağı çekildi. Şimdi bu İl Başkanı ya istifa edecek ya da emredildiği üzere gıkını çıkartmadan oturduğu yerde oturacak.

AK Parti Aydın Teşkilatına baktığımızda ise maçı çok iyi götürüyor, suya sabuna dokunmadan gün geçiriyor. Aydın’ın milyarlarca lirası çalınmış, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu hakkında açılan dava dosyaları sümen altı edilmiş, hatta zaman aşımına uğramış ama Avukat olan AK Parti İl Başkanı’nın umurunda değil. Aydın’ın milyarlarca lirası heba olmuş iddiaları ayyuka çıkmış, duymazdan gelmeye devam ediyor. Adalet mi? O er ya da geç yerini bulacaktır. Ayrıca, Avukat İl Başkanının hakkını yememek lazım, yerel basının ardından bir kez de ulusal basında Çerçioğlu’nun vaat ettiği 135 projeyi gerçekleştirmediğini anlatmış.

MHP İl Başkanı ise, 2019 yılında kaybettiği Nazilli Belediye Başkanlığı seçiminin ardından 17 ilçemiz arasında mekik dokumaya devam ediyor. Gittiği ilçelerde sohbet esnasında Aydın’ı yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı’na eleştiriyor mu bilinmez ama 25 aydır basın karşısına çıkıp açıklama cesaretini bugüne kadar gösteremedi.

Aydın’da olup bitenleri baktığımızda ‘Aydın siyasetini kim yönetiyor?’ Sorusunu sormamız gerekiyor. İlimizin yılları heba edilmemesi ve eskiden olduğu gibi ülke yönetiminde yer alacak isimler yetiştirebilmek adına. Daha önce görev alan Genel Başkan Yardımcılarımızın ve Bakanlarımızın Aydın’a katkısı olmamış olabilir ama bu yeni yetiştireceğimiz siyasetçilerin de aynı olacağı anlamına gelmez. Yazarın Tüm Yazıları
EMEKLİ VEKİLE 25 BİN NORMAL EMEKLİYE 4 BİN
BABALAR GÜNÜ
Doğal Seyir
Olsun mu?
SİYASETÇİNİN DİLİ..
Corona Bitmeden Maymun Çiçeği
"NATO" MERMER "NATO" KAFA
GÜNDEM İMAMOĞLU VE KAFTANCIOĞLU
Tek kurtuluş üretim
GÖÇMEN MESELESİ NEREYE GİDİYOR!
BAYRAMLAR ESKİMEZ
23 NİSAN'IN ANLAM VE ÖNEMİ
Bayram geliyor neyime
VUR DAVULCU VUR DAVULA!
HOŞ GELDİN RAMAZAN
Artık bırak ve git be Başkan!
Çanakkale ruhu ve 1915 Köprüsü
Vicdansız fırsatçılar!
Siyaset başka şey, ihanet başka…
PUTİN'İN SINAVI
Putin ve potin
GEÇÇEK Mİ?
'ZAMİCRON' MU, 'OMİCRON' MU DAHA TEHLİKELİ?
İmamoğlu’na büyük ders
AYVAYI YEDİK Mİ?
BİR SEZEN AKSU ŞARKISINI TARTIŞMAK BİZE NE KAZANDIRIR?
MUHALEFETİN PKK ÇIKMAZI
MAAŞ ZAMLARI MEMNUN ETMEDİ
AYDIN BİR ARPA BOYU YOL ALIR MI?
Biraz sevinseniz!
KOSGEB’i CHP’ye bağlayın daha iyi
DEVLET ADABI
Asgari ücret, azami mutluluk
'Asgari nakarat' yine başladı!
İyi Parti'nin kötü vekili
Hani sınır namustu?
Cumhuriyet sen çok yaşa!
Karton bardakla kahve içip romantikleşen gençler!
VAKALARDAKİ ARTIŞ HAYRA ALAMET DEĞİL
Z VE Y KUŞAĞI NE BEKLİYOR?
Neler oluyor?
MUTFAKTAKİ YANGIN!
7 Eylül'ü anlamak
OKULA HAZIR MIYIZ?
VARDIR BİR PÜF NOKTASI
AFETLER ÖLDÜRMEZ, TEDBİRSİZLİK ÖLDÜRÜR!
YANGIN'A KÖRÜKLE GİTMEK!
15 Temmuz darbe girişimi…
TOPLUM OLARAK NEREYE GİDİYORUZ?
MEZUN OLUNCA İŞ BULABİLECEK MİYİM?
HANİ BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZDİ
Pandemide pozitif kalmanın yolları nelerdir?
DENİZLERİMİZ SALYA SÜMÜK
Eğitim şart
1 Haziran beklentisi
YENİDEN MORMALLEŞME Mİ?
Aydın siyasetini kim yönetiyor?
EN BASİT KORONA TESTİ
Aydın siyasetindeki heyecanın sebebi ne?
YÜZLER DEĞİL HARİTA KIZARIYOR
ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ HEBA OLMAYA DEVAM EDECEK
Çanakkale’yi anlamak
Kadınlar göstermelik olarak hatırlandı
NORMALLEŞMEYİ NE KADAR ANLADIK?
Tuvalet kağıdının önemi
Sözün bittiği yer (VOLKAN SAYIN)
Kamu çöplüğü Aydın!
Aydın’ın son umudu Z kuşağı
Çerçioğlu neden köfteciliğe soyundu?
Aydın büyük şehir mi?
Ufukta "NORMALLEŞME" Gözüktü
Aşılanmaya hazır mısınız?